TŘI NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JÍDLA

lamas525
7. 2. 2019

Jelikož je fitness a hlavně stravování širokou veřejností velmi propírané téma, dalo by se říct, že všichni bystřejší jsme už tak nějak dokázali odpozorovat, co jíst a co ne. Víme, že zdravé tuky jsou opravdu zdravé. Víme, že tělo potřebuje bílkovinu. Víme, že trans tuky jsou nepřítel. Problém je, když se to snažíme dát do spojitostí.

Spousta z více či méně známých potravin nejsou striktně dobré, ale ani striktně špatné. Existuje však vhodná a nevhodná doba pro jejich použití, která je alfou a omegou. Kupříkladu. 200 gramů rýže 20 min před tréninkem a 200 gramů rýže 45 min po jeho skončení. A právě zde poznáváme, že je to daleko více o časování, než o jakémsi obecném přínosu/nepřínosu konkrétní potraviny.

Dnes se tedy podíváme na tři denně nejdůležitější jídla. Vycházejme z faktu, že jsme člověk, který vstává mezi 6-7 hodinou a může cvičit mezi hlavními jídly.

1) Snídaně

Kolem snídaně panuje patrně nejvíc nejasností. Těžko mluvit o ideální snídani, ideálním poměru živin a jediných správných potravinách, pokud máme v následujících hodinách odlišný program, výdej energie a plány.

Přesto však můžeme s určitostí tvrdit, že pokud chcete formovat postavu, držet tuk nízko a nabírat spíš svaly na úkor "nějaké hmoty", tak byste se měli vyvarovat příjmu velkého množství sacharidů hned po ránu. Po ránu máte nejlepší podmínky pro optimální spalování, které zařazením velkého množství hůře stravitelných sacharidů (oblíbená ovesná kaše a podobně) stopnete a zaměstnáte tělo zpracováním. Variantou může být buďto tekutá snídaně (protein, oříšky, lesní ovoce, kokos. olej a další) nebo snídaně založená na tuku a bílkovině (případně menší množství energie z ovoce) formou vajec (celých!), avokáda, oříšků, řeckého jogurtu a dalších alternativ (nikoliv vše najednou).

2) Před-tréninkové jídlo (cca 2 hod před)

Znovu záleží na tom, jak vaše tělo reaguje a hlavně nakládá s přísunem energie. Můžeme říct, že absence sacharidů před tréninkem je velmi dobrým spalovačem tuku a stimulantem vyšší hladiny testosteronu. Pokud máte sklony při dlouhotrvajícím škrcení sacharidů spalovat svaly, lze si vyzkoušet a stanovit čas, kdy vás sacharidy v posledním jídle před tréninkem neunaví, ale budou pro vás přínosem (zejména pokud jste "hard-gainer", živíte se rukama a cvičíte po práci). Obecně platí, že ektomorfové mají lepší využitelnost sacharidů a tělo je spotřebovává primárně na energii.

3) Po-tréninkové JÍDLO (nikoliv suplementace)

Zde se názory napříč scénou vesměs shodují. Potřebujete kvalitní bílkovinu, potřebujete dostatek sacharidů (nejdůležitější čas za celý den!!) a potřebujete i zeleninu. Hormony a svalový glykogen jsou v takovém stavu, že si přísun "energie" doslova vyžadují, aby se a větším množstvím sacharidů tak nic nezkazíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down