Martin Adamus - rozhovor s kulturistou

lamas525
13. 2. 2019

Ahoj Martine, mohl by si se v krátkosti čtenářům posilka.cz představit, kolik ti je let, kde bydlíš a čím se živíš?

Ahoj a zdravím všechny čtenáře!

Tak jmenuji se Martin Adamus, letos jsem na konci května oslavil 20. narozeniny. Pocházím z Frýdku Místku, ale asi 11let bydlím v Bratřejově.

Pracuji ve firmě Koma Modular ve Vizovicích kde dělám obsluhu a programování CNC ohraňovacího lisu. Přitom bokem dělám osobního trenéra a uměleckou kovařinu, čímž se chci do budoucna živit.

Jak si se vůbec dostal k posilování a kolik let se tomu věnuješ ?

Letos to vyšlo přesně v termínu mých prvních soutěží ( listopad ) na tři roky co cvičím. Do posilky jsem začal chodit v 17 ti letech, kdy jsem byl hodně obézní, nebyl jsem na tom zdravotně moc dobře a už mě zkrátka přestal bavit pohled do zrcadla.

Máš za sebou velmi úspěšnou 1. závodní sezónu kde si obsadil 1./1./3./3./4.místo, popiš čtenářům o jaké závody se jednalo v jakých kategoriích.

Mé první závody byly v Brně 15.11. 2015 a jednalo se o Smart Labs cup kde jsem závodil v kategorii juniorů do 23let bez váhového rozlišení a jako na všech ostatních jsem zkusil i muže do 30ti let, abych získal co nejvíce zkušeností. Na závody nám bohužel nevyšla 100% forma díky zdravotním problémům. Na začátku superkompenzace mě dostihl nejspíš nějaký vir a táhlo se to semnou celý týden až do neděle, kdy to nejhorší vyvrcholilo na soutěži. Chytil jsem obrovské křeče a bolesti do břicha, nebyl jsem schopný ani pořádně pozovat, nešlo nám ani cukrovat, protože vše co jsem zkusil sníst šlo téměř okamžitě ven. Nakonec se mi podařilo obsadit pěkné 3. místo v kat. juniorů do 23 let.

Ještě v pondělí jsme nevěděli jestli nastoupím další víkend,protože komplikace se moc nezlepšovaly. V úterý mi bylo o něco lépe a tak jsem se vrátil zpátky do Prahy k trenérovi Jirkovi Surému, který mi obě superky poskytoval zázemí svého bytu a tak jsem měl možnost se soustředit jen na závěr přípravy. Museli jsme tak upravit i tréninky a odjet vše během dvou dnů, takže mě čekali samé nuly a dvoufázový trénink.

V sobotu 21.11.2015 jsem se zúčastnil závodů v Kutné Hoře. Šlo o Golem „gifted nutriton“ classic 2015 kde jsem soutěžil stejně jako v Brně v juniorech do 23let a mužích do 30ti let. Na závody nám konečně vyšla forma bez zdravotních komplikací a nepříjemností. Užíval jsem si každou minutu na podiu což šlo poznat asi i na výsledku. Závody jsem v kat. juniorů vyhrál a v mužích jsem skončil na 3. místě.

22.11.2015 v neděli se konaly poslední závody podzimních kondičních soutěží. Bylo to Grand prix Ronnie.cz. Nastoupil jsem zase v kategorii juniorů do 23let a v kategorii mužů nad 80kg. Svou první sezonu se mi podařilo zakončit vítězstvím své kategorie juniorů a v mužích nad 80kg jsem skončil na 4. místě.

Jak velká byla konkurence na závodech čekal si podobný výsledek ?

V Brně na mě čekalo 18 závodníků v obou kategoriích. V Kutné Hoře nás bylo 9 v kategorii juniorů a v mužích 18. A v Březnici nás nastoupilo 8 mezi juniory a tuším 6-8 mezi muži.

Letos byla opravdu veliká účast na všech soutěžích, když to srovnám například s minulým rokem, tak si myslím, že i připravenost závodníků byla úplně někde jinde a mnozí se bez problémů mohli rovnat minimálně pohárovým soutěžím.

No pro mě to byl docela šok, samozřejmě,že se člověk připravuje tak,aby byl co nejlepší,ale nevěděli jsme, jak to bude vypadat, ale ještě 2 týdny před závody jsem si říkal, že by bylo super alespoň finále.

Jak se cítíš po závodech?

No, je to zvláštní, ale nejradši bych se vrátil zpět do přípravy :D. Mám rád, když mám přesně „nalajnovaný“ ten den, když vím kolik přesně čeho budu jíst, co budu trénovat a mám jasný cíl. Na druhou stranu, moc se toho pro mě nezměnilo, vrátil jsem do jídelníček akorát mléčné výrobky a přidal zpět zdravé tuky, jinak jím celoročně kvalitně stejně jako v dietě, prostě mě to baví a mám to rád 🙂 .

Jinak pokud myslíš pocity konkrétně po výhře některých soutěží, tak mi to ještě stále asi nedošlo. Mě bavila ta cesta na prkna, zkrátka z kopy neforemné hmoty udělat něco reprezentativního. Bude to znít jako ohrané klišé, ale ty medaile a ceny, to už je potom na konci jen takový bonus, samozřejmě příjemný.

Jaké máš plány do budoucna co se týká závodění ?

Nejradši bych na nic nečekal a vrátil se do diety a vylezl už 2016 na jarních soutěžích, ale po domluvě s trenérem to budeme směřovat na jaro 2017 mistrovské soutěže a kdyby to vyšlo tak třeba něco v zahraničí. Možná zkusím ještě podzim 2016 nějaké pohárovou. To se všechno uvidí podle zdraví, financí a zázemí ( už bych si nepotřeboval zopakovat přípravu na třech směnách a přitom dělat ještě další dvě práce ).

Jinak mým snem by bylo dostat se do české reprezentace, tím pádem se zúčastnit ME nebo MS, zkrátka mít možnost reprezentovat ČR.

CO by si chtěl na příští sezonu zlepšit ?

Tak na dalších závodech bych chtěl vylézt alespoň o 5kg těžší a kvalitnější. Pokud jde o jednotlivé partie tak určitě největší slabinu mám hrudník, trapézy a chtěl bych se více zaměřit na hamstringy. Ostatní partie si myslím, že jsou poměrně v rovnováze, tak zbývá dohnat zbytek, ale u mě se najde vždycky něco s čím budu nespokojený :D,

Máš nějakého trenéra, který tě na závody připravoval ? 

Ano a také bych mu tímto chtěl moc poděkovat, protože mi celou přípravu byl opravdu obrovskou oporou a na konci mi poskytl zázemí jakoby bych byl profík. Bavíme se o Jirkovi Surém. Jirku připravuje PeVan ( Petr Vaniš), který nám také pomáhal a kterému bych chtěl také poděkovat, hlavně za možnost startovat za jeho PeVan gym team Sedlčany.

S kým trénuješ? Máš tobě stíhajícího sparing-partnera ?

Už nemám nikoho stálejšího a více méně semnou ani nikdo cviči nechce ( nechápu 😀 😀 ) . De facto celou přípravu jsem jezdil sám a taky mi to tak nejvíc vyhovuje, protože jsem si zvykl jezdit všechno v supersériích a i ty nejtěžší série jezdím s dost krátkýma pauzama. Ale ještě když jsem cvičil na Vsetíně, tak rok a půl semnou cvičil Martin Buček, kterého tímto zdravím 🙂 Od té doby se domluvíme občas akorát s klukam z gymu a dáme sparing, ale to je hodně zřídka, navíc s tím jak směnuju tak je těžké se s někým domluvit na něčem stálejším.

Kolikrát týdně trénuješ a jak dlouho trvá trénink ?

Tak to se odvíjí od toho v jakém období zrovna jsem. Před závody jsem měl silové, objemové a zkvalitňovací období. Při tom silovém jsem jezdil 3x týdně ale to trvalo asi jen 4-6 týdnů. V objemu trénuji většinou 5x týdně a v přípravě jsem jel první 1-2 měsíce 3+1 ( 3dny trénink a jeden den vono ) a zbytek přípravy jsem používal split 6+1.

Dřív jsem trávil v posilovně i 3hodiny nyní se snažím samotný trénink odjet většinou za 1hodinu a 10-15 minut ale před tím se ještě rozehřívám a po tréninku si docela potrpím na strečink, který dělám cca 5-10minut + v přípravě ještě kardio.

Tvoje maximálky na bench, mrtvý tah a dřep ?

Patřím k té menšině co moc nebenchuje, vlastně celou přípravu jsem odjel pouze s jednoručkami. Měl jsem od začátku cvičení docela dost velké bolesti ramen a trvalo mi dva roky než jsem to dal jakž takž „ do kupy“.  Ale když jsem jezdil ještě s bývalým sparingem bench tak jsem byl spíše na více opakování, tzn. dokázal jsem udělat 15 opakování se 100kg ale se 120 -130 kg už jen 4-6 opakování, Benche mi prostě nejdou :D.

Mrtvý tah jezdím pracovní série všechny bez opasku a v dietě jsem většinou jezdil jako poslední cvik MT se 180ti kg po 5-6 ti opak s pomalou negativní fází a naposled co jsem zkoušel tak bylo po 4 prac. seriích s těmi 180ti tak se mi podařilo na 0g sach zatáhnout bez opasku 3x 200kg. Před příravou jsem jel Freimen fest kde jezdíš 8 prac serii po 4opak. tam se mi podařilo dostat na 180kg pro 8 serii po 4opak bez opasku v 9. serii jsem dal s opaskem 5x 200kg a v 10. serii 3x 220kg.

Dřep jezdím normálně bez bandáží,ale když jsem jednou bandáže zkoušel tak už to bylo také v přípravě a to se mi podařilo dřepnou 1x 200kg. Jinak v dietě jsem jezdil dřepy až jako třetí cvik a každý trénink jsem používal předvyčerpání na předkopech a výpadech s vlastní váhou. Tam se mi podařilo dostat nejvíce na 3série se 180kg po 5-6ti opakování bez bandáží.

Co posloucháš za hudbu v posilce ?

Celou přípravu mi hrál playlist složení hlavně z diskografie Slipknot a Five finger death punch. Při tréninku musím mít puštěnou nějakou tvrdou muziku, nejlíp právě nějaký trash, death metal. Ale třeba při kardiu si rád pustím nějaký český / slovenský rap, nejradši mám Separa, Majself, Avio, Gramo rokaz a občas kontrafakt.

Kolik tě stojí měsíčně jídlo a kolik suplementy ?

Tak přesnou částku ti neřeknu a ani to nechci vědět 😀 , ale když jsem to v dietě tak nějak kalkuloval, tak to bylo na den zhruba tohle:  450g hovězího, 450g kuřecího/ krůtího , 400g tresky , 900g bílků , 3celá vejce, +- 1kg brambor , 900g špenátu + nějaká čerstvá zelenina což vyjde měsíce i se suplementama na 10-15 tisíc měsíčně.

Za suplementy taky nevím přesnou částku, udělám vždycky jednou za čas obrovský nákup po kilech.

Jaké suplementy používáš a od jaké značky ?

Celou přípravu jsem jel na neochucených supl. ze stránky 4fitness a v přípravě jsem používal : protein CFM 80ku, BCAA intant, beta alanin, taurin, glutamin, AAKG, citrulin, omega 3 tbl, vitamín C, od reflexu nexgen pro, micelární kasein, alavis (kloubní výživa pro koně) , b-komplex a to bude asi všechno 😀

Tvuj nejoblibenejsi cvik ?

Dřep, přítahy v předklonu podhmatem, MT, shyby, tlaky s jč

Jaký cvik úplně nesnášíš ?

Dřep 😀 vím, že jsem ho uvedl jako nejoblíbenější, ale zároveň jsem už den před nohama vždycky hrozně nervozní 😀 ale jinak nesnáším trénink rukou, paradoxně mám ruce docela dominantní a nejvíc mě nebaví cvičit biceps.

Jak vypadá tvůj jídelníček kolik spořádáš za den B/S/T kdyz si v objemu a když si v diete ?

Nyní už tohle dělám více méně podle pocitu. Ale v dietě to bylo jak jsem psal výše :  450g hovězího, 450g kuřecího/ krůtího , 400g tresky , 900g bílků , 3celá vejce, +- 1kg brambor , 900g špenátu + nějaká čerstvá zelenina. No a teď po soutěži jím vlastně uplně stejně kvalitně akorát jsem přidal tvaroh a bílý jogurt + zdravé tuky. Jinak sacharidy čerpám nejvíce z brambor, jasmínové rýže, pohanky a batatu a pohybuju se od 200 do 400 sach /den .

V dietě to tedy bylo od 3-4g bílkovin na kg (bez suplementů), tuky jsem měl pouze z vajíček, rybí tuk, kokosový olej, hovězí maso a ze začátku jsem dával vlašské ořechy nebo mandle.

Jak často máš volné dny tzv. prasečák a co vše v něm sníš ?

Tak dietu jsem jel 5 měsíců a za tu dobu jsem měl akorát 2 a to jsem snědl opravdu cokoliv. Jinak cca měsíc před závody jsme byli s formou už hodně napřed a báli jsme se ať to  moc nepřepálíme, tak jsem 2 víkend po sobě v neděli dal cca 500g sach kdy 100g sach pocházelo z bílých housek, dělal jsem si totiž domácí burgery, ale použival jsem na to namleté hovězí zadní, dia kečup a light sýr, takže na nich krom těch bulek vlastně nic extra nebylo, ale v té přípravě ti to příjde jako totální orgasmus 🙂 .

Teď po závodech jim přes týden de facto stejně jak v přípravě a o víkendu mám 24h cheat day, ale nemám moc chuť na sladké, třeba vůbec nejím čokolády, ale miluju buchty, rád si dám normální jídlo u babičky nebo si zajedu na domácí burger a tak, prostě se radši najím něčeho pořádného než sladkosti.

Máš v kulturistice nějaký vzor?

Že bych k někomu přímo vzhlížel se říct nedá, ale určitě jsou lidi, které sleduju, fandím jim, líbí se mi co a jak dělají a uznávám je. Z české scény to je Petr Vaniš, Milan Šádek a Pavol Jablonický. Ze zahraničí z profi mám nejradši legendy jako Ronnieho, Doriana Yatese,Kewin Lewron,. Z těch aktuálnějších se mi líbí jako businessman Jay Cutler. Hodně sleduju Flexe Lewise, Branche Warrena ( top magor 😀 ), Antoina Vaillanta, John Meadowns a jako kultík se mi líbil Shawn Rhoden, ale letos na Olympii se mi už moc nelíbil.

Kouříš nebo piješ alkohol(popřípadě co nejraději a jak často) ?

Dřív jsem hodně kouřil, ale s tím jsem přestal. No a alkohol…teď už 2 a ¾ roku vůbec nepiju.

Co děláš ve svém volném čase?

Volný čas? To je co? 😀 … Pracuju, snažím se fůrt vzdělávat a rozvíjet v oblastni výživy a tréninku a buď pracuju v kovárně  nebo dělám s klientama.

Co říká tvoje rodina, že si se dal zrovna na tento sport ? Podporují tě ?

V tomhle mám štěstí a nyní mě už všichni podporují, ale né vždycky tomu tak bylo. V minulosti jsem dělal hrozně moc různých aktivit, ale u ničeho jsem nikdy nevydržel. Takže doma jsem poslouchal dost často „ na jak dlouho to zase máš“, že mě to stejně přestane bavit no a po těch 3 letech si už na to zvykli a když jsem měl závody tak i babička s dědou sledovali live přenos a myslím, že pochopili co to pro mě znamená a že to prostě miluju 🙂 . Největší podporu mám doma v mamce. Ta k tomu byla ze začátku taky skeptická, ale když viděla, co pro to všechno obětuji a dělám tak taky polevila a teď je to moje největší opora ( děkuju mami 🙂 )  Prošla si semnou celou přípravou a né každý by to semnou vydržel.

Máš nějakého sponzora ?

Né, bohužel nikoho. Zatím mě neměl ani kdo proč oslovit, na co by někomu byl člověk bez výsledků, i když v dnešní době to už není ani z daleko o závodních výsledcích, ale celkovém marketingu. Ale kdybych nějakou firmu/ člověka zaujal, uvítám jakoukoliv pomocnou ruku a můžou určitě čekat zpětnou vazbu, vím, že sponzoring  není „ zadarmo“.

Děkujeme ti za rozhovor pro náš web. Chtěl bys něco vzkázat návštěvníkům webu?

To já moc děkuju. Snad to není naposled :).

Přemýšlím jak to říct, aby to neznělo jako moc velké klišé. Ale určitě si běžte za svým cílem, bude milion lidí co Vás bude podrážet a dělat naschvály, ale když vydržíte a nepose**te se z toho, tak to pak stojí za to. Mě by před třemi lety ani nenapadlo, že se někdy postavím na prkna, všichni mě sráželi, nevěřili a teď ? No však víte 🙂

Mějte se, užívejte svátků, moc se nepřežírejte ( jen si dejte :D) a dřete!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down