Poprvé v posilovně

lamas525
13. 2. 2019
POPRVÉ V POSILOVNĚ

Spousta lidí odkládá svůj první den v posilovně ze strachu, že budou vypadat hloupě. Nejistě se budou motat mezi nepřátelskými svalovci, až příliš sexy cvičenkami a složitými stroji, u kterých nelze pochopit, na co asi jsou. A nebo ne?

Doopravdy navštěvuje posilovny pestrá paleta lidí. Pár pořádných svalovců, ale taky hubení puberťáci, maminky nebo důchodci, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví. Příchod tlusté holky nevzbudí pozdvižení a nedostane jí do středu pozornosti vypacovaných fitnesek, které si jí budou fotit a volat: „Ještě nikdy jsem neviděla tlustého člověka!“

NIC NEODKLÁDEJTE

Málo kdo poprvé přišel do posilovny svalnatý. Většina začala průměrně a postupně se vypracovala. Někteří se dokonce ani nevypracovali...

A tak první, co potřebujete dostat z hlavy, je ona myšlenka: „Musím se dostat do formy, abych mohl(a) začít chodit do posilovny.“

Nabírat svaly bohužel není zase tak jednoduché. I v posilovně jde o postupný, dlouhodobý proces. A tak když se někdo rozhodne cvičit doma, „aby se připravil do posilovny“, většinou to nevede vůbec nikam. (S vlastní vahou a jednoduchým vybavením se toho dá odcvičit hodně, ale jen pokud rozumíte psaní tréninkových plánů a víte, jak jednotlivé cviky progresovat na náročnější varianty. Dělat v pokoji kliky a bicepsové zdvihy jednoruček bývá k ničemu.)

Neodkládejte návštěvu posilovny, než se dostanete do formy, protože s takovou forma nemusí přijít nikdy. Jděte tam rovnou - všichni jsou zvyklí a vždy se najde ještě někdo horší, než jste vy.

Většina lidí se zajímá o svůj vlastní trénink a smát se vám začne teprve když vymyslíte něco opravdu bláznivého, třeba začnete dělat bicepsové zdvihy na stroji pro předkopávání.

NAJDĚTE SI TRENÉRA

Z důvodů výše zmíněných se hodí mít kouče, který vám na počátku ukáže, co a jak. Mnohým to dojde až příliš pozdě - když už mají zaplacený vstup, jsou převlečení do sportovního, teď stojí s ručníkem uprostřed místnosti a neví, co dělat. Nakonec náhodně „zkusí pár strojů“ a jeden cvik s činkama okopírují od chlapíka, který stojí pár metrů od nich.

Nebo si sednou a celý trénink stráví na šlapacím kole. To samotné je ostatně další velký nešvar. Myslím, že by každá posilovna v kardio sekci mohla mít nápis: „Proč nám tu běháte, když můžete běhat venku.“

NEPŘECEŇUJTE STROJE

Posilování se nedělá tak, že postupně obejdete všechny stroje a tak procvičíte celé tělo. Celkově jim nepřikládejte takovou váhu. Stroje se šiknou, když jste na konci tréninku unavení, chcete si sednout a pořádně bez velkého přemýšlení a balancování partii napumpovat. Občas umožní procvičit sval v úhlu, který by za pomocí obyčejné gravitace byl příliš krkolomný. Základem všeho ale je těžká železná činka. Jen tak vybudujete žádoucí koordinaci, zdraví a použitelnou sílu do opravdového světa.

Platí i pro holky - síla z vás udělá sebejistou, nebojácnou, samostatnou ženu. Když nebude na blízku někdo, kdo by rád pomohl, klidně si poradíte s taškama, kočárkem nebo neposedným dítětem. Vše se stonásobně vrátí na stará kolena, kdy nebudete padat, chodit o holi, nebudete mít problém pro něco se ohnout nebo nastoupit do autobusu. I to je síla - ne nutně zvedání stovek kilo, ne jen čistě mužská věc.

VYBERTE SI SPRÁVNOU POSILOVNU

Z první návštěvy fitcentra je nervózní spousta lidí, na čemž se někteří snaží vydělat. Vykreslují obyčejné posilovny jako špinavá temná místa pro muže a nabízejí fitka čistě pro ženy. Bohužel, takové často postrádají základní vybavení, jako je stojan na dřepy, bench press nebo platforma, kde by se dal provádět mrtvý tah.

Je urážlivé tvrdit, že jsou ženy odsouzeny zvedat jen dvoukilové plastové jednoručky, skákat na trampolíně a roznožovat na stroji.

Velká činka je základním nástrojem pro budování postavy. Pokud jich v posilovně není dost, zvolte si jinou.

JAK SE CÍTIT SEBEJISTĚJI

Ujistěte se, že předem přesně víte, co budete trénovat (můžete trochu freestylovat, až budete pokročilejší). Hezky se oblečte. Vezměte s sebou kamaráda. Naplánujte ještě před tím událost, kde se rozmluvíte a dostanete do dobré nálady.

Brzy nebudete chápat, jak vůbec může někomu posilovna připadat strašidelná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down