Rozhovor - Jan Vrba

lamas525
12. 2. 2019

Ahoj Honzo, mohl by ses v krátkosti čtenářům posilka.cz představit? Kolik Ti je let, kde bydlíš a čím se živíš.

Ahoj jmenuji se Honza Vrba, jsem už starej...:)29 let. Pocházím z Rokycan, ale momentálně bydlím ve Štěnovicích, cca 4 km od Plzně. Živím se jako trenér, jak osobní, tak skupinový a když je čas, tak vypomáhám kamarádovi v Kominické firmě.

Jak ses vůbec dostal k posilování a kolik let se tomu věnuješ?

Dříve jsem hrál hokej na docela dobré úrovni a při letních přípravách, které jsou mimochodem slušné masakry, jsem byl úplnej lůůůzr bez síly a téměř ve všem poslední. To mě nakoplo a začal jsem sám trénovat a přidávat si běhání, klikování a pomalu jsem začal navštěvovat i posilovnu, ale nebral to nijak vážně. Po roce tréninků jsem byl na hokeji k nezastavení a posilovna mě začala bavit drobet víc. Chodil jsem do Rokycan do sokolovny a obdivoval ty velký chlapy, co dřeli jako koně. Zpočátku jsem se po nich opičil, ale měl jsem štěstí a na ty základní rady si mě vzali pod křídla a vše nějak po svém vysvětlili. Je to už nějakých deset let a dodnes když je vídám tak vypadají pořád skvěle:) Já osobně s přestávkami se motám okolo posilování cca deset let a až před rokem a půl, co jsem poznal Filipa, jsem zjistil, že spoustu věcí dělám špatně:)

Co vím, tak se závody si začal teprve minulý rok. Můžeš nám prozradit o jaké závody šlo a jaké bylo Tvoje umístění?

Ano, mé první závody byly minulý rok v září, pro neregistrované sportovce Filip Grznár cup, kde jsem obsadil mezi muži druhé místo.

Na jaké závody se chystáš tento rok, máš to již naplánované?

Tento rok bych chtěl stihnout na jaře tři závody ve federaci Nabba. První jsou 28.5. v Rakousku, týden na to 4.6. vrchol, na který se připravuji, a to je MČR v Litoměřicích a hned druhý den pohárová soutěž Filip Grznár cup v Plzni, již pro registrované závodníky, kde by podle Filipa měla být slušná mezinárodní účast, takže určitě dorazte! Vše ale záleží na formě a na financích, ale dělám pro to max.

Máš nějakého trenéra, nebo se na závody připravuješ sám?

Pořád sbírám cenné rady a zkušenosti, a na to, abych se připravil sám ještě zdaleka nemám. Jsem nohama na zemi a nechci nic pokazit. Na mou první soutěž mě připravoval Filip Grznár a dost mě toho naučil, jsem za to hrozně rád. Nyní mi pomáhá s přípravou další skvělý závodník Michal Kičák, kterému bych chtěl poděkovat za to, co pro mě dělá, nicméně trénuji z větší části v Plzeňské Alici, takže s Filipem i Pavlem Beranem jsem v častém kontaktu a vždy mi ochotně poradí, za což jim také hrozně děkuju.

Jaké máš plány do budoucna, co se týká závodění?

To je těžké, vše asi závisí, jak dopadne tato sezóna.Dávám si nejvyšší cíle, nechci si jít závody užít, chci je jít vyhrát, mám prostě takovou povahu. Každopádně asi určitě vím, že bude od závodění po téhle sezóně trošku pauza, jak dlouhá to ještě nevím, záleží na okolnostech, financích, jelikož to stojí nemalej peníz. ale spíš bych se chtěl taky věnovat víc rodině, kterou v poslední době zanedbávám a v klídku, pomalu, bez stresu nabírat novou hmotu.

S kým trénuješ? Máš sobě stíhajícího sparing-partnera?

Trénuji se spoustou lidí, všichni jsou mí přátelé, někteří jsou silnější než já a jiní ne. Myslím si, že na tom nezáleží, spíše jde o to, jaký má ten člověk nasazení, a to je potom ve finále jedno, jestli po každé sérii musíš sundávat nebo přidávat kotouče na činku, protože když jste na stejné vlně a pořádně se hecnete, tak tyto silové rozdíly nic neznamenají.

Kolikrát týdně trénuješ a jak dlouho trvá trénink? 

Tak vše se odvíjí v jaké fázi se zrovna nacházím, objem jezdím 2+1 a na klid, momentálně jsem v dietě  a zrovna jedu systém 4+1, tréninky se snažím odjet intenzivně, žádný zbytečný kecání,pouze řvaní a hecování..:)

Jaké jsou Tvoje maximálky na bench, mrtvý tah a dřep?

Asi dva měsíce jsem nezkoušel, ale benchnul jsem 200, technicky teda nic moc, byl tam odraz..:) mrtvolu 280 a dřep jsem slabounkej pouhých 230, taky s hodně prasáckou technikou..:)

Co posloucháš v posilce za hudbu?

Hele nic, já tam stejně jenom na všechny řvu, takže poslouchám sám sebe:) jinak jsem rockovej typ.

Jak ses seznámil s Filipem Grznárem?

S Fílou jsem se seznámil někdy před rokem a kousek, nevim přesně. A jak? Úplně normálně, tak jak se toho dnešní mládež nejvíc bojí, oslovil jsem ho přímo v Alici, bylo to spontánní, měl jsem štěstí, že sem ho tam zrovna zastihl, neměl jsem to totiž vůbec v plánu:) Chtěl jsem poradit s nějakým cvikem na nohy a on na to, hele tak dáme rovnou trénink ne? Odpověděl jsem, že jasně no a od té doby jsme spolu trávili každý týden, jeden, někdy dva tréninky, za mě je to naprosto slušnej člověk, který ví o posilování a stravě jako málokdo tady v ČR, stačí ho jen poznat a určitě se se mnou shodnete, spoustu mě toho naučil, za což jsem mu nesmírně vděčnej.

Kolik tě stojí měsíčně jídlo a kolik suplementy?

Je to moc samozřejmě, není to levný sport a tím, že jde vlastně o budování a přeměnu těla, tak k tomu patří ta strava a ta je, co si budeme povídat, drahá dost. Zatím jsem nic nedokázal, takže jedu bez sponzorů a docela mě to ždíme, ale nějakým způsobem  to zatím dávám. Řekl bych, že jídlo + suplementy cca deset tisíc.

Jaké suplementy používáš a od jaké značky?

Už jsem toho vyzkoušel hromady, v současné době využívám proteiny, bcaa, glutamin, vitaminy, minerály, probiotika, vit.c,b komplex, L-tryptofan, který je výborný na spánek a uklidnění. CNS nakopávače jak kdy, na tom nelpím. Ze značek se mi osvědčily BODYFLEX,PROM-IN a nyní čekám napjatě na novinku a tou je řada produktů od firmy STRONG NUTRITION,kde vlastně složení produktů si vzal na starost můj kamarád a výbornej závodník JIRKA KOVÁČ, takže to bude kvalita. Mimochodem Jirka Kováč mi také dost pomáhá a podporuje v přípravě. Je to neskutečně odhodlanej člověk a tímto bych mu chtěl poděkovat.

Jak vypadá tvůj jídelníček, kolik spořádáš za den B/S/T když si v objemu a když si v dietě?

V objemu jsem se snažil držet bílkovinu kolem 2g na kg, sacharidy jsem držel na pocit a tuky tak a když byl prostě dobrej oběd u babičky, tak jsem si ho dal. Neřešil jsem to, teď v dietě tam mám té bílkoviny o něco málo víc a cukry tak nějak držím mezi 100-300 g na den někdy dám i 0 a tuky zvyšuju jen, když mám ty sacharidy nízko a většinou je přijímám až k večeru. Samozřejmě dodržuji pitný režim mezi 3-4 litry vody.

Jak často máš volné dny tzv. prasečák a co vše v něm sníš?

Cca jednou za 14 dní, podle formy to hodnotím vždy s Michalem Kičákem, dávám všechno, nehlídám se ani trochu, prostě volnej den a až je mi z toho špatně.Hlavně se to jezení hodně špatně zastavuje.

Jaký máš názor na doping v kulturistice?

V kulturistice i v jiných vrcholových sportech, kde se doping "zneužívá" si myslím, že je to v pořádku, každý by měl mít v tomhle směru svobodné rozhodnutí, do určité míry je do těchto sportů doping tlačen veřejností, jelikož právě ta, chce vidět výkony za hranicemi lidských možností. Potom už to samozřejmě záleží na jedinci. Špatné je ovšem to, když se to dostane do ruky nezletilým a ještě k tomu k lidem, kteří nemají tendenci to v nějakém sportu využít a ještě navíc se s nikým o tom neporadí.

Máš v kulturistice nějaký vzor?

Vzory mám kolem sebe a snažím se od nich brát to nejlepší. Michal Kičák, Filip Grznár, Jirka Kováč, Pája Beran.

Jaký si byl student a co máš za školu?

Student jsem byl zlobivej, ale nějak jsem se tvou střední prokousal. Vzpomínám na to rád a dnes bych se v té škole asi víc snažil :).

Kdyby ses měl odstěhovat do jiné země, kam by to bylo a proč?

Zatím jsem toho moc neprocestoval, ale asi bych nejraději jel někam k moři, ale aby tam byl klid.

Tvoje vysněné auto?

Líbí se mi velké auta. Jeep, Ford, Dodge.

Zajdeš si někdy na diskotéku, koncert nebo festival, případně jak často?

Dřív hodně často, teď vůbec, už mě to nějak neláká a hlavně vždy jsem měl spíš rád posedět někde v hospodě, než někde na diskotéce.

Kouříš, nebo piješ alkohol (popřípadě co nejraději, a jak často)?

Kouřim, cca 5 denně dám. Teď v přípravě nepiju, ale jinak se nestydím pít:)

Co děláš ve svém volném čase?

Snažím se být s rodinou. Mám malou krásnou dcerku. Moc ho v poslední době není no.

Tvoje poslední dovolená? (máš radši moře, nebo hory)

Určitě moře, já nesnáším sníh a naposled sem byl asi tady v ČR na vodě, na Berounce:)

Máš domácí zvíře?

Mám psa, fr. buldočka. Jmenuje se Filip a hrozně zlobí.

Co říká tvoje rodina, že ses dal zrovna na tento sport? Podporují Tě?

Z počátku byly skeptičtí, nevěděli, co to všechno obnáší a všichni byli hotoví, když sem držel dietu, ale po prvních závodech byli spokojení:) hlavně mamka, že už se můžu normálně najíst:)

Děkujeme Ti za rozhovor pro náš web. Chtěl bys něco vzkázat návštěvníkům webu?

Já děkuju, je to první rozhovor, který dělám a hrozně si toho vážím a jsem vám za to vděčnej. Čtenářům bych vzkázal, ať dělají to, co je baví, ale ať hlavně něco dělají, jinak se z toho života zblázní:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down