Strava je základ při posilování

lamas525
20. 2. 2019

Rychlé nabírání svalové hmoty, přemíra fyzické síly a mohutný objem. To je vysněná představa každého, kdo to s posilováním myslí doopravdy vážně. Nejsou to však jen hodiny trávené ve fitness centru, které vám přislíbí výše zmíněné. Cvičení a zvedání činek jde ruku v ruce s optimální stravou. Ta je dokonce základem pro formování postavy.

Dnes se zaměříme pouze na živiny přijímané ze stravy, nikoliv z doplňků pro sportovce, jež mohou mnohé nahradit a urychlit.

JAKÉ LÁTKY POTŘEBUJE TĚLO?

Na počátku všeho by mělo být sestavení ideálního jídelníčku. Ten musí vyhovovat vašim posilovacím návykům. Pojídání vhodných potravin, jejichž výsledkem bude odpovídající energetická hodnota, na základě níž si zajistíte anabolický stav. Tedy ten, při němž narůstá svalová hmota.

Vědět ovšem musíte, jaké látky mají na váš fyzický rozvoj ten největší vliv.

  • BÍLKOVINY
  • SACHARIDY
  • CUKRY
  • TUKY

BÍLKOVINY

Základní stavební kamen svalstva. Rozhodující složka pro tvorbu svalové hmoty, kterou je možné přijímat nejrůznějšími způsoby. Jsou to například vejce se svými živočišnými bílkovinami nebo tvaroh s důležitými bílkovinami mléka.

Opomíjet byste však neměli ani na maso. To je zároveň bohatým zdrojem aminokyselin. Ideálně střídat hovězí s libovým vepřovým, kuřecím a rybím, s nímž svému tělu přinášíte i potřebnou dávku tuků.

SACHARIDY

Sacharidy jsou primárně nositelem potřebné energie. Bez jejich dostatečného množství by docházelo ke katabolismu a místo nabírání svalového hmoty byste své tělo pouze devastovali. K typickým zdrojům sacharidů patří ovoce, rýže, ovocné vločky či brambory.

CUKRY

Jednoduché cukry do určité míry souvisí se sacharidy. Jejich příjem je důležitý hlavně po tréninku. S jejich pomocí vyvoláte přínosnou inzulínovou odezvu, jejímž výsledkem bude přesun aminokyselin v těle do svalové hmoty, což se projevuje na jejím růstu. Z typicky jednoduchých cukrů lze jmenovat hrozny.

TUKY

I přesto, že jde o posilování a formování postavy, hrají tuky ve vývoji fyzické schránky svojí roli. Přistupovat byste k nim měli, jako ke zdroji energie. Zaměřit se musíte na dobré tuky, které váš jídelníček zpestří a obohatí o řadu dalších živin.

Zdravé jsou tuky přijímané například z ryb, lněného semínka, ořechů nebo červeného masa. Vyhýbat se nemusíte ani olivovému oleji či avokádu.

OSTATNÍ SLOŽKY STRAVY

Zaměříte-li se dlouhodobě na kvalitní stravování při posilování, určitě se setkáte se stavy, kdy vás jednoduše „honí mlsná“. Dejte v takovém okamžik přednost ovoci a zelenině, z nichž může tělo přijímat minerály, vitamíny a podobné látky, před nezdravou stravou, jež narušuje harmonii tréninku.

Základem všeho je samozřejmě voda, kterou vyžadují všechny části lidského těla a to včetně svalstva. Vhodná je neslazená varianta, jíž by mělo být při pravidelném tréninku minimálně 3-4 l denně. Rozhodně minimalizujte jakékoliv sladké nápoje či alkohol.

Pokud s posilováním začínáte doporučujeme investovat do trenéra, který Vám sestaví jídelníček přímo na míru a nemusíte se o nic starat, ušetříte si tak hodně času a budete vědět, že je to správně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down