Dornova metoda cviky

Dornova metoda je velmi populární terapie pohybového aparátu, která má za cíl zbavit nás bolesti způsobené různými potížemi v pohybovém aparátu. V rámci našeho dnešního článku si Dornovu metodu trochu přiblížíme a ukážeme si některé cviky, které v rámci ní můžete vyzkoušet i vy.

Co je to Dornova metoda?

Dornova metoda je jednoduše řečeno terapie zaměřená na pohybový aparát, díky které se máme zbavit bolestí. Je pojmenovaná po Dieteru Dornovi, který si sám poranil záda při zvedání těžkého kmene. Při hledání řešení se doslechl o jistém sedlákovi, jenž řešil problémy s páteří sérií několika jednoduchých cviků.

Jelikož mu samotnému tato technika pomohla, začal ji zdokonalovat díky vlastním úspěchům a testům a následně ji s pomocí především německých fyzioterapeutů rozvinul prakticky po celém světě. Cílem Dornovy metody je přitom navracet kosti, obratle a klouby na své místo a bránit případným blokacím.

Jak cvičit Dornovou metodou?

Správně probíhá masáž Dornovou metodou za přítomnosti fyzioterapeuta, který celé sezení vede a pomáhá vracet všechny části pohybového aparátu na své místo. Naštěstí existují i jednoduché cviky, které můžete odcvičit doma. Pojďme se tedy na ně podívat.

Dornova metoda | Cviky na záda

Právě kvůli řešením problémům se zády Dornova metoda vůbec vznikla. Fyzioterapeuti po celém světě ji využívají pro řešení křivých zad, odstranění problémů s obratli nebo napravování páteře. Většina cviků se provádí v přítomnosti fyzioterapeuta, který terapii vede, přesto si však můžete pomocí Dornovy metody ulevit od bolesti i doma.

Jedním z účinných cviků je například zapření se zády o roh stěny nejdříve jednou, a poté druhou stranou páteře. Po zapření začněte mávat rukama dopředu a dozadu, abyste uvolnili svalstvo. Pro ukázku tohoto cviku se můžete podívat na video níže:

Pro uvolnění bolesti ve spodních zádech pak můžete využít cvik, při kterém pohybujete nohami tam a zpět. Buďto to můžete provádět v plném zapření o dvě židle nebo se jednou rukou opřete o pevný podklad, prsty nebo pěstí si nahmatejte horní zadní trn kyčelní kosti a nohou pohybujte rychle zepředu dozadu. Poté prohoďte strany. Jak na to se můžete podívat v následujícím videu:

Dornova metoda | Cviky na kyčelní klouby

Dornova metoda však neřeší pouze záda a páteř, ale pohybový aparát jako celek. Využívá se tak i pro napravení kyčelních kloubů. Zatímco fyzioterapeut během masáže využívá trhavé pohyby, vy můžete doma pro uvolnění bolesti využít několik jednoduchých cviků.

Lehněte si na záda s podloženou hlavou a vložte si ruku pod stehno. Pokrčte nohu a zvedejte ji směrem k břichu. Následně ji opatrně vracejte do natažené polohy. Pro větší tah můžete využít ručník nebo sílu vaší paže. Alternativně můžete nohu zvedat v oporu o židli. Video, jak na to, najdete opět níže.

Dornova metoda | Cviky na krční páteř

V dnešní době, kdy velká část z nás vykonává práci od počítače, jsou problémy s krční páteří prakticky na denním pořádku. Uvolnění vám tak jistě přijde vhod.

Vyzkoušet si můžete například jemné cviky pro uvolnění krční páteře. Existuje jich hned několik a udělat je můžete všechny v sérii za sebou. Každý cvik spočívá v tlaku na konkrétní oblast krku a jeho následné rozpohybování. Jak se cviky provádějí najdete na tomto videu:

Dornova metoda | Cviky na kolena

Dornovu metodu můžete použít také pro rozpohybování kolenního kloubu. V tomto případě budete již kromě základního vybavení potřebovat i nějakou podložku, o kterou se budete moci zapřít. Jednou rukou tlačte na koleno zespodu a druhou přidržujte na něm. Opatrně poté kolenem pohybujte tam a zpět. Níže opět najdete videoukázku pro lepší představu.

Dornovu metodu může cvičit každý

Dornova metoda je prokazatelně velmi účinným cvičením na rozpohybování pohybového aparátu a jeho terapii. Vždy bude efektivnější, když navštívíte fyzioterapeutem vedenou masáž Dornovou metodou, ale nic nebrání tomu, abyste si vyzkoušeli některé ze cviků popsaných výše i sami doma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down