Jiří Tkadlčík - rozhovor se strongmanem

lamas525
13. 2. 2019

Ahoj Jirko, mohl by si se v krátkosti čtenářům posilka.cz představit, kolik ti je let, kde bydlíš a čím se živíš?

Ahoj, jmenuju se Jirka Tkadlčík, je mi 26 let, jsem profesionální český strongman, powerlifter a osobní trenér, moje váha se pohybuje celoročně do 112kg, ale závodím v kat. do 105kg. Měřím asi 185cm a sport je moje celoživotní cesta 🙂

Jak dlouho se věnuješ zvedání železa a jak si se k tomu dostal ?

Cvičím asi 10 let, v prvopočátku byl mým cílem ,,pekáč buchet" na břiše a úspěch u holek Postupem času jsem ale zjistil, že chci být silnější, a tak jsem z tréninku na estetiku přešel k budování síly - nejprve té trojbojařské, poslední 3 roky spíše strongmanské.

Na posledních závodech v Norsku jsi obsadil krásné 9. místo a jsi tedy 9. nejsilnější muž planety do 105kg, jaké byly pocity těsně po závodu ?

Obrovská úleva a pocit splněného. Spadl mi obrovský kámen ze srdce nejen proto, že jsem si neublížil ještě více (do Norska jsem odlétal zraněný) ale také proto, že jsem snad nikoho nezklamal, a i když jsem věděl, že letos to ještě není na první 3 místa, dal jsem do každé disciplíny vše a zamakal na maximum.

Můžeš popsat návštěvníků v jakých disciplínách se soutěžilo a s jakým závažím ?

Soutěž byla rozdělena na dva dny. V sobotu proběhla kvalifikace, kde se z 27 nejsilnějších borců ve své váze z celého světa dostalo 12 do nedělního finále. Já byl mezi nimi a postoupil z 10, místa, ve finále druhý den jsem pak skončil právě 9. Co se týče disciplín, kvalifikace pro mě byla opravdovou zkouškou a můžu říci, že co do náročnosti disciplín mě otestovala více než finále. Skládala se totiž z axlu na počet opakování (tlustá osa, se kterou se velmi špatně manipuluje), na kterém bylo naloženo 130kg a závodník měl 60sekund na to dostat tento axle co nejvíc krát nad hlavu (bez toho, aniž by si ho položil na opasek na břiše). Druhou disciplínou byl běh se 130kg kufry, a následovalo 6 přetočení 400kg pneumatiky na čas. V neděli byla soutěž zahájena opět axlem, tentokrát však formou ,,kdo zvedne více", kdy startovní váha byla 140kg a přidávalo se po 10kg. Druhá disciplína bylo spojení kachní chůze se 240kg v rukou, vyhození 100kg na stůl a opět běh s kufry, tentokrát 120kg. Následovalo přitahování těžkého auta v sedě, mrtvý tah s autem kdy se váha pohybovala podle tahu od 300kg-350kg a poslední disciplínou byly atlasovy kameny, tedy jejich řada - 120kg, 130kg, 140kg, 160kg a 190kg, které musel závodník vyhodit do výšky 1,75m, 1,65m, 1,55m, 1,45m a 1,35m. Masakr.

Je to tvůj zatím největší úspěch ve strongmanech ?

Určitě považuji tento závod i ME v Irsku (ESM) za nejtěžší, kterými jsem prošel a zkušeností z nich si velmi vážím!

Jaké máš úspěchy v poweliftingu a maximálky na bench, mrtvý tah a dřep ?

V silovém trojboji jsem byl asi 10x mistr ČR, mistr Evropy v několika asociacích a také mistr světa, držím dokonce dosud pár rekordů v mrtvém tahu za juniory i muže do 105kg. Maximálky byly v průběhu roku bench 205kg, dřep 320kg a mrtvý tah 360g - ,,legendární" souboj mě a činky na ME strongmanů v Irsku 🙂

Chystáš se i příští rok na nějaké zahraniční závody, jaké máš plány ?

Určitě se chystám hlavně na zahraniční závody strongmanů, nejbližší z nich je Arnold Classic 2016 v USA, kde chci příští rok zaútočit na bednu. Především se ale chystáme spustit síť našich vlastních závodů s mým kamarádem a majitelem firmy Fitnema, Kubou Pelikánem, na což se těším hodně! Chystáme kvalitní závody jak pro amatéry, tak pro profesionály a jsem sám zvědav, jak vysoko nastavíme laťku, ale věřím, že velmi vysoko. Když něco dělám tak pořádně 🙂

Máš nějaké trenéra nebo se na připravuješ sám ?

Připravuji se sám, v podstatě jsem nikdy nebyl cíleně veden nějakým trenérem, který by mi něco vyloženě vysvětlit, ale možná jsem za to i rád. Jsem takový strongman - lifter samouk a docela to zatím vychází. Někdy člověk ale potřebuje pomoci, hlavně s technikou, nejčastěji se mi to stalo na pneumatice nebo při vzpírání, a jsem rád, že mám kolem sebe lidi, kteří poradí, nebo se alespoň snaží, a něják to vždycky dáme dohromady 😀

S kým trénuješ? Máš nějakého sparing-partnera ?

Sparringů máme plný Jonas Gym 🙂 Dělám si srandu, mám různá období v přípravě i mimo ni, kdy potřebuji buď trénovat ve skupině, aby mě někdo nahecoval, zařval na mě, nebo naopak potřebuji klid, hlavně na ty opravdu nejtěžší tréninky. Když ale zrovna mám možnost a trénuje nás víc, né-li celá parta, tak je to určitě Jonáš, Ondra Kratochvíl, Tony, Valda, někdy přijedou i kluci z Liberce v čele s Lukášem Paterou, no zkrátka když se to sejde, tak je sparringů až až.

Kolikrát týdně trénuješ a jak dlouho trvá trénink ?

Lidi se mi vždycky smějou, když na tuhle otázku odpovídám: Spíš kolikrát denně 🙂 Řeknu to takhle - Pokud jeden den v týdnu netrénuji, je to buď z toho důvodu, že jsem už brutálně přetažený z celého měsíce, nebo jsem zrovna někde přivázaný k potrubí a zavřený 1000km od civilizace pod zemí, abych si odpočinul 🙂 Nejsem zvyklý odpočívat, i když se o to poslední dobou snažím kvůli prevenci zranění a regeneraci, takže trénuji 1-2x denně, v těžké přípravě na závod i 3x denně a odpočívám jen když jsem k tomu okolnostmi donucen. Čímž to ale nechci nikomu doporučovat, protože odpočívat by se mělo a i mě to za celý rok už dohání.

Jak vůbec vypadá strongman trénink od klasického tréninku, cvičíš např. partie jako je biceps, triceps?

Vůbec ne. Cvičím podle toho, na jaký závod se chystám. Většinou vím dopředu disciplíny a ty drtím neustále dokolečka, v mezičase pak jedu nějaké doplňky, abych se z toho nezbláznil, tj. mrtvý tah jedu např. celý rok, někdy kvůli přípravě, jindy na chuť, ale např. dřepy jsem nejel snad 2 měsíce, není důvod. Na kladky se dostanu v průměru 1x za 3 týdny, vyloženě pro zpestření. Ale partie nedělím. Jen jsem někdy právě únavou nucen to ,,odizolovat" kvůli přepálení jiné části těla.

Pro hodně lidí jsou tvoje výkony neuvěřitelné, měl by si nějakou radu jak zvýšit sílu a zvedat tak více?

Takhle od boku střelit, to je hodně těžké. Bude to znít jako klišé, ale základ je vytrvalost, nikdy to člověk nesmí vzdát. Já jsem úplně obyčejný kluk z Moravy, ektomorf, na mém YT kanálu dokonce můžete vidět video z mých začátků. Katastrofa. Ale nevzdal jsem se a věřil tomu, co dělám a co chci dosáhnout.

Jak vypadá tvůj jídelníček, dodržuješ striktně jídlo?

Neměl bych to říkat, ale téměř ho nedodržuji. Takhle - nejím po fastfoodech, nejím vyloženě nějaké prasárny, ale mým nejoblíbenějším obědem jsou malinové ovocné knedlíky, pěkně kynuté, s máslem 🙂 Základem je příjem x výdej. Pokud mám velký výdej energie, což já mám, nemusím se jídla bát.

Potkalo tě někdy nějaké vážnější zranění ?

Kdyby nepotkalo, tak bych si pískal 🙂 Ještě za dob hokeje - zlomená noha, pak zlomené obě klíční kosti, posunutá plotýnka, poblokované co se dalo, z těch vážnějších je to natržené tříslo a letošní natržený hýžďový sval. 14 dní před startem na MS, nic moc. Ale i to jsem překonal.

Jak je to u strongmanů a powelifterů používá se tam doping jak třeba u kulturistů, jsou tam nějaké kontroly ?

V liftu jsou kontroly podle asociace, ve strongmanech jsem ještě na žádné nenarazil, ale ano, doping je a bude, všude.

Jaký máš vůbec názor na doping v kulturistice celkově ?

Co se týče dopingu, říkám vždy to samé, kromě obratu, že to je každého osobní věc: Doping jsou vlastně léky. A léky se dají buď užívat nebo zneužívat. Jsem ale rad, ze stale jsou taci, kteri dokazuji, ze to jde i naturalne, viz muj vyborny kamarad, Honza Palenicek.

Co posloucháš v posilce za hudbu?

Při tréninku posloucháme směsku různých stylů, někdy Kabáty, někdy AC/DC, Metallicu, Iron Maden. Ale už nám tam hrál na tréninku Valdy i Ed Sheeran, a přežili jsme. Jen nepadlo PR. 😀

Kolik tě stojí měsíčně jídlo a kolik suplementy ?

Na suplementy mám štěstí a celou tu moji nenažranou postavu sponzoruje Czech Virus, a starají se opravdu velmi dobře, nic mi nechybí, nicméně zahučí tam měsíčně tak 2 piksly glutaminu a BCAA, nějaké to ZMA, piksla nakopávače BEAST a teď i půl kila Proteinely 🙂 Co se týče jídla, netroufám si říct, kolik můžu měsíčně utratit, ale hodně lidí by se divilo, že třeba téměř nejím maso. Jediné, co mi chutná, jsou ryby, krevety a sem tam nějaká šunka nebo dobrý guláš.

Jaký si byl student co máš za školu ?

Studoval jsem veterinu, ale už tenkrát mi bylo jasné, že jen láska k přírodě nestačí 🙂 Po stredni jsem musel zacit pracovat, takze vysokou jsem nedodelal, ale jsem za to rad. Uz tenkrat jsem vedel, ze se dostanu tam, kam mám a chci 🙂

Kdyby ses měl odstěhovat do jiné země kam by to bylo a proč ?

V tuhle chvili si neumim predstavit odstehovat se do cizi zeme, nicmene v budoucnu, az to pujde, bych rad zil na samote nekde na Slovensku a nebo v Bosne. Ta me hodne dostala svoji prirodou.

Tvoje vysněné auto ?

Nesním o žádném autě, beru to jako vozítko, prostředek, někam se dostat, je mi jedno, jaké je. Ale líbí se mi BMW X5 🙂

Zajdeš někdy na diskotéku, koncert nebo festival případně jak často?

Momentálně jsme tak zaneprázdněni všemi možnými plány, že ani není čas, nicméně tohle období mám, myslím, za sebou. Největší koncert je pro mě každovečerní masáž nohou a naprosté vypnutí mozku 🙂

Kouříš nebo piješ alkohol(popřípadě co nejraději a jak často) ?

Vůbec a vůbec. I když jsem z Moravy, nepřišel jsem alkoholu nikdy vyloženě na chuť, to samé cigaretám.

Co děláš ve svém volném čase?

Pokud máme nějaký volný čas, zajdeme s Valdou do lesa, v létě na brusle k Vltavě a nemyslíme na nic.

Tvoje poslední dovolená ? (máš radši moře nebo hory)

I když je spousta víkendových povinností, například minulý týden EXPO na Slovensku nebo natáčení v Německu, z každé té akce se snažím vytěžit maximum i co se týče zážitků, baví mě to, žiju tím. Jsem strašně rád, že nemusím čekat 11 a půl měsíce na týdenní dovolenou v Chorvatsku. Žiju to tak, jak chci já, a i když mě to hodně v životě stálo, dalo mi to pocit neskutečné svobody, a to je hodně důležité. Práce má být koníčkem 🙂 Takže moje poslední dovolená bylo Norsko před 14 dny, před tím Irsko, Mikulov, Bosna Hercegovina...

Máš domací zvíře ?

Doma máme čivavu, u rodičů v Přerově mám pak staforda, Rona. O tom už slyšelo hodně lidí 😀

Co říká tvoje rodina, že si se dal zrovna na tento sport ? Podporují tě ?

Rodina se mě snaží podporovat, drží palce a na vlogy koukají denodenně, ale samozřejmě jsem si nevybral nejjednodušší sport a podle toho pak ten strach ze strany rodičů, vypadá 🙂

Děkujeme ti za rozhovor pro náš web. Chtěl bys něco vzkázat návštěvníkům webu?

Každý, kdo chce a půjde si za tím, si může splnit své sny. Je to jen o vytrvalosti, píli a bojovnosti. O tom to nevzdat. Držím palce všem, kteří se snaží žít svůj sen a gratuluji těm, kteří to již dělají. A děkuji všem fanouškům za obrovskou podporu, které si vážím a která mě nikdy nepřestane dojímat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down