Zdravé, nenasycené tuky, doporučujeme?

lamas525
12. 2. 2019

Není tomu tak dávno, co byly tuky víceméně všeobecně démonizovány a pořádaly se proti nim křižácké výpravy ve jménu zdravé stravy. Nemůžeme se divit, pod pojmem tuky se nám v první řadě vybaví přebytečné množství podkožního tuku na břiše a všude jinde, nikoliv chutné a kvalitní potraviny. Nutno podotknout, že na vině bylo především nedostatečné podvědomí o jejich přidané hodnotě, využití a srovnání s ostatními zdroji energie. Naštěstí pro nás jde vývoj dopředu a díky novým poznatkům jsme schopni pozitivní význam tuků daleko lépe definovat. Využití většího množství zdravých tuků ve stravě nahrává zvýšený zájem o populární ketogenní dietu.

Rozhodně nelze generalizovat a označit tuky za obecně správné nebo špatné.

Vyvarovat bychom se měli především trans tuků. Ty jsou vysoce obsažené v produktech fast foodových restaurací, sladkých sušenkách, nekvalitní čokoládě, brambůrkách a spoustě dalších pastí. Jaké zdroje kvalitních tuků použít a kdy? Mně osobně velmi vyhovuje příjem minimálně 50g tuků k snídani formou vaječných žloutků a oříšků. Zařazení v podstatě kdykoliv přes den v přiměřené míře tělu poslouží, ať už se jedná o úpravou hlavního jídla na oleji, svačinku a nebo snídani.

Oříšky považuji v přiměřeném množství kvůli vláknině za jeden z nejlepších zdrojů zdravých tuků.

Máme jich spoustu druhů, můžeme je konzumovat téměř ke všemu a slouží jako skvělá svačina na cesty. Vypíchl bych kešu, lískové oříšky, makadémové a mandle, vše nesolené samozřejmě. Další co můžu doporučit je avokádo, které všem chuťově nemusí vyhovovat, komu ano, má skvělý zdroj zdravých tuků. Vaječné žloutky, jejichž oddělování od bílků snad konečně odzvonilo. Ryby, jakožto skvělý zdroj omega 3. V přiměřeném množství slanina, při chuti na sladké KVALITNÍ vysokoprocentní (85+ procentní) čokoláda. Olivový olej a také kokosový olej, který kromě eventuality na přípravu hlavního chodu dobře plní svojí funkci i při použití před tréninkovou jednotkou. Za sebe můžu jen doporučit chia semínka, o kterých v blízké budoucnosti plánuji článek. Co se týče doplňků stravy, doporučuji Omega 3 od Reflexu. Rozhodně je z čeho vybírat.

Tuky slouží jako velmi dobrý zdroj energie.

1 g tuků tělu dá přibližně 2x více energie než 1 g sacharidů, navíc na sebe tuky vážou méně vody. Tělo je dokáže využít jako okamžitý i jako dlouhodobý zdroj energie.

Každému z nás organismus funguje trochu jinak a recept na dokonalý všeobecný stravovací jídelníček neexistuje. Všem ovšem vřele doporučuji zkusit minimálně krátkodobě zvýšit příjem tuků a snížit ten sacharidový. Budete výbušnější, zvýšíte hladinu testosteronu a kdo ví, možná vám budete vyhovovat a zůstanete u něj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down