JAK ZVÝŠIT HLADINU TESTOSTERONU ZMĚNOU STRAVY ?!

lamas525
8. 2. 2019

Příznivý vliv vysoké hladiny testosteronu na vaši postavu je obecně známá věc. Vysoká hladina testosteronu je spojená s větším množstvím svalové hmoty, nižším procentem tělesného tuku i silnějšími kostmi. Jedinci s vyšší hladinou bývají daleko živější, akčnější, mají přirozeně vyšší libido, lepší kognitivní funkci a především sportovní výkony, a o to nám přeci jde ne?

Ten testosteron zní jako parádní věc, ale to nebylo ono, pokud by to s ním bylo jednoduché. Spousta lidí trpí nedostatkem testosteronu. Proč? Důvodů je mnoho. Špatná strava. Na hlavu postavená dieta. Nedostatkem potravin bohatých na důležité vitamíny a minerály. Dlouhodobý stres způsobující vyplavování kortizolu. Ignorace zinku, hořčíku a dalších důležitých věcí na úkor "mainstreamových must-have" suplementů. Nedostatkem testosteronu pak trpí celé tělo.

Jak se vyhnout trvalému snižování hladiny testosteronu?

1) Nesmyslné redukční diety založené na dlouhodobě neudržitelných principech nejsou nejlepší variantou. I když vám jde o nejrychlejší cestu k úbytku hmotnosti, okamžitý výsledek se možná dostaví, ale následovat bude známý jojo efekt. Razit cestu velmi nízko-kalorických diet, které vám otráví život, pro vaše tělo není nejšťastnější volba. Budete vyschlí, prázdní, bez energie, podráždění a hladina testosteronu půjde strmě dolů. Hubněte chytře.
2) Tabákové výrobky. Zde zřejmě nikoho nepřekvapíme. Kvůli vysokému obsahu kadmia působí aktivní (i pasivní!) kouření negativně na hladinu testosteronu.
3) Alkohol. A zase ten alkohol! Aniž bychom z vás chtěli udělat abstinenty (občas se musí), konzumovat pravidelně větší množstvích alkoholických nápojů vás bude srážet. Vůbec nejhorším (i když je prospěšné díky vitamínům) vůči hladině testosteronu je pivo. Obsahuje spoustu estrogenu a přirozeně tak potlačuje hladinu testosteronu.
4) Dlouhodobý výskyt v zdraví nepřirozeném prostředí jako jsou průmyslové oblasti plné kouře, plynů, a dalších "dochucovadel". Slunce a čerstvý vzduch hrají roli.


Představíme si 4 jednoduché tipy, jak upravit svoje stravovací návyky pro zvýšení hladiny testosteronu.

1) Česnek
Překvapuje vás to? Ať už jde o nepravidelnou či pravidelnou konzumaci, podle mnohých studií má česnek kromě dalších zdraví-prospěšných účinků nemalý vliv i na produkci testosteronu. Kromě zvyšování hladiny testosteronu snižuje hladinu kortizolu, který má katabolické účinky na svalovou hmotu.

2) Magnesium
A zase ten hořčík. Budeme ho chválit do aleluja a nepřestaneme. Pokud se cítíte věčně unavení, nemáte energii, jste zpomalení a podráždění, zřejmě trpíte na nedostatek. Není to nic výjimečného, zhruba 3/4 populace přijímá méně hořčíků, než je potřebné.
Podle provedené studie na třech desítkách mužů (věk 18-22, sedavý i aktivní život) je vliv hořčíku na zvýšení hladiny testosteronu nezávislý na způsobu života, i u sedavých jedinců došlo k velkému vzrůstu. U jedinců s větší fyzickou aktivitou byly "výstupní hodnoty" ještě lepší.
Neváhejte a suplementujte hořčík i mimo potravinové zdroje, zde to rozhodně nejsou vyhozené peníze.
Potraviny s vyšším obsahem hořčíku
a) zelenina (špenát, brokolice, kapusta)
b) ryby (halibut, losos, tuňák, treska)
c) oříšky (kešu, mandle, para ořechy, makadémy)
d) fazole (čím tmavší tím lepší!), banány, avokádo, hořká čokoláda (čím vyšší procento kakaa, tím lépe)

3) Vitamín K
Vitamín K je dalším z řady vitamínů z širokou polí působnosti (buněčný růst, správné srážení krve etc.). Kromě toho se ukázal i jako silný hráč v boji s nedostatkem testosteronu. Zapojuje se do procesu kinázy (enzym přenášející vysoko-energickou molekulu na cílovou molekulu, čímž příznivě působí na hladinu testosteronu.
Kde ve stravě najdeme vitamín K?
Sýry, máslo, vaječné žloutky, losos, játra, jikry a další potraviny bohaté na zdravé tuky. Nevyhýbejte se zdravým tukům, je to přirozený zdroj energie, zabrání přejídání a podpoří volný testosteron v těle.

4) Zinek
Nedostatek zinku je velký problém, přímo spojený s hladinu testosteronu v těle. Brání vyplavování kortizolu a s tím spojenému snižování testosteronu a spolupodílením na tělesných procesech se přímo podílí na stimulaci produkce testosteronu.
Kde kromě samostatného suplementování najdeme zinek?
a) měkkýši (krabi, humři, krevety, ústřice)
b) maso (zvěřina!, hověží)
c) mléčné výrobky (ovčí sýr, kozí sýr, mozzarella, řecký jogurt)
d) oříšky a semínka (lněné, chia)
e) fazole, cizrna

Testosteron je důležitější, než si mnozí připouštějí. Ovlivňuje psychický stav, náchylnost k nemocem a mnoho mnoho dalších. Snažte se držet si hladinu vysoko a nebojte se suplementovat hořčík, zinek a další testosteronové "boostery".

zdroj: t-nation.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down