Vyzařovat čas od času maso/bílkovinu z jídelníčku?

lamas525
6. 2. 2019

Sex, kolik to má bílkovin? Možná si vybavujete poměrně podařený obrázek kulturisty nad talířem plným masa. Jakmile začneme cvičit, bílkovina bílkovina bílkovina. Stane se to naši alfou a omegou. Ať už jedete low-fat, low-carb, low-brain nebo dokonce vše dohromady, bílkovina se pořád drží. Maso, tvaroh, protein, vajíčka, aminokyseliny a znovu.

V jednom z minulých článků jsme se zaobírali ideálním množstvím bílkoviny denně. Dobře víme, že skutečně neplatí čím více, tím lépe. Od určitého množství je přemíra bílkoviny pro tělo spíš zátěží, mění se v odpad a více tak ve finále může být méně.

Pokud se zamyslíte, zatěžovat tělo dennodenně příjmem poměrně složitě stravitelné bílkoviny je silný nápor. Tělo je pod neustálým tlakem těžkých tréninků, příjmu velkého množství živin, nemluvě o osobním životě. Otázka zní. Potřebuje tělo odpočinek i od bílkoviny, nebo alespoň minimálně od masa, stejně jako potřebuje odpočinek od tréninku? Jsou lidé, kteří říkají že to nefunguje stejně jako u tréninků. Podle mě je čas od času třeba ubrat plyn.

Jak to tedy udělat? Spousta lidí se k tomu ani neodhodlá a stojí za tím psychický problém. Strach. I když se to může zdát přehnané, spousta lidí se zkrátka bojí, že bez bílkoviny (potažmo masa) tělo magicky ze dne na den nechá svaly zmizet. Na jednu stranu těm lidem rozumím. Posilování si zamilovali. Chtějí zkrátka dělat vše na maximum a toto jim přijde jako krok zpět.

Pokud uvažujeme dlouhodobě, musíme vidět jen samá pozitiva. Úleva pro organismus a trávení, byť třeba jen na den-dva. Věřte nebo ne, ale i den bez masa, nebo dokonce bílkoviny si člověk může užít. A hlavně zjistíte, že vám to vůbec neublíží. Budete vědět, že pokud vás osud zavede do situace, kdy si maso zkrátka nebudete v nějaký den moct dát, vezmete to jen jako další očistu. Kromě toho z osobní zkušenosti můžu říct, že po dnech bez masa se člověk kolikrát cítí druhý den více uvolněný a svaly vypadají čerstvě.

Pokud nechcete vyřadit bílkovinu úplně, můžete poprvé vyzkoušet pouze vyřazení masa. Nahradit ho jinou bílkovinou, kterou tolik normálně nevyužijete. Další možností je přijímat bílkovinu v "ne-bílkovinový" den pouze ze suplementů. A když zjistíte, že i to není problém, můžete na den vyřadit bílkovinu úplně.

Pokud bílkovinu skutečně vyřadíte, existují dvě možnosti. Někdo najede na high fat a zůstane v daný den téměř pouze na příjmu tuků a někdo zvýší sacharidy. Zvýšení sacharidů můžu doporučit, zvlášť pokud jich obyčejně moc nepřijímáte. Pokud celoročně držíte sacharidy poměrně nízko, v den bez masa můžete lehce zvolit CARB UP a tělo nasytit vysokým množstvím.

Nebojte se a směle do toho!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down