Jaký hořčík je nejlepší?

michal
3. 10. 2022

Hořčík je pro naše tělo naprosto stěžejním minerálem, bez kterého bychom jednoduše nemohli fungovat. Ne nadarmo se mu tedy přezdívá prvek života, neboť by bez něj v našem těle nevznikala žádná energie a tím pádem ani pohyb či samotné lidské bytí. Ačkoli se řadí mezi nejvíce zastoupené minerály v lidském těle, zároveň je také jedním z nejvíce deficitních a je tedy třeba jej pravidelně a v dostatečném množství doplňovat.

Vybrat si ten nejlepší doplněk s obsahem magnesia však nemusí být vůbec jednoduchý úkol. Velké množství suplementů totiž obsahuje formy hořčíku, které jsou pro naše tělo prakticky nevstřebatelné, díky čemuž jsou v podstatě k ničemu a mohou při nejlepším fungovat jako placebo. Právě proto jsme si pro vás v dnešním článku připravili žebříček 10 nejlepších doplňků stravy s obsahem hořčíku pro rok 2023. Mimo to se dozvíte, jaká je nejlepší forma hořčíku pro lidské tělo, kolik bychom jej měli přijmout, jaké jsou příznaky jeho nedostatku nebo v čem všem jej najdeme.

10 nejlepších hořčíků pro rok 2023

1. Reflex Magnesium Bisglycinát

Pomyslným vítězem našeho žebříčku nejlepších hořčíkových doplňků stravy se stává Magnesium Bisglycinát od populární společnosti Reflex.

Přípravek je patentovanou kombinací pufrovaného bisglycinátu hořečnatého a kyseliny citronové s oxidem hořečnatým. Díky tomu je perfektně vstřebatelný, což je u suplementů tohoto typu skutečnou alfou a omegou.

Výhody

 • Vynikající vstřebatelnost
 • Velmi čisté složení a kvalitní pojetí přípravku
 • Vyhledávaný a léty prověřený výrobce
 • Vysoce efektivní suplement

Nevýhody

 • Relativně vysoká cena 

Samotný zdroj hořčíku je velice čistý, přičemž obsahuje patentovanou směs Albion® sestávající se z bisglycinátu hořečnatého, oxidu hořečnatého a kyseliny citronové, jež je usazena v želatinové kapsli (hovězí želatina).

Cena jedné dávky

Reflex Magnesium Bisglycinát je v dostání v balení po 90 kapslích za cenu 249 Kč. Jednou dávkou se v tomto případě rozumí jedna tobolka, která vás tak vyjde na necelé 3 Kč.

2. Prom-IN Magnesium Bisglycinate

Těsné druhé místo našeho žebříčku patří dalšímu 100 % čistému bisglycinátu hořečnatému, tedy Magnesium Bisglycinate od společnosti Prom-IN, bez které by se nemohl obejít snad žádný z našich žebříčků.

Vyjma samotného hořčíku můžeme ve složení produktu nalézt také vitamín B6, jež účinky hořčíku podporuje a sám se podílí na správné činnosti nervového systému. Vadou na kráse pak může být nepříjemná chuť tohoto přípravku, kterou však lze eliminovat koupí ochucené varianty.

Výhody

 • Výjimečná kvalita
 • Skvěle vstřebatelná varianta hořčíku
 • Dostupný v ochucené variantě
 • Dostupný ve více baleních

Nevýhody

 • Neochucená varianta nechutná vůbec dobře a ochucená obsahuje barviva
 • Vyšší cena

Jedna dávka obsahuje 3,2 gramy bisglycinátu hořečnatého, z nichž je 375 mg čistý hořčík. Ocenit musíme také přítomnost vitamínu B6, který napomáhá správné psychické pohodě, která je v dnešních dnech opravdu velice důležitá. V závislosti na příchuti zde pak najdeme různá aromata, barviva, kyselinu citronovou nebo třeba extrakt z červené řepy.

Cena jedné dávky

Prom-IN 100 % Magnesium Bisglycinate se prodává ve dvou různých baleních, přičemž výhodnější je samozřejmě to větší s 416 gramy za cenu 599 Kč. Jedna dávka představuje 5,2 gramu přípravku, takže jich v balení najdete až 80 za cenu přibližně 7,50 Kč.

3. Czech Virus Supreme Magnesium

Stupně vítězů nám pro dnešní žebříček těch nejlepších hořčíků uzavírá Supreme Magnesium od oblíbeného Czech Virusu.

Tento unikátní produkt je kombinací bisglycinátu, citrátu a malátu hořečnatého, což jsou tři nejobvyklejší formy hořčíku. Jelikož se stejně jako u předchozího výrobku jedná o prášek, můžete si vybrat ze dvou vynikajících příchutí, ve kterých jsou použita pouze přírodní barviva.

Výhody

 • Skvělá chuť
 • Velmi kvalitní složení
 • Tři formy hořčíku v jednom přípravku
 • Poměrně velké balení

Nevýhody

 • Vysoká cena

Citrát a malát jsou výrazně povzbuzující formy hořčíku, které mají za úkol oddálit únavu a nastartovat váš organismus. To však znamená, že se jejich použitím můžete ochudit o uklidňující účinky bisglycinátu, což také rozhoduje o tom, kdy je tento hořčík vhodné používat. V závislosti na příchuti jsou pak použita také různá přírodní aromata, barviva a sukralóza pro lepší chuť.

Cena jedné dávky

Czech Virus Supreme Magnesium se prodává v balení po 340 gramech za 549 Kč. Toto balení v sobě nese celkem 60 dávek po 5,7 gramech, přičemž jedna taková dávka vás tak vyjde na něco lehce přes 9 Kč.

4. BrainMax Energy Magnesium

Na čtvrtém místě se vracíme ke klasickým tobolkám, když jsme na něj dosadili Energy Magnesium od společnosti BrainMax.

Tento doplněk se může pyšnit opravdu úžasným složením o výjimečné čistotě, kde nenajdete nic než malát hořečnatý a zcela rostlinné kapsle, díky čemuž je vhodný i pro vegany. Díky tomu má ohromnou účinnost a vynikající vstřebatelnost.

Výhody

 • Výjimečně čisté složení
 • Díky malátu energizující účinek
 • Nadstandardní dávka hořčíku
 • Vhodné pro vegany

Nevýhody

 • Ze své podstaty se nehodí užívat před spaním

Kromě malátu hořečnatého a vegetariánské kapsle v tomto výrobku nenajdete nic dalšího, takže ani žádná aditiva, stabilizátory či jiné balastní látky.

Cena jedné dávky

Energy Magnesium pořídíte v balení po 200 kapslích za cenu 749 Kč, přičemž denní dávku představuje jediná tableta. Díky tomu vás dávka přípravku vyjde na necelé 4 Kč.

5. Vilgain Magnesium

   

První polovinu našeho žebříčku uzavíráme velmi kvalitním produktem s výstižným názvem Magnesium od stále populárnější značky Vilgain (dříve Aktin).

Tento suplement sází na bisglycinát hořečnatý, čímž rozhodně vůbec nešlápl vedle. Jak je u značky Vilgain zvykem, v doplňku nenajdete žádné balastní látky ani jiné zbytečné prvky, které by mohly jakkoli ovlivnit jeho kvalitu.

Výhody

 • Kvalitní složení
 • Osvědčená forma hořčíku
 • Vhodný pro vegany

Nevýhody

 • Poměrně malé balení
 • Vyšší cena

Složení je poměrně jasné, kromě bisglycinátu hořečnatého, ze kterého získáte každou dávkou 375 mg čistého hořčíku a veganské celulózové kapsle v něm nic dalšího nenaleznete.

Cena jedné dávky

Vilgain Magnesium se prodává v balení po 90 kapslích za cenu 249 Kč. Jednou dávkou se zde rozumí hned 3 kapsle, což znamená, že vás dávka vyjde něco lehce nad 8 Kč.

6. Extrifit Magnesium Chelate

Mysleli jste si, že bychom mohli náš žebříček ponechat bez zařazení některého z produktů oblíbeného Extrifitu? To by přece nešlo, proto jsme, nutno říci, že po právu, zařadili velmi kvalitní hořčíkový doplněk Magnesium Chelate na šestou příčku.

I tento produkt počítá s hořčíkem v chelátové vazbě ve formě bisglycinátu hořečnatého, jenž patří mezi nejlépe využitelné formy hořčíku a dává tak Magnesium Chelate velice kvalitní a čisté složení.

 • Maximálně využitelný zdroj hořčíku
 • Kvalitní složení
 • Dopomáhá kvalitě spánku

Nevýhody

 • Vysoká cena

Kromě samotného bisglycinátu hořečnatého najdete v přípravku od Extrifitu také maltodextrin, přírodní barviva, protispékavé látky a želatinu, z níž je tvořena samotná kapsle.

Cena jedné dávky

Magnesium Chelate se prodává v balení po 120 kapslích za cenu 399 Kč. Faktem je, že jedna tableta nepřináší dostatečné množství hořčíku a je třeba si vzít alespoň 3, což znamená, že v balení je maximálně 40 dávek. Tím pádem vás jedna dávka vyjde přibližně na téměř 10 Kč.

7. BrainMax Performance Magnesium

Sedmou příčku si od nás vysloužil další produkt z výrobní linky společnosti BrainMax. Tentokrát se jedná o Performance Magnesium, který je na rozdíl od předchozího produktu založen na bisglycinátu hořečnatém.

Vyjma samotného bisglycinátu v produktu naleznete také vitamín B6, jenž účinek hořčíku ještě umocňuje. Jedinou (a dost podstatnou) vadou na kráse tohoto produktu je jeho vysoká cena.

Výhody

 • Výrobek výjimečné kvality
 • Hořčík ve formě bisglycinátu hořečnatého, který je skvěle využitelný
 • Vysoká dávka účinné látky

Nevýhody

 • Poměrně vysoká cena

Jak si můžete všimnout, složení tohoto produktu je nesmírně čisté, a kromě bisglycinátu hořečnatého s pětinovým zastoupením čistého hořčíku a vitamínu B6 zde prakticky nenajdete nic jiného. Tato kombinace je navíc dodávána v kompletně rostlinné kapsli vhodné pro vegetariány.

Cena jedné dávky

Performance Magnesium se prodává v balení po 100 kapslích za cenu 699 Kč. Jedna dávka představuje buďto jednu nebo dvě tablety v závislosti na vašich požadavcích. Z toho plyne že dávku pořídíte přibližně za 7 Kč, respektive 14 Kč.

8. MedPharma Magnesium citrát Forte

Na osmou pozici jsme dosadili produkt Magnesium citrát Forte od společnosti MedPharma, který je zároveň nejlevnější položkou na našem žebříčku.

Tento produkt vás rozhodně potěší kvalitním složením a vhodnou volbou zdroje hořčíku, jelikož citrát se taktéž řadí mezi skvěle vstřebatelné formy magnesia. Jedná se tak o vynikající volbu pro všechny, kteří nepotřebují profesionální sportovní hořčíkové doplňky a jde jim hlavně o jejich cenu.

Výhody

 • Skvělá cena
 • Překvapivě vysoká kvalita
 • Obsah vitamínu B6

Nevýhody

 • Velikost a povrch tablet může působit problémy při jejich polykání 

Co se složení týče, nemůžeme toho Magnesium citrátu Forte příliš vyčítat. Obsahuje hořčík ve formě dobře vstřebatelného citrátu a samotná kapsle je vhodná i pro vegetariány. Problémem může být obsah aditiv, jako je pyridoxin hydrochlorid nebo dioxid křemičitý.

Cena jedné dávky

Balení 67 tablet Magnesium citrát Forte pořídíte za 136 Kč, přičemž jednou dávkou je jedna tableta. Z toho nám vyplývá, že cena jedné dávky jsou téměř přesně 2 Kč.

9. Now Foods Magnesium Malate

Magnesium Malate od tradičního výrobce sportovní výživy Now Foods na našem žebříčku rozhodně nemohl chybět.

V každé kapsli totiž získáte až 1000 mg malátu hořečnatého, což je skvěle se vstřebávající forma hořčíku s energizujícími účinky, díky kterým se budete cítit povzbuzeni a správně naladěni na celý den.

Výhody

 • Malát hořečnatý je skvěle využitelnou formou hořčíku
 • Energizující účinky
 • Kvalitní a vysoká dávka hořčíku

Nevýhody

 • Relativně vyšší cena

Magnesium Malate se může pyšnit výjimečně čistým složením, kde kromě magnesium malátu nenajdete vůbec nic, co by jeho složení znehodnocovalo. Samotná tableta je čistě rostlinného původu, takže je výrobek vhodný i pro vegetariány.

Cena jedné dávky

Magnesium Malate se prodává ve štědrém balení 180 tablet za cenu 429 Kč, avšak jednou denní dávkou se rozumí 3 tablety. Z toho nám plyne, že cena jedné dávky je něco přes 7 kč.

10. HiTec Magnesium Citrate

Jestliže chcete ve světě prakticky nijak nechutnajících produktů a suplementů vyzkoušet i něco chuťově zajímavého, pak můžete sáhnout po Magnesium Citrate od společnosti HiTech, jež náš žebříček uzavírá.

Tento suplement se může pyšnit vynikající chutí a skvěle vstřebatelným hořčíkem ve formě citrátu. Jak už tomu tak ale bývá u ochucených produktů, Magnesium Citrate obsahuje i několik sladidel a bohužel také pár kontroverzních látek, díky kterým jej zkrátka nemůžeme zařadit výš.

Výhody

 • Skvěle se rozpouští a chutná
 • Výborně vstřebatelná forma hořčíku
 • Obohacen o vitamín B6 a C

Nevýhody

 • Obsahuje problémová barviva a sladidla
 • Vysoká cena

Kromě bohaté dávky hořčíku v tomto suplementu najdete také dávku vitamínu C a B6, které účinky hořčíku doplňují. Výrobek však bohužel obsahuje také sladidla ve formě acesulfamu či sukralózy, barvivo E110 a umělá aromata.

Cena jedné dávky

300 gramové balení Magnesium Citrate se prodává za cenu 319 kč, přičemž obsahuje celkem 30 dávek tohoto přípravku. Z toho jasně vyplývá, že cena jedné dávky šplhá až k téměř 11 Kč.

Jaká je nejlepší forma hořčíku?

V běžných lékárnách či supermarketech se můžete setkat s hořčíkem ve formě šumivých tablet nebo různých kapslích, na kterých je na první pohled lákavá především jejich cenovka. Problém je však v tom, že v naprosté většině případů využívají tyto doplňky oxid hořečnatý, který se rozhodně neřadí mezi ty nejlépe vstřebatelné a nejefektivnější formy hořčíku. Jaká je tedy nejlepší forma hořčíku?

Bisglycinát hořečnatý

Bisglycinát rozhodně patří mezi ty nejrozšířenější a nejpoužívanější typy hořčíku vůbec. V chelátové vazbě se váže na glycin, což vede k jeho skvělé využitelnosti a vstřebatelnosti organismem. Tato forma hořčíku se obvykle využívá ve večerních hodinách, protože napomáhá zklidnění těla a dopomáhá ke zdravému spánku.

Citrát hořečnatý

Citrát je rovněž výborně vstřebatelnou formou hořčíku, přičemž v některých studiích se o něm dokonce hovoří jako o nejlépe využitelné formě hořčíku vůbec. Oproti bisglycinátu působí spíše povzbudivě a užívá se v ranních hodinách. U citlivějších jedinců však může mít laxativní účinky, proto se často spojuje právě s bisglycinátem.

Malát hořečnatý

Stejně jako citrát má i malát energizující účinky a pyšní se vynikající využitelností i stravitelností. Navíc nemá projímavé účinky a v současné době je trend takový, že se často využívá právě místo citrátu.

Všechny tyto tři formy hořčíku jsou tedy pro vaše tělo skvěle využitelné a záleží jen a pouze na vás, zda hledáte spíše energizující nebo uklidňující vlastnosti. Na trhu se pak určitě vyhněte levným variantám, jako je právě oxid hořečnatý nebo síran hořečnatý, které nejsou dobře využitelné a v případě síranu navíc opravdu příšerně chutnají.

Chcete-li navíc ze svého hořčíkového doplňku dostat co nejvíce, doporučuje se jej užívat spolu s vitamínem B6 a vitamínem D, které urychlují proces jeho vstřebávání a zároveň zvýrazňují jeho efekt.

Jak dlouho užívat hořčík?

To je samozřejmě velice individuální, avšak pro běžného člověka se nejčastěji doporučuje hořčíkové doplňky užívat po dobu 1-2 měsíců. Ideální pak je denní dávku rozložit do 2 až 3 jednotlivých dávek, aby měl hořčík čas se řádně vstřebat.

U sportovců, lidí se zvýšeným stresem či seniorů není nutné hořčíkové doplňky vůbec vysazovat. Pokud začnete pociťovat některý z příznaků nadbytku hořčíku (viz níže), můžete doplňek na potřebnou dobu přestat užívat.

Doporučená denní dávka hořčíku

Doporučenou denní dávkou hořčíku je u mužů přibližně 400-420 mg čistého hořčíku, u žen je to 320-360 mg. Podstatná dávka hořčíku by samozřejmě měla pocházet ze zdravé a vyvážené stravy, avšak dostat do sebe doporučenou dávku čistě z jídla je nesmírně obtížné a v mnoha případech až nemožné. Tělo navíc z jídla dokáže vstřebat pouze zhruba 30 % magnesia.

V čem najdu hořčík?

Jestliže se nechcete hned vrhat do suplementů (ačkoli to při náročném tréninku bude pravděpodobně nevyhnutelné), můžete si větší přísun hořčíku zajistit prostřednictvím potravin, které jsou na tento minerál bohaté. Za všechny jmenujme například:

 • Banán
 • Ovesné vločky
 • Mandle a jiné ořechy či semínka
 • Luštěniny
 • Datle
 • Fíky
 • Kešu
 • Špenát
 • Minerální vody

Příznaky nedostatku hořčíku

Hořčík má zcela zásadní vliv na fungování absolutní většiny buněk v našem těle a život bez něj zkrátka není možný. Jeho nedostatek tak s sebou nese celou řadu negativních dopadů, prostřednictvím kterých vám tělo oznamuje, že je třeba magnesium doplnit. Zaznamenat tak můžete například:

 • Třes a častější svalové křeče nejen při sportu
 • Pálení a brnění pod kůží
 • Zvýšené bušení srdce
 • U žen bolestivé menstruace
 • Nespavost
 • Migrény

Nedostatek hořčíku navíc významně ovlivňuje kognitivní funkce a jistě jste již slyšeli, že také vede k dlouhodobému pocitu únavy a absolutního vyčerpání. To je dáno především tím, že hořčík je potřeba pro rozštěpení molekuly ATP, jež pohání naše svaly a veškeré buňky našeho těla. Dlouhodobý nedostatek hořčíku pak může způsobovat vážné problémy ve formě kardiovaskulárních chorob, vysokého krevního tlaku, cukrovky nebo stavu úzkostí až depresí.

Příznaky nadbytku hořčíku

Předávkování hořčíkem patří k mezi velice vzácné stavy, protože s mírným, i když dlouhodobým nadbytkem si tělo umí poradit. Pokud však hořčíku přijímáte až příliš (například skrze více doplňků), můžete se setkat s velmi nepříjemnými, někdy až smrtelně nebezpečnými příznaky.

Mezi běžné příznaky nadbytku hořčíku v těle patří:

 • Nízký krevní tlak
 • Závratě
 • Nechutenství
 • Nadýmání
 • Křeče v žaludku a průjem
 • Zvracení
 • Svalová slabost
 • Únava
 • Dýchací obtíže

Jestliže však doporučenou denní dávku hořčíku překračujete dlouhodobě a o extrémní hodnoty, můžete se setkat dokonce se srdečními problémy, arytmií, a dokonce srdeční zástavou. Když však budete ke všemu přistupovat s rozumem, nemůže se nic stát.

Co si z článku vzít?

Hořčík je jedním z nejdůležitějších stopových prvků obsažených v našem těle. Je dokonce tak důležitý, že se mu říká minerál života. Podílí se na procesech, které v těle vyrábí energii, díky které se můžeme pohybovat či zkrátka existovat.

Ne všechny formy hořčíku, které na trhu seženete jsou pro vaše tělo vhodné. Například oxidy či sírany hořečnaté rozhodně nejsou tou nejefektivnější volbou. Chybu však neuděláte, když si vyberete některý z našich 10 nejlepších hořčíkových doplňků, v nichž naleznete pouze hořčík ve výborně vstřebatelných formách, jako je malát, citrát nebo bisglycinát.

Při nedostatku hořčíku můžete pociťovat výraznou únavu, migrény, křeče a jiné zdravotní komplikace, jež vám dokáží znepříjemnit nejen váš sportovní život, ale také každodenní fungování. Hořčíkem je navíc poměrně složité se předávkovat, i tak k němu ale přistupujte s rozumem, protože jeho nadužívání způsobuje minimálně stejně nepříjemné stavy jako jeho nedostatek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down