ROZUZLENÍ BCAA KTERÉ A JAKÝ POMĚR JE NEJLEPŠÍ?

lamas525
14. 12. 2018

Záhada poměru BCAA. 2:1:1, 4:1:1, 8:1:1… jaký poměr je tedy nejlepší?

Určitě nebudu sám, kdo se mi při prvním výběru vlastních BCAA cítil stejně ztracený, jako na první hodině matematiky. Na etiketách jednotlivých produktů byly nejrůznější poměry a zmatená prodavačka v nově zaběhlé prodejně koktavou řečí ukázala na ty s nejvyšším číslem na začátku a podepřela svou tezi tvrzením, že ty samé bere sportovec, který si tu včera vyzvedával svojí pravidelnou dávku suplementů. No dobře. 8:1:1 zní premiově. Jdeme na to. Nebo couváme dozadu?

Co jsou to vlastně BCAA?

Jedná se o tři esenciální aminokyselin. Leucin – isoleucin – valin, jsou to aminokyseliny s rozvětveným řetězcem a jsou obsaženy přímo ve svalové tkáni, kde mohou být využity jako důležitý zdroj energie pro svalovou práci. Jejich úkol? Napomáhají pro nárůst čisté svalové hmoty, ochranu svalů před katabolizací a také pro rychlou a efektivní regeneraci.

Možná už jste se setkali s mnoha poměry 2:1:1 (první je vždy Leucin), 4:1:1, 8:1:1. Jelikož je ze tří látek Leucin hlavním činitelem podílejícím se na nárůstu svalové hmoty, je obecně považován jako nejdůležitější a právě z toho důvodu nejrůznější firmy kladou důraz na jeho co největší poměr.

Jaký poměr je tedy nejlepší a proč ?

Doporučuji vám používat produkt, který bude obsahovat BCAA v poměru 2:1:1 zajistí Vám největší efekt .Studie na některých univerzitách dokazují, že méně může být více. Jelikož zpravidla nepříjímáme aminokyseliny pouze formou BCAA, je daleko rozumnější zvolit vyrovnanější poměr a nehnat množství Leucinu do závratných výšin. Neplatí zde přímá úměra, více Leucinu, více svalů. Tak to zkrátka nefunguje. Při vyšších dávkách leucinu nemusí dojít k jeho většímu využití. I dvě zbývající látky mají své velmi důležité role. Valin bojuje s Tryptofanem o vládu nad mozkem, kde se rozhodne o vyplavování seretoninu a únavě/neunávě těla. Jinak řečeno, máte díky němu více energie, zvládnete delší a náročnější tréninky, svaly vydrží déle čerstvé.

Pozor na obsah BCAA v samotném produktu !

Spousta lidí se nedívá na etikety a nakupuje suplementy podle ceny případně hmotnosti. Ale nejdůležitější věc u BCAA je samotný obsah funkční látky BCAA na 100g výrobku, mnohdy některé BCAA mají i pod 60% BCAA a zbytek jsou pojiva, barviva a další neúčinné levné látky.

A ideální dávkování?

BCAA jsou nejdůležitější kolem tréninku, ať už je berete před, během nebo po něm. S klidem můžete zůstat u 5g před tréninkem a 5g po tréninku. Společně s dalšími doplňky stravy přijmete dostatek prospěšných látek a můžete vesele růst. Každopádně, neodpustím si poznámku. Pořád musíte dřít, pořád musíte jíst kvalitně a pestře, pořád musíte dát tělu dost odpočinku ke svalovému růstu. Doplňky stravy vám pomůžou, ale bez dřiny za vás nic neudělají. Tu si musíte užít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down