STAČÍ PRO PŘEMĚNU POSTAVY OPRAVDU JEN SPRÁVNĚ JÍST?

lamas525
6. 2. 2019

V posilovnách se setkávám s celou řadou můžu ve středním věku, kteří tam jsou velmi často, zpravidla chodí už delší dobu a vypadají pořád zhruba stejně. Po x týdnech, měsících, někdy i letech si konečně řeknou, že je na čase něco změnit. Obětují tomu hodně času a klábosení u cvičení už je přestalo bavit.

Správně v první řadě začínají přemýšlet o stravě. Nebudeme si nic nalhávat, je to alfa a omega, ať už jedná o jakoukoliv přeměnu postavy. Otázka ovšem zní, stačí pouze strava?

Tak jako v mladých let pubertální cvičenci z magické trojky strava-cvičení-regenerace, dodržují pouze cvičení (z různě vážných důvodů), mají lidé ve středním věku tendenci dbát především na stravu. Co tedy brzdí jejich pokrok?

1) Trénink

Není trénink jako trénink. Setkal jsem se za svůj život už z celou řadou lidí, co si nevěděli rady. Podle svých slov demonstrovaných vyjmenováním jejich jídelního plánu týden dozadu neměli ve stravě takové mezery jako by se mohlo zdát, ale kámen úrazu byl právě v tréninku. Chyběl řád. Chyběla intenzita. Chyběly základní kameny. V lepším případě měli stažený "zázračný" plán z internetu, který se skládal z obíhání všech strojů ve fitku na danou partii při střední intenzitě, lehké váze a vysokém počtu opakování. Když jsem se ptal na základní cviky, tvrdost tréninku, koukali na mě jak z Marsu. A právě špatný trénink bývá hlavním problém. Pokud čas ve fitku nestrávíte plnohodnotně, nebudete trénovat intenzivně a zajišťovat hormonální odezvu základními cviky, výsledky se nedostaví.

2) Regenerace, spánek a stres

Dalším častým problémem je nedostatek spánku a regenerace. Tělo jede v podstatě bez přestávky. Celý den v práci, spoustu důležitých starostí, tělo permanentně ve stresu aby vše vyšlo, minimum spánku. Opakuje se to pořád a dokola. Svaly nerostou v posilovně. Pokud tedy logicky nedáme tělu dostatek času na odpočine a regeneraci, kde nám porostou? Ve větším míře nikde. A možná nejnebezpečnějším narušitelem regenerace je právě všude známý stres. Snižuje hladinu testosteronu, vyplavuje kortizol, jsme unavení, podráždění, bez nálady, nejsme ve své kůži.

Ano, strava bude ve snaze o přeměnu postavy vždy na první místě. Pokud však nebudete klást patřičný důraz na trénink a regeneraci, nikdy to nebude fungovat stoprocentně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down