Ideální snídaně? Tip!

lamas525
1. 3. 2019

Snídaně. Pro nové fitness nadšence v podstatě nejradikálnější změna při jejich transformaci z usedavého na aktivní život. Dejte sbohem "nízkotučné" Jogobelle ve spěchu mezi dveřmi, konec šunkové bagetě při první volné chvíli v práci, konec všem zaběhnutým pořádkům. Vliv snídaně je zásadní. Jedna věc je ovšem jistá, jako kolem všech témat, která jsou probírána odshora dolů, tak i kolem snídaně panuje spousta mýtů a polopravd. Jak dlouho po probuzení snídat? Co snídat? Carbs nebo carbs-free? Lidé si lámou hlavu, cítí se bezradně a setkávají se s zastaralými názory"odborníků, kteří jejich pokrok nevědomky brzdí.

Záleží samozřejmě i na tom, kdy chodíte cvičit.

Pokud jste hodinu po probuzení v posilovně, vaše snídaně se patrně bude lišit od jedince, který má 2-3 hodiny času na vytrávení a může si tak dopřát bohatší snídani. Je důležité si uvědomit, že pokud vám funguje jeden způsob, tak to automaticky neznamená, že jiný vám nemůže fungovat lépe. Tělo se dokáže výborně adaptovat a není stavěno pro jedinou variantu. Zatvrzelost a slepé dodržovaní nepsaných fitness dogmat vás tak můžou stát měsíce pokroku.

Zde nepatrně navážu na svůj předchozí článek o snídani, kde jsem se vymezil proti zvýšenému příjmu sacharidů a konkrétně proti ovesné kaši k snídani. Otázka je, kam cílíte. Se "sacharidovou" snídani se většinou setkávám u lidí, kteří si 5 minut na to stěžují, že nemůžou shodit tuk na břiše. Ranní jídlo s větším obsahem sacharidů před dopoledním tréninkem pro vás zjednodušeně řečeno znamená ruční brzdu v boji se spalováním tuků. Předesílám, že moje postřehy v první řadě míří pro "naturály" s úmyslem spalovat tuk a nabírat svaly, věřím že tělo na anabolikách může fungovat úplně jinak a sacharidy na začátku dne se tak stávají vyhovujícími.

Sacharidově bohatou snídani jsem konzumoval v kombinaci s celodenní vysoko-sacharidovou stravou několik týdnů, přesto jsem jako typický ektomorf s dobrou inzulinovou citlivostí docílil zavodnění organismu, minimální svalové separace, zažívacích potíží a téměř nulového progresu v tréninku. Budil jsem se hladový a rychle potřeboval svoje sacharidy. Nejsem proti nim z principu, ale jejich zařazení až po tréninkové jednotce mi přineslo rychlejší progres, zvýšení maximálních vah a především lepší pocit.

Jaká je z mého pohledu ideální snídaně?

Pro výkon, zdravotní stav a spalování tuků x nabrání svalů se mi osvědčila varianta se snídaní bohatou na bílkoviny, tuky a se zdrojem energie formou ovoce. Konkrétní příklad snídaně. 5 vajíček (včetně žloutku, zbavování se žloutku je další z mystifikací), 50-60g ale klidně víc oříšků (lískové, kešu natural), 1-2 lžíce kokosového oleje + granátové jablko. Variant a zdrojů energie, zdravých tuků i kvalitních bílkovin je mnoho. Základem by měla být kvalitní pestrá strava, nikoliv do sebe nacpat maximum živin.

Obměňujte, zkoušejte, nebojte se změn a klaďte na důraz na kvalitu na úkor kvantity. Nikde netvrdím, že jiný způsob není, každý si najde ten svůj, všem sedí něco jiného a stále objevujeme nové informace a zdroje zdraví prospěšných látek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down