Nejlepší zinek

michal
3. 10. 2022

Zinek patří k jedněm z nejdůležitějších minerálů v lidském těle a zároveň druhým nejhojnějším, neboť se vyskytuje v každé buňce. Podílí se na více než 300 biochemických reakcích od trávení až po funkce nervů. Jak už tomu ale často bývá, naše tělo si jej nedokáže samo vyrobit a je proto potřeba zajistit jeho pravidelný přísun prostřednictvím vyvážené stravy nebo potravinových doplňků.

Právě na zinkové doplňky se zaměříme v našem dnešním článku, kde vám popíšeme, k čemu všemu je zinek dobrý, jaké problémy jsou spojeny s jeho nedostatkem či naopak nadbytkem, jaká je nejlepší forma zinku a také samozřejmě představíme žebříček 10 nejlepších zinkových doplňků na trhu pro rok 2023.

10 nejlepších zinků pro rok 2022

Není na co čekat. Pojďme se ze všeho nejdříve podívat na náš oblíbený žebříček Top 10 zinkových doplňků na trhu pro rok 2023.

1. Prom-in 100 % Zinc Bisglycinate

Do čela žebříčku jsme jednoznačně usadili produkt 100 % Zinc Bisglycinate od populární společnosti zabývající se výrobou doplňků stravy Prom-in.

Jeho základem je vysoce účinná forma zinku, která je maximálně vstřebatelná a využitelná, takže si našla místo v srdci mnoha profesionálních i rekreačních sportovců. Když k tomu přidáte nízkou cenu a léty prověřený výrobek, dostanete jeden z těch nejlepších zinkových doplňků na trhu.

Výhody

 • Velice účinná forma zinku
 • Výhodná cena
 • Vysoký obsah účinných látek
 • Balení vydrží na velmi dlouho
 • Tablety jsou snadné na polykání

Nevýhody

 • Za nás žádné

Co získáte v jedné dávce?

100 % Zinc bisglycinate obsahuje zinek v chelátové vazbě bisglycinátu zinečnatého, což je pro lidské tělo nejlépe využitelná vazba minerálů vůbec. Jsou v ní totiž elektricky neutrální a dostávají se přesně na místo určení v rámci lidského organismu. K tomu je zde navíc zastoupen extrakt z černého pepře, jež funguje jako katalyzátor a umocňuje sílu zinku.

Cena jedné dávky

Zinkový doplněk od Prom-in seženete v balení po 120 kapslích, přičemž jednu dávku představuje 1 kapsle. Cena balení se pohybuje okolo 115 Kč, takže jednu tabletku koupíte za méně než 1 Kč.

2. Big Zone – Zink Bisglycinat

Na těsné druhé místo jsme v rámci našeho dnešního žebříčku zařadili Zink Bisglycinat od německé značky Big Zone.

Tento zinkový doplněk taktéž obsahuje zinek ve formě lehce vstřebatelného bisglycinátu zinečnatého za více než lákavou cenu. Jedno balení produktu vám navíc vydrží až 300 dní, což znamená, že jiný doplněk nemusíte kupovat prakticky celý rok.

Výhody

 • Vysoký obsah účinné látky
 • Až 300 dávek
 • Zinek v nejlépe vstřebatelné formě
 • Lákavá cena

Nevýhody

 • Nutnost půlit tablety

Co získáte v jedné dávce

Zink Bisglycinat nebosahuje prakticky nic jiného než bisglycinát zinečnatý s nadstandardní porcí samotného zinku. V samotné pilulce se pak vyskytuje mikrokrystalická celulóza a separační činidla.

Cena jedné dávky

Big Zone Zink Bisglycinat pořídíte v balení se 150 tabletami za 379 Kč. Jak jsme již zmiňovali, jednu porci představuje pouze půlka tablety, takže vás jedna dávka přípravku vyjde na něco velmi lehce přes 1 korunu.

3. Viridian – Balanced Zink Complex

Třetí příčku našeho žebříčku zaslouženě získává Balanced Zinc Complex od britské společnosti Viridian, která se zaměřuje na výrobu 100 % bioaktivních a kompletně rostlinných produktů.

U tohoto produktu nebylo využito obvyklého bisglycinátu zinečnatého, ale pikolinátu zinečnatého, který není zase tak obvyklý. Přesto se jedná o chelátovou vazbu, která je skvěle vstřebatelná. K tomu je doplněk obohacen o karotenoidy a měď, která je často neprávem opomíjena.

Výhody

 • Výborně vstřebatelná forma zinku
 • Mimo jiné obsahuje měď a směs karotenoidů
 • Vhodné pro vegany
 • Vysoký obsah účinné látky

Nevýhody

 • Relativně vysoká cena

Kromě tolik důležitého zinku najdeme v Balanced Zink Complex také zastoupení mědi, která má velký podíl na funkci energetického metabolismu a normální činnost nervového systému. Karotenoidy jsou silně působící antioxidanty a zde nalezneme i provitamín A, jež napomáhá chránit zdraví očí a kůže, ale také bojuje proti onkologickým nemocem. Složení kapslí je čistě na rostlinné bázi.

Cena jedné dávky

Viridian Balanced Zinc Complex je prodáván v balení po 90 kapslích, přičemž jednu dávku představují hned 3 kapsle. Jedno balení koupíte za 439 Kč, díky čemuž vás jedna dávka přípravku vyjde na přibližně 15 Kč.

4. GreenFood - Zinek Chelát

Čtvrtá příčka našeho žebříčku patří další čistě veganské značce GreenFood a jejímu produktu Zinek Chelát.

V tomto případě se opět jedná o klasický bisglycinát zinečnatý, přičemž kromě něj v tobolkách nenaleznete žádné jiné minerály a doplňkové látky. Samozřejmostí je také rostlinné složení tobolek, kdy o živočišné želatině nemůže být ani řeč.

Výhody

 • Poctivá dávka zinku
 • Forma zinku, která je pro tělo výborně využitelná
 • Zajímavá cena
 • Vhodné pro vegany

Nevýhody

 • Přítomnost dalších minerálů ve formě mědi či železa by byla vítaným plusem

Co získáte v jedné dávce

Složení Zinek Chelátu je velice čisté a prakticky v něm najdete pouze skvěle využitelný bisglycinát zinečnátý10 mg čistého zinku. Samotná tobolka je rostlinného původu a vyrábí se z hypromelozy.

Cena jedné dávky

Cena celého balení Zinek Chelátu je přibližně 100 Kč. Takové balení obsahuje celkem 60 kapslí, přičemž denní dávku splníte pozřením jedné kapsle. Cena jedné dávky je tak něco lehce přes 1,5 Kč.

5. BrainMax – Zinc Complex

Dalším vysoce kvalitním suplementem, který si místo v našem žebříčku nepochybně zaslouží, je Zinc Complex od společnosti BrainMax.

Tento prvotřídní doplněk stravy v sobě kromě pořádné dávky bisglycinátu zinečného snoubí také měď, selen či bio kurkumu. Tato unikátní kombinace zajišťuje vašemu tělu pořádnou porci potřebných minerálů, proto jsme jej rozhodně nemohli opomenout.

Výhody

 • Extrémně kvalitní složení
 • Všechny zastoupené látky se výborně vstřebávají
 • Vysoká dávka zinku
 • Maximální kvalita

Nevýhody

 • Relativně vysoká cena

Co získáte v jedné dávce

Kromě bisglycinátu zinečnatého se zde vyskytuje také citrát meďnatý, který pro organismus představuje nejlépe vstřebatelnou formu mědi. Dále také zdroj selenu ve formě L-seleno-methioninu, jež je také biologicky skvěle využitelná a umocňuje schopnost zinku při boji s oxidativním stresem. Bio kurkuma je rovněž extrémně účinným antioxidantem.

Cena jedné dávky

Jedno balení Zinc Complexu obsahuje 100 kapslí a prodává se za cenu okolo 389 Kč. Denní dávka opět představuje 1 tabletu, takže dávku pořídíte za necelé 4 Kč.

6. Extrifit – Zinc 100 Chelate

Co by to bylo za žebříček doplňků stravy, abychom do něj nezařadili produkt od jednoho z největších českých výrobců sportovních doplňků stravy – společnosti Extrifit. Dnes se konkrétně jedná o Zinc 100 Chelate.

Složením se opět jedná o zinek v maximálně vstřebatelné formě bisglycinátu zinečnatého. Produkt se pyšní vynikajícím poměrem cena / kvalita a extrémně čistým složením. Balení je navíc poměrně velké a vydrží vám až na 100 dnů.

 • Skvělý poměr cena / kvalita
 • Kvalitní a snadno vstřebatelná forma zinku

Nevýhody

 • Poměrně malý obsah zinku v jedné dávce

Oproti konkurenci má zinkový doplněk relativně malé zastoupení čistého zinku v dávce (jen asi 4 mg), ale neobsahuje ani žádné potenciálně škodlivé či problémové látky. Ve složení bychom však jistě uvítali i zastoupení dalších minerálů.

Cena jedné dávky

Chelate Zink je možné pořídit v balení po 100 kapslích za cenu přibližně 143 Kč. Jednu dávku přípravku představují 2 tobolky, takže vás vyjde na necelé 3 Kč.

7. Reflex – Zinc Matrix

Šťastnou sedmičku v našem žebříčku 10 nejlepších zinkových doplňků stravy získává Zinc Matrix od firmy Reflex.

Zinc Matrix neobsahuje pouze samotný zinek v té nejlépe vstřebatelné formě, ale také další minerály, jako je hořčík, měď a bór nebo třeba vitamín B6. Tato jedinečná kombinace dělá ze Zinc Matrix opravdu velice účinný suplement.

Výhody

 • Zinek v té nejlépe vstřebatelné formě
 • Kvalitní zpracování
 • Obsah dalších minerálů
 • Velice oblíbený produkt

Nevýhody

 • Vysoká cena
 • Obsahuje tetraboritan sodný

Zinek v tomto suplementu je zajištěn v chelátové vazbě, díky čemuž je pro naše tělo skvěle vstřebatelný. Kromě toho najdete ale v Zinc Matrix také měď podílející se na správné funkci metabolismu, hořčík, jenž se se zinkem perfektně doplňují, dále také bór, jež slouží k regulaci hormonů nebo vitamín B6, který dopomáhá k normální psychické činnosti.

Cena jedné dávky

Jedno balení Reflex Zinc Matrix obsahuje celkem 100 kapslí za cenu 279 Kč. Jednou dávkou se v případě tohoto produktu rozumí 4 tobolky, takže vás jedna denní dávka vyjde na něco přes 11 Kč.

8. Survival – Zinc Chelated Fair Power

Pokud sháníte velice kvalitní zinek s co nejnižší cenovkou, můžete bez obav sáhnout po Zinc Chelated Fair Power od společnosti Survival, která přesně toto rozhodně nabízí.

Další výhodou tohoto produktu je fakt, že vám balení vydrží až 100 dní a zinek je zastoupen prostřednictvím oblíbeného bisglycinátu zinečnatého, jenž se skvěle vstřebává.

Výhody

 • Senzační cena
 • Skvěle vstřebatelná forma zinku
 • Balení vydrží poměrně dlouho

Nevýhody

 • Neobsahuje žádné další přidané minerály
 • Obsah zinku by mohl být vyšší

Zde není příliš co rozebírat. Zinek je v produktu obsažen v chelátové formě, která se skvěle vstřebává. Pro někoho může být rovněž výhodou, že jsou tablety kompletně rostlinného původu bez použití živočišné želatiny.

Cena jedné dávky

100 tablet produktu Chelated Fair Power od Survivalu se prodává za 135 Kč. Jednou denní dávkou je jedna tableta, takže vás dávka přípravku vyjde na 1,35 Kč, což z něj dělá jeden z nejlevnějších v našem žebříčku.

9. Life Extension – Zinc Caps

Deváté místo našeho žebříčku patří produktu Zinc Caps od společnosti Life Extension, který se od ostatních lehce odlišuje svým složením.

Nenajdete v něm totiž tradiční bisglycinát, ale patentovanou formuli OptiZinc propojenou s citrátem zinečnatým. Nemusíte se však bát, obě formy zinku jsou skvěle biologicky vstřebatelné a využitelné, takže se jedná o opravdu účinný doplněk.

Výhody

 • Unikátní složení
 • Balení vydrží až 150 dnů
 • Přívětivá cena

Nevýhody

 • Obsah zinku je poměrně nízký

OptiZinc je ve své podstatě monometionin zinku, jež je ve své podstatě organickou sloučeninou zinku a aminokyseliny metionin v poměru 1 ku 1. Ta jde v tomto doplňku ruku v ruce s citrátem zinečnatým, přičemž jsou obě tyto varianty pro naše tělo výborně vstřebatelné.

Cena jedné dávky

Balení po 150 kapslích přípravku Life Extension Zinc Caps zakoupíte za 399 Kč. Jedna dávka je jedna tobolka suplementu, takže vás tato dávka vyjde na necelé 3 Kč.

10. Swanson – Albion Zinc

Na poslední příčku jsme usadili produkt Albion Zinc od společnosti Swanson, což však neznamená, že by byl méně kvalitní než ostatní produkty.

Jeho hlavní výhodou je především velice příznivá cena, jež bude jistě vyhovovat všem, co hledají kvalitní zinkový doplněk a nechtějí do něj příliš investovat. Co se složení týče, není co řešit, protože i Albion Zinc sází na oblíbený bisglycinát zinečnatý.

Výhody

 • Nízká cena
 • Zinek ve skvěle vstřebatelné formě
 • Balení vydrží až na 2 měsíce

Nevýhody

 • Obsah zinku by mohl být vyšší
 • Ocenili bychom příměs dalších minerálů.

Obsah čistého zinku je v porovnání s konkurencí relativně nízký, přesto však dostačující. V tabletách samotných pak najdete další složky, jako je želatina, rýžová mouka, kyselina citrónová a podobně.

Cena jedné dávky

Swanson Albion Zinc se prodává v balení po 60 tabletách za cenu 89 Kč. Jedna denní dávka představuje jednu tabletu, takže vás jedna dávka vyjde na více než příjemnou korunu padesát.

Nejčastější otázky ohledně zinku

K čemu je dobrý zinek?

Jak jsme již zmiňovali, zinek je po hořčíků druhý nejčastěji se vyskytující minerál v lidském těle a nachází se v každé naší buňce. Zinek se v našem těle podílí na celé řadě veledůležitých procesů a bez něj bychom zkrátka nemohli existovat. Jedná se například o:

 • Imunitní funkce, kdy jeho nedostatek může způsobovat oslabení činnosti imunitního systému. Dostatek zinku naopak snižuje riziko infekce a je velice důležitý pro imunitní systém starších osob, u kterých se zhoršuje vstřebatelnost různých minerálů.
 • Trávení – bez zinku by naše tělo nedokázalo strávit potravu a správně absorbovat živiny.
 • Hojení ran – dostatek zinku výrazně urychluje hojení zranění a otevřených ran.
 • Protizánětlivé účinky – zinek má silné antioxidační účinky a je jedním z klíčových prvků zajišťujících antioxidační ochranu organismu.
 • Pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi
 • Regeneruje pokožku
 • Má příznivý vliv na plodnost a reprodukci
 • Podporuje rovnováhu hormonů

Zinek je v našem těle velice často v deficitu, protože si jej tělo neumí vyrobit samo a je tedy nutné jej získávat prostřednictvím stravy a doplňků. Problém s nedostatkem zinku mají především sportovci, protože je ve velkém vylučován potem, a právě sportovci se samozřejmě potí nejvíce. Proto je potřeba jej právě u nich doplňovat prostřednictvím různých zinkových doplňků. Zvýšenou potřebu příjmu zinku mohou mít také senioři, protože čím je naše tělo starší, tím hůře zpracovává minerály, a i oni se tak mohou potýkat s jeho nedostatkem.

Kdy brát zinek?

Po zinkovém doplňku byste měli sáhnout v případě, že jste nejen tvrdě trénujícím sportovcem, ale také v případě, že naopak žijete velice nezdravým životním stylem plným alkoholu, kouření a nezdravé stravy. Mnohé studie rovněž prokázaly, že zinek by měli užívat i lidé se zvýšenou hladinou stresu, při kterém je rovněž z těla vylučován.

Co se týče samotného načasování zinků v průběhu dne je zinek nejlepší přijmout během dopoledne. Nikdy jej však nepřijímejte na lačno. Ideální je jej přijmout s jídlem, takže například se snídaní či dopolední svačinou. Je-li daný den zrovna tréninkový, přijměte zinek spolu s předtréninkovým jídlem nebo s jídlem následujícím po tréninku.

Dávkování zinku

Doporučená denní dávka zinku se pohybuje mezi 8 až 15 mg v závislosti na věku a pohlaví. Tato dávka platí pro běžného člověka, který pravidelně zařazuje do denního režimu pohybové aktivity o přiměřené intenzitě a zároveň žije přiměřeně zdravým životním stylem.

Jste-li však osobou, která má velice stresové zaměstnání nebo vysoce intenzivní tréninky, příjem zinku by se měl zvednout na 15 až 30 mg denně. To platí i v případě, že žijete velice nezdravým stylem, kdy ze stravy nepřijímáte dostatečné množství zinku a hrozí vám jeho nedostatek stejně, jako tvrdě cvičícím sportovcům.

Nejlepší forma zinku

Všechny minerály obecně je dobré přijímat v chelátové vazbě, která je pro tělo nejlépe vstřebatelná. U zinku tomu rozhodně není jinak. Nejlepší formou je za nás populární bisglycinát zinečnatý, jenž najdete v naprosté většině námi vybraných produktů. Jiné formy zinku mohou způsobovat pocity nevolnosti a u citlivých jedinců je žaludek dokonce nemusí zpracovat vůbec, takže u nich vyvolávají zvracení.

Zvláště nevhodnou formou pro ranní příjem zinku je zinek pikolinát, který při příjmu na lačno nebo se snídaní vyvolává zvracení u naprosté většiny lidí. Přesto je však pikolinát vysoce kvalitní forma zinku a vůbec se jeho užívání nemusíte bát. Jen ji raději přijměte později během dne.

Předávkování zinkem

Říká se, že všeho moc škodí, což bohužel platí i o klíčových minerálech našeho těla. Dlouhodobé nadužívání zinku nebo extrémní nárazový příjem může vést až k předávkování, které má celou řadu velmi nepříjemných, až nebezpečných příznaků.

Za předávkování zinkem se považuje dávka vyšší než 170 mg denně. Předávkovat se ale můžete i jeho dlouhodobým nadužíváním, proto se snažte jeho příjem držet v obecně doporučovaném rozmezí.

Předávkování zinkem příznaky

Jedním z prvních příznaků předávkování zinkem bývají bolesti břicha, těžké průjmy a zvracení. Dále dochází k narušení funkce metabolismu, s čímž je spojen akutní nedostatek mědi, jelikož zinek narušuje její využití. Ve velmi extrémních případech může docházet až k selhání ledvin a jiných orgánů.

Jak dlouho užívat zinek?

To je velmi individuální. Jste-li osobou náchylnou k nedostatku zinku dle našich specifikací výše, doporučujeme dobrat jedno balení některého ze zinkových doplňků a pak na 2-4 týdny zinkový doplněk vysadit.

U běžných osob lékaři doporučují vyšší množství zinku přijímat spíše obden, případně střídat týden užívání zinku s týdenním vysazením nebo měsíc užívání prostřídat se 14 dny bez doplňkového zinku.

Příznaky nedostatku zinku

Nedostatek zinku má na naše tělo celou řadu velice negativních dopadů, mezi které se například řadí:

 • Průjem
 • Řídnutí vlasů
 • Snížená chuť k jídlu
 • Změny nálad
 • Suchá pokožka
 • Problémy se zrakem
 • Horší imunita
 • Snížené libido, potence a plodnost
 • Deprese
 • Větší náchylnost k bolestem
 • Akné
 • Únava
 • Váhové úbytky
 • Horší hojení ran

Nejste-li si jisti, zda je váš stav spojen s nedostatkem zinku či se jedná o jiný problém, doporučujeme vždy vše konzultovat s vašim ošetřujícím lékařem a případně si hodnoty zinku nechat změřit akreditovanou laboratoří.

Co si z článku vzít?

Zinek je pro lidské tělo zkrátka nezbytný. Jeho nedostatek se projevuje celou řadou opravdu nepříjemných problémů, které výrazně ovlivňují nejen váš trénink, ale především všechny každodenní činnosti.

K nedostatku zinku jsou náchylnější sportovci, lidé s velmi nezdravým životním stylem, senioři nebo osoby se stresovým povoláním. U těchto lidí doporučujeme denní dávku zinku zvednout k 15 až 30 mg denně. Nic se však nemá přehánět a pokud na sobě začnete pociťovat příznaky předávkování zinkem, jako je nevolnost, průjmy či zvracení, dávku si snižte a zinek ideálně na pár týdnů vysaďte, aby mělo tělo čas se s ním vyrovnat.

Zinkových doplňků stravy existuje na trhu opravdu celé množství, a především pro laiky je velice složité se v něm vyznat. Jestliže si ale vyberete některý z produktů v našem žebříčku, rozhodně neuděláte chybu. Při výběru by vás měla zajímat především forma zinku, jež určuje jeho vstřebatelnost (nejčastěji jde o bisglycinát zinečnatý) a také jeho množství v jedné dávce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down