Boty do posilovny | Jak je vybrat a co musí splňovat?

michal
29. 3. 2023

Ačkoli je téma obuvi v posilovnách stále častěji skloňováno a pokročilejší jedinci už v tomto mají naprosto jasno, především v řadách začátečníků se stále můžeme setkat se cvičenci v nazouvácích nebo botách na běhání. Jaké boty do posilovny tedy vybrat a co by měly splňovat? To vše se dozvíte v našem článku.

Správné boty do fitka jsou klíčem ke zdraví a lepším výkonům

Boty do posilovny sice samy o sobě lepším výkonům samozřejmě nepomáhají, ale dokáží výrazně usnadnit provádění cviků tím, že prostřednictví nich získáte lepší techniku. Záleží přitom samozřejmě na to, co zrovna v daný den cvičíte. Klíčovou roli hrají boty u dřepu nebo mrtvého tahu, zatímco u benchpressu vám logicky žádné zlepšení nepřinesou.

Boty by měly vždy svou konstrukcí zajišťovat stabilitu a pevný kontakt s podložkou. Nazouváky, sandály a podobné boty jsou tak pro cvičení zcela nevyhovující. K silovému cvičení se pak nehodí ani běžecké boty. Ty jsou totiž vypolstrované a často disponují odpruženou patu, která při běhu pomáhá snižovat tlak vyvíjený na klouby. Díky tomuto faktu snižují dostatečný kontakt se zemí a tím ubírají potřebnou stabilitu v komplexních cvicích. Pokud se tedy nehodláte pohybovat pouze na pásu, běžecké boty raději do posilovny neberte.

Jak vybrat boty do fitness centra?

Mnoho profesionálních kulturistů i power lifterů se shoduje, že hlavním faktorem by měla být především pevnost boty. Bota totiž musí pevně obepínat kotník a zároveň mít tvrdší podrážku, která poskytuje dostatečný kontakt s podlahou.

Mezi další parametry bot pak rozhodně můžeme zařadit:

  • Velikost boty
  • Tvar boty
  • Konstrukci boty
  • Systém zapínání
  • Cenu
  • Typ sportovní disciplíny

Všechno toto je dobré při výběru bot do posilovny zvážit. Především je však nutné, aby vám boty opravdu padly a nebyly při cvičení nepohodlné. Všechno okolo jsou pak již jen užitečné drobnosti, které se však mohou podílet na maximalizaci vašeho výkonu. Pojďte se s námi podívat, které boty jsou do posilovny nejvhodnější a na jaké disciplíny se hodí.

Vzpěračské boty

Vzpěračské boty jsou vytvořeny speciálně pro potřeby cviku typu trh a nadhoz, na které navazuje i dřep a přemístění, což jsou základní cviky kompletní vzpěračské sestavy. Tyto boty poskytují dostatečnou oporu kotníků a dostatečný kontakt s podložkou, což je u vzpírání nesmírně důležité.

Boty na vzpírání se vyznačují vyvýšenou patou a vázáním v kombinaci klasických tkaniček a suchého zipu pro maximální oporu a zpevnění nohy. Vyvýšená pata hraje roli především u dřepů, kde dokáže zvýšit rozsah pohybu v kotnících, což umožní osobám s jejich menší pohyblivostí provádět dřepy hlouběji. Zároveň také pomáhají snižovat zátěž na spodní záda díky tomu, že napomáhají k udržení vzpřímené polohy hrudníku.

Pro pokročilé cvičence tak mohou být vzpěračské boty vhodnou volbou pro ještě lepší výkony. Začátečníkům samozřejmě mohou také pomoci, avšak nemusí je ještě tolik řešit. U nich je základem, aby bota byla dostatečně pevná a pohodlná.

Boty na CrossFit

CrossFit je velmi dynamická sportovní disciplína, během které se mění celá řada komplexních i méně komplexních cviků. Tomu musí boty odpovídat a musí zajišťovat noze perfektní podporu při každé CrossFit příležitosti.

Boty tak musí být opravdu pevné, pohodlné a zároveň lehké. Pouze díky tomu vaše nohy náročný CrossFitový trénink zvládnou. Podrážka musí poskytovat dokonalou přilnavost, abyste během cvičení například neuklouzli a nepřivodili si velice nepříjemná zranění. U CrossFit bot je pak na rozdíl u vzpírání lepší sáhnout po botách s nižší podrážkou a méně vyvýšenou patou.

Boty na běhání

Pro mnohé lidi je běhání zcela neodmyslitelnou součástí tréninku. Při běhání hrají boty zcela klíčovou roli, jelikož pomáhají snižovat nápor vyvíjený na klouby v kotníku nebo kolenou. Pro zdravé běhání je tak třeba volit opravdu pečlivě, zkoušet a vybírat.

U bot na běhání se zaměřte především na terén, po kterém budete nejvíce běhat. Boty určené pro běhání na silnici totiž mají větší odpružení a hladkou podrážku. Díky tomu skvěle tlumí nárazy z tvrdého povrchu a zároveň mají skvělou přilnavost. Do ostřejšího terénu jsou pak vhodnější tvárnější boty, které se uzpůsobí jeho nerovnostem.

Další typy bot

V posilovnách často uvidíte i jiné typy boty, jako jsou například „barefoot“ boty. Ty poskytují maximální kontakt s podložkou a zároveň pomáhají zachovávat přirozenou pohyblivost chodidel. Jejich nevýhodou však je, že například u dřepů výrazně více zatěžují spodní část zad, což může být zvláště pro opravdu silově cvičící jedince značný problém. Naproti tomu ale zajišťují vynikající stabilitu a dávají jistotu do nohou.

Oblíbené jsou také různé tenisky do posilovny, jako jsou například populární „Conversky“. Ty využívají powerlifteři i kulturisté po celém světě. Jejich výhodou je pevná podrážka a prodyšná konstrukce boty. Bohužel i u nich dochází k většímu zatížení spodní části zad u dřepů, což u vysokých vah nemusí být vůbec příjemné. Pro běžného cvičence se však jedná o zcela ideální boty.

Po jakých botách tedy sáhnout?

Výběr bot do posilovny by se měl řídit dle vašich preferencí a prováděných cviků. U vzpěračských bot například dominuje řada Reebok Lifter s vynikajícími recenzemi a vším, co vaše noha při vzpírání potřebuje. Další zajímavou volbou je rozhodně řada Adidas Powerlift, která taktéž přináší vynikající zpevnění nohy, dostatečně vysokou patu pro provádění dřepů a protiskluzovou podrážku.

U CrossFit bot je pak pravděpodobně nejoblíbenější řadou Reebok Crossfit Nano, která má velmi pevnou podrážku s protiskluzovou povrchovou úpravou, což vám dává naprostou kontrolu nad vašim tréninkem. Boty jsou navíc lehké a nijak neomezují přirozený pohyb během cvičení.

Ze všeho nejdůležitější je však nutné myslet na to, aby byla bota dostatečně pevná, v žádném případě neklouzala a byla maximálně pohodlná. Pokud totiž bota tlačí, je úplně jedno, jak dokonalé má vlastnosti. Trénink v ní totiž rozhodně nebude procházka růžovým sadem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down