Bench press technika

lamas525
20. 2. 2019

Benchpress je často označován, jako nejoblíbenější cvik světa. Pojí se s posilováním horních partií a z pohledu cvičení prsou patří k naprosté dominantě. Teprve benchpress ukáže, jak silný hrudník máte a přinese to nejúčinnější pro prsní svalstvo.

Tento prvek je zároveň poměrně častým „devastátorem“ lidského těla, protože řada sportovců jej necvičí správně a svým způsobem poškozuje a nevhodně namáhá ostatní oblasti fyzické schránky. S tím je však konec, protože nyní vám sdělíme návod na ideální techniku benchpressu.

Pojďme se ale této sféře věnovat postupně.

POSILOVÁNÍ PRSNÍHO SVALSTVA

Benchpress byste měli pojmout, jako primární cvik na prsa. Při jeho realizaci jsou nejvíce zapojovány svaly, jako je…

  • VELKÝ PRSNÍ SVAL
  • MALÝ PRSNÍ SVAL
  • PŘEDNÍ STRANA SVALU DELTOVÉHO

K sekundárně rozvíjenému svalstvu patří tyto oblasti.

  • TRAPÉZOVÝ SVAL
  • TROJHLAVÝ SVAL PAŽNÍ
  • PŘEDNÍ PILOVITÝ SVAL

SPRÁVNÁ TECHNIKA PRO BENCHPRES

Aby mělo posilování prsních svalů co největší účinek a efektivitu, musíte jeho trénování praktikovat dobře již od prvopočátečního položení na lavičku. Záchytným bodem se vám stane činka, pod jejíž hranou byste měli mít oči. Tělo se musí dotýkat pouze ve třech bodech – hlava, horní část ramen a zad, hýždě.

Každá z partií má svoji správnou polohu.

 Lopatky – Lopatky dejte co nejvíce k sobě a opřete se s nimi přesně doprostřed lavice.

 Nohy – Vzhledem k tomu, že zvedáte vysoké váhy, musíte mít i odpovídající stabilitu. Tu v dostatečné míře přináší nohy široce opřené o zem, a to celým chodidlem lehce vytočeným do strany.

 Hlava – Tu mějte pevně položenou na lavici. I když vás to může nutit k jejímu naklápění vzhůru, neodlepujte ji. Získáte tím pevnou stabilitu a vyvarujete se namožení krčních svalů.

UCHOPENÍ ČINKY

Jedním z nejdůležitějších kroků benchpressu je uchopení činky. Vzdálenost mezi oběma rukama musí být taková, aby při puštění činky dolů vznikl pravý úhel mezi pažní a loketní kostí. Obvykle je udáván rozměr kolem 80 cm, který se však odvíjí od muskulatury konkrétního jedince.

Pokaždé užívejte jen palcový úchov, jež do určité míry chrání před vyklouznutím činky a zároveň umožňuje její pevné sevření přímo uprostřed pěsti.

Poslední částí jsou lokty. Ty musíte mít v optimálním úhlu od těla, zhruba 45° až 55°, kdy je tento silový cvik nejefektivnější. V žádném případě se nesnažte lokty tlačit co nejdále ani příliš blízko.

POKLÁDÁNÍ ČINKY

Uchopenou činku pokládejte na spodní část hrudníku, zhruba kousek pod bradavky, kde vzniká nejpřirozenější pohyb. S nádechem spouštějte zátěž pozvolna dolů, dokud se lehce nedotknete hrudníku. Poté s výdechem tlačte vzhůru a vždy ve stejném směru. Opakujte dle potřebného počtu v sérii.

Na konci cvičení činku odložte na lavici. Neoplýváte-li jistotou při realizaci tohoto cviku nebo chcete-li mít jištění při zvedání vyšších vah, provádějte benchpress s člověk za hlavou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down