Suplementy, jaké pro začátečníky?

lamas525
13. 2. 2019

Fitness boom dosahuje kolosálních rozměrů.

Lidé jsou v daleko větší míře odhodláni obětovat svůj čas, peníze i pohodlnost za účelem viditelných výsledků a uznalých pohledů ze strany svého okolí. Každý boom doprovází kromě vlny nadšení i vlna spekulantů a lidí bažících na nevědomosti druhých. Jsme doslova zahlceni nepřeberným množstvím všech doporučených suplementů a doplňků stravy. A teď, babo raď. Zeptat se v obchodě je skrytá nášlapná mina. Během pár minut si na základě rozhovoru s prodavačkou uvědomíte, že vlastně potřebujete všechno. Cokoliv si nekoupíte, neskutečně se ochudíte. Ale je to opravdu tak? S postupem času jsem se přesvědčil, že nikoliv.

Zvlášť pokud se cvičením začínáme, jsme šíleně nadšení a nejsme obklopeni a chráněni nějakým svým "fitness guru" kamarádem, máme tendenci každé tvrzení brát jako fakt a nerozporovat ho. Každý po pár návštěvách posilovny a nejbližšího obchodu se suplementy zná názvy základních suplementů jako je protein, bcaa, gainer, kreatin, preworkout, glutamin a spousta dalších. Nechci dnes přímo rozporovat účinky a přidanou hodnotu jakéhokoliv z těchto doplňků, byť jsem u některých přesvědčen o nefunkčnosti nebo slabých účincích. Radši bych se postupně podíval na mnohdy podceňované suplementy, které by na vaší poličce slávy měly mít své místo.

Pro mě velmizásadním suplementem je první z řady minerálů.

Ano, jde o hořčík. Nemělo by tělo dostatek hořčíků přijímat z klasické stravy? V ideálním světě ano, v tom dnešním plném průmyslově upravených potravin je to zřejmě bláhová představa. Neochudím vás o radu, potraviny bohaté na proteiny (vejce, kvalitní maso ze zvěřiny), většina druhů ořechů, listová zelenina, ale i vysokoprocentní tmavá čokoláda jsou potraviny "bohaté" na hořčík. I přes to však téměř 3/4 lidstva denně přijímají méně hořčíku, než je třeba. K čemu je vlastně hořčík užitečný? Snižuje míru únavy a tělesného vyčerpání, přispívá ke správné činnosti svalů, syntéze bílkovin i fungování metabolismu. Jeho největší plus pak tkví v podpoře množství testosteronu v organismu. Horčík opravdu aktivně podporuje tvorbu testosteronu, který je důležitý pro růst svalů a spalování tuků. Jakousi tasemnicí požírající hořčík v těle je podceňovaný stres, který má na zdravotní stav člověka daleko větší vliv, než si jsme ochotni připustit.

Opravdu si dvakrát rozmyslete, než začnete slepě důvěřovat prvnímu prodejci suplementů. Jejich hlavním cílem je prodat, nikoliv doporučit opravdu jen to nezbytné. Spousta suplementů na trhu má své místo, na každý jeden správný však připadá minimálně jeden zbytečný. Je to vaše volba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down