Co jíst po tréninku?

lamas525
12. 2. 2019

Tématem dnešního článku bude po-tréninkový proces, ať už váš zajímá správná suplementace, makroživiny které by neměly chybět ve vašem první po-tréninkovém jídle, věčný souboj nováčků odehrávající se mezi proteinem versus gainerem a orientační časy.

Počínaje odcvičením poslední série začíná důležitý proces každého z nás, začátečníci zažívající stav rychlého nárůstu a pokroku, který trvá prvních pár měsíců mají tendenci si z toho nedělat příliš hlavu, ať už jedná o suplementaci, nebo o první jídlo po cvičení. Nemůžeme jim to úplně vyčítat, v začátcích to prostě roste a člověk má pocit, že to takhle půjde dál. A v době první stagnace se začínáme zajímat o detaily a vylepšovat cokoliv, co nás napadne.

Jako první krok trošku odbočím.

Nezapomínejte na protažení po tréninku a před tréninkem. Už se po náročném tréninku vidíte ve sprše, ale strečink je opravdu důležitý, předejdete spoustu zraněním a nepříjemnostem.

Co se týče suplementace.

Volím zhruba 15 minut po tréninku. Roli ohledně složení hraje samozřejmě somatotyp. Pro ryzího ektomorfa bude kromě proteinu důležité přijmout VĚTŠÍ zdroj energie pro doplnění glykogenu formou rychlých cukrů. Díky jejich tělesným dispozicím si tělo s cukrem dokáže poradit a dobře ho využít. Zde se můžete rozhodnout mezi pevným typem formou rozmíchání ovoce, nebo přidáním dextrózy do vašeho po-tréninkového koktejlu. Osobně volím variantu 2. Endomorfům stačí bezprostředně přijmout k proteinu méně cukrů, než ektomorfům. Protein by měl být kvalitní a ideálně s vysokým obsahem syrovátkového izolátu, nikdy se neřiďte menší cenou na úkor kvality, investice do kvalitního proteinu se vyplatí. Po vyzkoušení několika značek můžu doporučit především Reflex, kvalita i chuť na jedničku.

Co se týče dalších suplementů, do 15 minut po tréninku vždycky používám tabletu hořčíku.

Své místo může mít i arginin, kreatin, glutamin a bcaa podle vašeho zvážení, byť o přidané hodnotě některých uvedených pochybuji, čímž nevylučuji funkčnost pro kohokoliv jiného. Vyzkoušejte a zvažte.

První pevné jídlo doporučuji zhruba 60-90 minut po docvičení.

Záleží na pocitu. Vyhněte se násilnému pojídání a přejídání za každou cenu. Pokud nemáte hlad, počkejte. Narušit si trávení může způsobit dlouhodobý problém, tělo vám dá signál, kdy a kolik potřebuje. Jídlo by mělo obsahovat kvalitní maso jako zdroj správných bílkovin, dostatečně velkou přílohu (volte podle potřeby a denního příjmu sacharidů, rýže má zhruba 3x více sacharidů na 100g, než brambory, ale zde je to opravdu individuální podle potřeb těla a vašeho aktuálního denního příjmu, zkrátka vybírejte přílohu podle toho, co a kolik potřebujete), ROZHODNĚ by neměla chybět porce zeleniny!! a zdroj zdravých tuků formou hrsti oříšku či jiného. Jako suplementaci k po-tréninkovému prvnímu jídlu doporučuji zinek a multivitamin.

Nepodceňujte vliv po-tréninkového jídla a nevolte fast-foodové řetězce, nebo nekvalitní potraviny. Jídlo ovlivní vaši regeneraci a přípravu na další den, tělo neoklamete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down