Rozhovor s Alešem Lamkou !

lamas525
6. 2. 2019

1) Ahoj Aleši. Nešlo si nevšimnout "boomu", který se za poslední rok kolem jména Aleš Lamka objevil. Na sociálních sítích a youtube kanálu se ti tvou vytrvalou a kvalitní prací podařilo získat obrovskou fanouškovskou základnu. Všichni fitness nadšenci znají jméno Aleš Lamka. Řekni mi, jak se vnímáš ty? Kdo je podle tebe Aleš Lamka?

Aleš Lamka  je obyčejný kluk, který pochází z malého městečka, cvičí v domácí špatně vybavené posilce a snaží se svým přístupem, snahou a vůlí  motivovat ostatní svým příkladem. Chci tady vytvořit něco, kde každý najde návod na to jak změnit své životy, změnit svoje tréninky a změnit svůj přístup k tomuto sportu - zlepšit svoje tělo a celkový životní styl. Jsem samozřejmě jedině rád, že se fanoušci hrnou a že to pomalinku roste nahoru. Co víc si přát, jsem moc rád že nedělám zbytečnou věc, která je k ničemu. Dělám co mě baví a má to smysl!

2) Prozraď naším čtenářům, co tě přivedlo ke cvičení? Uzrávala v tobě ta myšlenka delší dobu, nebo ses rozhodl ze dne na den? Spousta lidí začne cvičit v nelehké životní situaci, kdy pro ně cvičení představuje únik z pekla. Jak to bylo u tebe?

Nevím jak to přesně popsat, zda to bylo ze dne na den, ale dříve jsem hodně pil, flákal se a upouštěl pomalu od všech sportů, které jsem dělal. Zašlo to už trochu daleko a naštěstí mě motivoval  1 film, kde hrál Yuri Boyka, který vypadal parádně.  Chtěl jsem se tedy podle toho naučit stejně kopat do pytle a vypadat dobře jako on. Kopání do pytle a podobné věci mi moc dobře nešlo, naštěstí jsem ale zůstal u toho cvičení, které mi vydrželo až do dnes. Zpětně jsem moc rád, že jsem se tak rozhodl, že mě to chytlo, protože bez tohoto rozhodnutí anebo tohoto nadšení bych určitě nebyl tam, kde právě jsem.

3) Musím se ti přiznat. Obdivuju tvůj přístup. Odmítáš doping, ale stejně se nebojíš poměřovat s "vylepšenými" soupeři, navzdory faktu, že mají skryté eso v rukávu. Bereš to zkrátka jako fakt a výzvu, nebo tě to svým způsobem štve? 

Neodmítám doping, nic proti němu nemám - ať si každý dělá, co chce. Je to pouze výhoda mých soupeřů anebo ostatních lidí - takto to beru. Mě ale sledují v 99 % ti, kdo žádný doping neberou a proto se snažím razit tuto cestu. Snažím se přednostně na mých videích poradit a pomoci ostatním lidem, jak správně jíst  a správně cvičit. Kdybych užíval nějaké ostatní zakázané látky, fungovalo by mi to malinko jinak než těm lidem, kteří mě sledují a pak by se překvapivě divili, že jim to nefunguje tak, jako mě. Chci si dokázat, že na to mám a že to se svým přístupem, snahou a vůlí dokážu dotáhnout daleko i bez toho. Zároveň tím chci dokázat i ostatním, že to bez toho jde a nemusí ten sport okamžitě vzdát, protože nemají hnedka desítky tisíc na nějaké zakázané látky, které mohou při špatné konzumaci ovlivnit dost bídně i zdravotní stav.

4) Tvoje celoroční forma vypadá skvěle. Mnoho lidí na zakazaných látkách se ti nemůže rovnat. Neubráním se otázce. Nestojíš někdy před zrcadlem a neřikáš si: "Jak by to asi vypadalo, kdybych to tam začal posílat?".

To víš že ano .. občas, když se například nedaří anebo to nevypadá tak, jak bych si podle snahy představoval. Pak ale vrátím nohy na zem, zopakuji si přesně to co jsem napsal v předchozím odstavci a opět vesele jdu dál makat 🙂 Celoroční forma vždycky bude o  vůli držet dietu a makat navíc i ve dnech, kdy se ti například nechce.  Závodníci většinou chodí do velkých extrémů a potom prostě už nemají výdrž a náladu držet dietu dál.

5) Jaký máš názor na trend posledních let, kdy stále mladší a mladší cvičenci sahají po zakázaných látkách? Začínají se cvičení, první rok paráda. Vše roste, všichni chválí. A najednou se to zasekne. Už musí řešit stravu, měnit trénink, prostě dřít. A to se spoustě lidí nechce. Po pár měsících cvičení se tak začínají dožadovat anabolik. Kde je podle tebe chyba? Čím je to způsobeno?

Můžu se ti přiznat? Já tento  trend nesleduji, protože jsem sám zavřený ve své posilce a všímám si pouze svého. Nebavím se s ostatními lidmi, nesleduju ostatní lidi a neposlouchám ostatní lidi, kteří se pohybují v "branži".  Že někdo dělá chybu, to je bohužel normální. Že lidé hned ze začátku hledají nějakou zkratku a urychlení celého procesu a sahají po zakázaných látkách, tomu bych také věřil. Znovu ale dodám je to jejich rozhodnutí a určitě ho nikomu vymlouvat nebudu. Každý chce vždy všechno honem rychle, nejlépe absolutně beze snahy .. Nedojdou s tímto přístupem daleko a až odpadnou, já tu stále budu 🙂

6) Co by současnou situaci zlepšilo? Obecně větší otevřenost ohledně kulturistiky?

Ani nevím, zda by to otevřenost zlepšila ..   Kdo není blbý, tak ví, že ho nemůžeš mít 110 vyřezaných kilo bez pomoci zakázaných látek navíc.  Podle mě chybí na veřejnosti více názorných ukázek, že to i bez toho jde a jde udělat opravdu slušná postava bez zakázaných látek. Koho lidi sledují, kdo je známý? Vždy je to nějaký profesionální kulturu kulturista, který má samozřejmě perfektní formu (když tedy není zrovna off půl roku). Potom si člověk myslí, že to jinak ani nejde a řídí se podle toho. Doufám, že mým přístupem motivuji více lidí a pochopí, že to má cenu a má to smysl dělat i bez toho.

7) Může to podle tebe souviset s trendy sociálních sítí? Často je na nich život kulturisty prezentován jako procházka růžovým sadem. Velké svaly, krásné ženy, samý úsměv. Mladší ročníky, které to nemají v hlavě tolik srovnané si pak můžou myslet, že kulturistika nemá žádné stinné stránky. Že je to vlastně jedna velká sranda.

Určitě ano.  Stejně jako jsem to psal u předchozího bodu -  vidět na internetu jsou přednostně lidi, kteří jsou jsou na nejvyšších PRO úrovních a jsou podpořeni svými sponzory, tzn. že nemohou vůbec nějak špatně mluvit a většinou nemohou ani říkat pravdu o zakázaných věcech, protože by to pravděpodobně jejich sponzora poškodilo. Já jsem například sám svůj vlastní sponzor, tudíž si můžu říkat na internetu co chci a mohu říkat pravdu. Parádní pocit, to ti povím.

8) Existuje něco, co bys na kulturistické scéně rád změnil?
Opět na mě asi budeš blbě koukat, ale baví mě hlavně cvičit, mít dobré výkony, mít dobrou formu a soutěžení nebo kulturistika mě zase tolik netrápí. Moc se o to nestarám, já si kopu na svém písečku, starám se o lidi, kteří mě sledují 🙂 To je můj cíl a můj zájem. Věřím, že začínáš pomalu litovat tohoto rozhovoru! (směje se)

9) Aleši, víme že ses vydal na trh s vlastními suplementy. Pojďme se nachvíli zastavit u témata suplementů. Jaké jsou podle tebe tři nejdůležitější suplementy a proč?

Těžká otázka a není to lehká odpověď. Každému se může hodit něco jiného a žádný suplement není vyloženě nejdůležitější a nutně životně potřebný. Ano, i když je sám vyrábím, jsem ochoten toto tvrdit na internetu a veřejně to přiznat. Rád doporučuji protein, protože lze rychle a efektivně využít jako zdroj bílkovin. To se lidem může vždy hodit. Každý určitě využije vitamíny, minerály a například i Omega-3. To jsou věci, které tělo nikdy neodmítne a určitě jejich zařazením neuděláte chybu. Tělo vám poděkuje. Zbytek už podle mě není tak důležitý a je to pouze bonus k perfektnímu jídelníčku a tréninku.

10) Jaký máš názor na alkohol? Spousta lidí cvičí, ale nerada se ho vzdává. Existuje něco jako únosná míra? 1x měsíčně, 1x za 14 dní? Jaké máš zkušenosti s vlivem alkoholu na cvičení, pokud jde o sporadické užívání, kdy se člověk "vyleje" jednou za 14-30 dní. Je ten vliv pořád tak výrazný? Jde mi o to, že člověk často čte, jak kluci dodržují stravu, správně cvičí, ale mají strach, že jakmile se jednou vylejou, tak půlka snahy půjde pryč. Máš pro ně nějaká uklidňující slova?

Dříve jsem hodně chlastal a to je 1 z důvodů, proč jsem tak rád, že jsem přešel na tento životní styl a chlast jsem omezil.  Aktuálně si dám taky 1 až 2× skleničku červeného vína na chuť týdně. Vím, že to někomu i tak může přijít hodně. U toho chlastaní je problém spíše to, když se člověk zlije do němoty. Zapomene na celý den jíst, pít vodu a díky tomu vynechá dva tři dny cvičení, protože mu bylo špatně. Věřím tomu, že pokud si člověk dá pivko a nebo skleničku, bere to s rozumem, tak se nic drastického nestane.  Každá sklenička a každý litr piva nebo tvrdého je asi lehounký krok dozadu ale zase bych z toho nedělal světový problém. Přece jen nepřipravujeme se na Mistr Olympia, na poražení Phila Heatha a je také třeba asi trochu odpočinout a užívat života.

11) Po opuštění "práce" jsi se stal full job online-coachem a věnuješ se svým klientům a videím. Hodně lidí může tvojí práci vnímat jako vysněnou. Cvičit, odepisovat klientům, točit videa. Máš pořád stejné nadšení jako první den? 

Nadšení a snaha jít dopředu, zlepšovat se a mít nejkvalitnější materiál a výsledky na celé české scéně tu stále samozřejmě je. Možná ještě více než na začátku, protože už přišly nějaké úspěchy, získal jsem nějaké zkušenosti a vím, že to lze dokázat a lze se dostat dál. Na začátku jsem nevěřil sám svému rozhodnutí a měl jsem strach co se vůbec stane. Nebylo to jednoduché, byl to pro mě skok do neznáma. Není to přeci jen klasická práce. Každý nový úspěch mě motivuje ještě víc a nehodlám se zastavit. Na druhou stranu se ale nenechte zmást. Vysněný job to možná je, ale není to určitě procházka růžovým sadem (což jsem si na začátku představoval, že bude). Neznám víkendy, neznám svátky, neznám pracovní dobu, neznám skoro volno. Pracuji každý den, téměř celý den .. když něco chcete, musíte tomu dát vše.

12) Pokud bys měl říct tři základní rozdíly mezi stravováním muže a ženy (předpokládejme, že chtějí oba hubnout), jaké by to byly?

Téměř žádné, bude to pouze množství jídla, které za den konzumujete. Hodně lidí hledá zázraky, speciální finty a různé perfektní, detailní a nestandardní postupy. Vždy je třeba řídit se tréninkem, člověkem, sestavit nějaký jídelníček a potom už nechat výsledky říct, jak to funguje. Až z nich potom vycházet a dělat případné nutné úpravy tak, aby to všechno fungovalo.

13) Hodně podceňovanou součastí při přeměně postavy je pitný režim. Jak moc je podle tebe důležitý?

Kriticky. Hodně lidí pije hrozně málo. Tělo pak nefunguje a není to dobré. Obzvlášť, když jste sportovec - váš pitný režim musí být větší a perfektní. Hodně lidí na začátku spolupráce se mnou s tímto má problém, ale vždy je donutím k pořádnému a pravidelnému pitnému režimu. Nakonec to pak má společně s jídelníčkem a tréninkem pouze kladné výsledky.

14) Aleši, kdybys měl možnost zatrénovat si s kýmkoliv, kdo by to byl? Vyber nám jednoho domácího kulturistu/sportovce a jednoho zahraničního.

Domácího? Nesleduji moc pilně českou scénu, nemám tu žádného velkého vysněného oblíbence. Pokud jde o zahraničí hmm, tma by se jich našlo asi několik. Mike OHearn, Bradley Martyn, CT Fletcher .. to by mě bavilo, to by asi byla podívaná.

15) Troufl by sis připravovat cvičební tréninkové plány i pro špičkové sportovce, kteří se věnují jiným sportům?

Nerad dělám něco, s čím nemám zkušenosti, ale člověk se stále musí učit. Jídelníček by asi nebyl problém, trénink by ale asi u těchto sportovců musel být velmi individuální a na to by se hodil spíše osobní styk, osobní trénování. Má videa by jim kompletně se vším asi nepomohla, protože nezacházím úplně do všech specifických cviků pro všechny možné sporty.

16) Spousta lidí zkoumá cvičení ze všech možných úhlů. Jak dlouhý trénink, kolik opakování, jaké cviky, kolik gramů jídla, kolik hodin spát, jaké všechny suplementy mít, od koho všeho si nechat radit. A zapomínají na tu nejdůležitější věc. Chtít. Mít tu vůli a hlavně nadšení. Setkal ses s tím někdy? Co bys těmto lidem poradil?

Máš pravdu. Říkám to celkem často ve svých videích .. každý je jiný, každý potřebuje něco jiného a hodně lidí to moc hrotí. Přemýšlejí zbytečně o kravinách a velkých detailech. Hlavní je jít, máknout si, dát si do těla a být se svým výkonem spokojení. Musí vás to bavit! Jinak nevydržíte a bude to zbytečné.

17)Aleši, moc děkujeme za zajímavý rozhovor. Máš nějaké záveřečné poselství pro čtenáře a tvoje fanoušky?

Kdo mě zná, tak asi ví, co řeknu. Dělejte, co vás baví a ať to sakra roste! To by asi mohlo být vše, konec konců - je to ve zkratce pravda 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down