OD KOLIKA LET JE VHODNÉ ZAČÍT CVIČIT ?

lamas525
7. 2. 2019

Dost kladený dotaz jak od mladých kluků, kteří se vidí ve svých vzorech a jsou motivovaní jít do cvičení naplno, aby jednou mohli být vzory oni, tak od rodičů majících strach o své ratolesti.

Podle mě se není čeho bát.

Dříve, jako malé děti, jsme chodívali ven, lozili po stromech, hráli různé hry (ne na PC ani mobilu), zkrátka jsme rozvíjeli své schopnosti a učili se novým dovednostem. I tohle lze brát jako jistou formu cvičení a myslíte, že nám to nějak uškodilo?

V dnešní době spíše vidíte děti s nejnovějšími technologickými vymoženostmi, než někde běhat po parku a soutěžit mezi sebou...(Soutěživost v mladém věku je důležitý faktor, díky kterému je dítě motivováno ke zlepšení.)

Děti se tak stávají mnohem méně sportovně založené, jsou neohrabané, neumí pořádně ovládat své tělo a ANO, pak je na místě obava, že by si při cvičení mohlo dítě ublížit.

Hodně závisí na rodičích.

Na tom, jestli od mala povedou děti k tomu, aby byly aktivní, sportovali a neseděli jen u PC, nebo se pak později budou bát pustit je do fitka s tím, že na ně spadne činka.

Ale zpět k tématu.

Jak se říká cvičit se dá v každém věku..., ale je to dost individuální. Někdo říká, že by děti měli cvičit, ale pouze s vlastní vahou. No jo, ale co když to dítě se svou vahou prostě nic nenacvičí? Neudělá klik, dřep, nepřeskočí lavičku, neudrží se na hrazdě, neudělá sed leh...co pak?

Na řadu přichází cvičení s činkama, kde si dítě může zvolit zátěž menší než je jeho tělo a postupně se cvičením se závažím dostat k tomu, že ten klik udělá a nakonec bude ovládat své tělo tak, jako Frank Medrano (cvičí s vahou vlastního těla + přidává si zátěž)

Takže by bylo asi špatné říct dítěti co není schopné cvičit s vahou vlastního těla, že na "železo" sahat nebude.

Mýtus, že když začnete cvičit brzy, přestanete růst, je nepodložený a nikdo nikdy žádným výzkumem nedokázal opak. Takže z tohoto hlediska se není čeho obávat, tedy pokud vašemu 13ti letému dítěti nenaložíte na záda činku s 200 kily a neřeknete dřepuj... To by se pak mohlo přinejmenším zarazit do země...

Než by se při takovém extrémním zatížení nějak stačil nabourat růst kostí, dítě by se spíše ošklivě zranilo.... Takže extrémy NE!

Cvičit se dá opravdu v každém věku, když jsou tréninky přizpůsobené zdravotnímu stavu, věku, fyzickým předpokladům, míře trénovanosti... A když se nebude dítě přetěžovat, ale půjde na vše pomalu, nejlépe pod vedením staršího a zkušenějšího člověka, který ví co dělá a bude dítě "brzdit", tak se mu to později vrátí.

Nejenže bude na vyšší úrovni fyzické zdatnosti, ale bude zvyklý/á dodržovat určitý režim a řád, což dle mého názoru se do života hodí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down