Nejlepší vitamín C

michal
3. 10. 2022

Vitamín C, známý též pod názvem kyselina askorbová, je velice důležitým antioxidantem, který se v našich tělech podílí na celé řadě nezbytných procesů a je zcela klíčový pro fungování našeho imunitního systému. Přesně proto si doplňky stravy s jeho obsahem najdou své uplatnění v jídelníčku především na podzim a v zimě, kdy řádí chřipky a jiná onemocnění.

V dnešním článku se dozvíte, proč je vitamín C pro naše těla tak důležitý, jaké je jeho ideální dávkování a v jakých potravinách jej můžete najít. Zároveň nebude chybět ani srovnání 10 nejlepších doplňků stravy s vitamínem C na současném trhu.

10 nejlepších vitamínů C na trhu pro rok 2022

Není čas ztrácet čas, proto rovnou přistupujeme k našemu žebříčku s top 10 nejlepšími doplňky stravy s obsahem vitamínu C pro rok 2022.

1. Prom-in Vitamin C

První místo si od nás zcela po právu odnáší vitamínový doplněk Vitamin C od velice oblíbené společnosti pro výrobu sportovní výživy Prom-in.

Jeho na první pohled patrnou odlišností od konkurence je fakt, že se jedná o práškový doplněk, který je třeba rozpustit ve vodě. Pyšní se vynikající a osvěžující chutí, která je sama o sobě dost lákavá. K tomu má však také vynikající složení, a kromě vitamínu C obsahuje také vysoký podíl extraktu z šípku.

Výhody

 • Vynikající chuť
 • Žádná barviva, sladidla ani dochucovadla
 • Vysoký obsah extraktu z šípku

Nevýhody

 • Vysoká cena

Vitamín C vyrobený synteticky je v produktu od Prom-in doplněn o extrakt z šípku, který je velice bohatý na přírodní vitamín C a celkový efekt tohoto doplňku je tak ještě umocněn. Produkt neobsahuje žádná barviva, sladidla ani dochucovadla, což je opravdu velké plus.

Cena jedné dávky

Prom-in Vitamin C se prodává v balení po 200 gramech, přičemž v tomto balení naleznete celkem 80 dvou a půl gramových dávek. Cena balení je 239 Kč, takže vás jedna dávka vyjde na přibližně 3 Kč.

2. BioTechUSA Vitamin C 1000

Na druhé místo jsme pro dnešní srovnání vitamínů C usadili našlapaný produkt Vitamin C 1000 od společnosti BioTechUSA.

Takto vysoko jsme jej zařadili především díky nabušenému složení, ve kterém kromě vitamínu C najdete také bioflavonoidy či extrakt z šípku, ale také vápník, který se v kombinaci s vysokou dávkou vitamínu C mnohem lépe vstřebává.

Výhody

 • Vynikající složení
 • Obsahuje velké množství blahodárných látek
 • Vysoká dávka vitamínu C

Nevýhody

 • Relativně vyšší cena

I v případě tohoto produktu je syntetická kyselina askorbová doplněna o přírodní zdroje vitamínu C, jako je extrakt z šípku a bezových květů nebo citrusové bioflavonoidy z kůry. Obsažen je zde i vápník, jež se díky vysoké dávce vitamínu C snadněji vstřebává v zažívacím traktu.

Cena jedné dávky

Vitamin C 1000 je prodáván v balení po 100 tabletách a jednu denní dávku představuje 1 tableta. Toto balení pořídíte za 219 Kč, takže dávka vychází na něco lehce přes 2 Kč.

3. Extrifit Vita-C 1000 Time Release

Stupně vítězů nám pro dnešní žebříček uzavírá Vita-C 1000 Time Release od oblíbeného Extrifitu, který si takto vysoké příčky jistě zaslouží.

Je to především díky tomu, že dle výrobce se vitamín C obsažený v tomto výrobku uvolňuje postupně, což přináší jeho mnohem lepší vstřebatelnost a další pozitiva. I zde je navíc syntetický vitamín C doplněn o přírodní extrakt z šípku.

Výhody

 • Obsah extraktu z šípku
 • Postupné uvolňování vitamínu C
 • Velké balení

Nevýhody

 • Vyšší cena

Stejně jako tomu bude u většiny produktů v našem žebříčku je i ve vitamínu C od Extrifitu syntetický vitamín C doplněn o šípkový extrakt, který podporuje celkový účinek a využitelnost vitamínu.

Cena jedné dávky

Balení 100 tablet Vita-C 1000 vás vyjde na 191 Kč, přičemž denní dávku představuje jedna tableta. Z toho nám vyplývá, že cena jedné dávky vychází lehce pod 2 Kč.

4. GreenFood Vitamin C 500 + Extrakt ze šípků

Na čtvrtou pozici našeho žebříčku se dostal Vitamin C 500 s extraktem ze šípku od společnosti GreenFood.

Společnost GreenFood se zaměřuje především na zdravou výživu nejen pro sportovce, která je 100 % veganská. Jak sám název suplementu napovídá, najdete v něm nejen vysokou dávku vitamínu C, ale opět také extrakt ze šípku.

Výhody

 • Vhodné i pro vegany
 • Obsahuje i přírodní zdroj vitamínu C

Nevýhody

 • Vyšší cena

Vitamin C 500 obsahuje pouze velmi kvalitní syntetický vitamín C doplněný o přírodní zdroj tohoto vitamínu ve formě extraktu ze šípků. Tento produkt je navíc vhodný pro vegany, takže se nemusíte bát, že by byly samotné tablety vyráběny ze živočišného materiálu.

Cena jedné dávky

Vitamin C 500 + Extrakt ze šípků je prodáván v balení po 60 tabletách, přičemž jednu denní dávku představuje 1 tableta. Cena tohoto balení je okolo 119 Kč, takže denní dávku máte za necelé 2 Kč.

5. Prom-in Vitamin C800 + Rose Hip extract

První polovinu žebříčku nám pro dnešek uzavírá další vitamínový produkt od Prom-in. Tentokrát jde o Vitamin C800 + Rose Hip extract.

Anglickým pojmem Rose Hip extract se i v tomto případě rozumí extrakt z šípku, který je nejčastější složkou podobných suplementů. Tento produkt se může pyšnit velice čistým složením, jež splní veškeré vaše požadavky na vitamínový doplněk stravy.

Výhody

 • Velice kvalitní a čisté složení
 • Obsah extraktu z šípku coby přírodního vitamínu C
 • Prověřený produkt

Nevýhody

 • Tablety jsou poměrně velké a někomu mohou při polykání dělat problémy

Tento produkt od Prom-in neobsahuje žádné nepotřebné látky ani nesmyslná aditiva. Najdete v něm pouze syntetickou kyselinu askorbovou doplněnou o přírodní extrakt z šípku umocňující celkový efekt. Nic víc, nic míň.

Cena jedné dávky

Vitamin C800 + Rose Hip exctrakt je dodáván v balení po 60 tabletách, přičemž toto balení stojí 99 Kč. Jednu denní dávku představuje jedna tableta, což znamená, že jedna dávka stojí jen něco lehce přes 1,5 Kč.

6. MedPharma Vitamin C 1000 mg s šípky

Šestá příčka patří Vitaminu C 1000 mg s šípky od společnosti MedPharma, který seženete prakticky v každé lékárně či dokonce supermarketu.

Jedná se o doplněk s velice kvalitním složením, který je opět doplněn o extrakt ze šípků, ale také bioflavonoidy, neboli vitamíny P, jež jsou velmi účinnými antioxidanty. Bohužel však obsahuje stopové množství velmi kontroverzního dioxidu titaničitého.

 • Velké množství vitamínu C
 • Obsah extraktu z šípku a bioflavonoidů
 • Dostupný i v supermarketech a lékárnách

Nevýhody

 • Obsah dioxidu titaničitého, který je od roku 2022 v EU zakázán

Bioflavonoidy jsou v produktu zastoupeny prostřednictvím plodů pomerančovníku hořkého, šípky zase z růže svraskalé. K tomu v produktu ale najdete i jiné stabilizátory či zvlhčující látky.

Cena jedné dávky

Vitamin C 1000 mg s šípky se prodává za cenu 199 Kč s celkovým počtem 107 tablet. Jedna denní dávka je i u tohoto suplementu jedna tableta, takže vás dávka přípravku vyjde na necelé 2 Kč.

7. Amix Vitamin C1000

Co by to bylo za žebříček, kdyby na něm chyběl produkt od oblíbené společnosti Amix. Dnes jsme si vybrali Vitamin C100, který je beze sporu vysoce kvalitním doplňkem stravy.

Vitamin C1000 obsahuje taktéž kromě syntetické kyseliny askorbové extrakt z šípku, bohužel se však výrobce z nějakého důvodu rozhodl, že jeho množství nijak nespecifikuje, což je za nás velká škoda. K tomu rovněž obsahuje kontroverzní barvivo dioxid titaničitý, díky čemuž jej prostě nemůžeme zařadit výše.

Výhody

 • Obsahuje extrakt z šípku
 • Vysoký podíl vitamínu C
 • Konkurenceschopná cena
 • Pozvolné uvolňování

Nevýhody

 • Obsahuje dioxid titaničitý
 • Chybí informace o množství extraktu z šípku

Mimo vitamín C obsahuje produkt také extrakt z šípku, protispékavé látky, stabilizátor a je balen v želatinové kapsli, která bohužel obsahuje oxid titaničitý.

Cena jedné dávky

Balení Amix Vitamin C1000 po 100 tabletách vás vyjde na 182 Kč. Jedna dávka je jedna tableta denně, z čehož plyne, že cena jedné dávky jsou opět necelé 2 Kč.

8. Reflex Vitamin C 500 mg

Na 8. pozici jsme pro dnešní přehled doplňků s obsahem vitamínu C vybrali Vitamin C 500 mg od společnosti Reflex.

Tento doplněk bohužel neobsahuje žádné přidané látky ve formě bioflavonoidů nebo extraktu ze šípků, za to je jeho složení nesmírně čisté a účinné. Neobsahuje žádné kontroverzní látky a pyšnit s může také relativně nízkou cenou, což je pro mnohé rozhodující.

Výhody

 • Velmi kvalitní složení
 • Vysoký obsah vitamínu C
 • Balení vydrží až 100 dní
 • Nízká cena

Nevýhody

 • Neobsahuje žádné doplňky

Doplněk od Reflexu obsahuje pouze syntetickou kyselinu askorbovou v kapsli z hovězí želatiny. K tomu je tradičně doplněn o protispékavé látky.

Cena jedné dávky

Balení Vitaminu C 500 mg o 100 kapslích pořídíte již od 145 Kč. Už klasicky představuje jednu denní dávku jedna kapsle přípravku, takže vás dávka vyjde na necelou 1,5 Kč.

9. Czech Virus Vitamín C

Předposlední příčku našeho žebříčku obsadil Vitamín C od velice populární firmy Czech Virus, jenž se od konkurence odlišuje především velmi příznivou cenou.

Výhodou je také fakt, že díky technologii kuliček obsažených v kapsli dochází k postupnému uvolňování vitamínu C. Výrobek však neobsahuje nic navíc, proto jsme jej nemohli v našem srovnání zařadit výše.

Výhody

 • Příjemná cena
 • Postupné uvolňování vitamínu C díky použité technologii
 • Oblíbený český výrobce

Nevýhody

 • Neobsahuje žádné podpůrné látky
 • Obsahuje dioxid titaničitý

Jak jsme již zmiňovali, ve Vitamínu C od Czech Virusu nenajdete bohužel navíc ani extrakt z šípku ani bioflavonoidy. Za to v něm však je vysoké množství kyseliny askorbové obsažené v kuličkách uvnitř želatinové kapsle. Dále také kukuřičný škrob, mikrokrystalická celulóza či kontroverzní barvivo oxid titaničitý.

Cena jedné dávky

Vitamín C od Czech Virusu se prodává v balení po 120 kapslích, jehož cena je 169 Kč. Jedna kapsle (denní dávka) vás tak vyjde na necelou korunu padesát, což je opravdu hodně solidní cena.

10. FCB VitaminPro Vitamin C

Dnešní žebříček uzavíráme produktem VitaminPro Vitamin C od společnosti FCB, který se prodává ve formě oblíbených šumivých tablet se skvělou chutí.

Právě v šumivých tabletách tkví jeho hlavní výhoda, protože je vhodný pro všechny, kteří mají s polykáním tablet problém. K tomu si připočtěte poměrně nízkou cenu za balení a vysoký obsah vitamínu C a máte velmi kvalitní vitamínový doplněk.

Výhody

 • Vysoký obsah vitamínu C
 • Ve formě šumivých tablet
 • Vynikající chuť

Nevýhody

 • Obsahuje kontroverzní sladidla
 • Vysoká cena při přepočtu na dávky

Základem tohoto doplňku je samozřejmě syntetická kyselina askorbová. Dále v něm však bohužel najdete také kontroverzní sladidlo aspartam, různá aromata, beta karotenový prášek, regulátory kyselosti nebo kyselinu citronovou.

Cena jedné dávky

Co se ceny za balení týče, není nijak závratná, protože jej pořídíte za 49 Kč. Vzhledem k tomu, že balení obsahuje pouze 20 šumivých tablet, se však při přepočtu na jednu dávku jedná o jeden z nejdražších doplňků s vitamínem C na našem žebříčku. Cena je okolo 2,5 Kč na dávku.

K čemu vitamín C slouží?

Každý jistě ví, že vitamín C hraje naprosto klíčovou roli v podpoře imunitního systému. Vitamín C podporuje tvorbu bílých krvinek a zároveň se jedná o velmi silný antioxidant, který naše buňky brání před nebezpečnými oxidačními vlivy z našeho okolí. Právě z těchto důvodů je vitamín C důležitý především v podzimním a zimním období, kdy můžeme sledovat zvýšený výskyt viróz a jiných onemocnění. Vitamín C je však nutné doplňovat průběžně, ne až v momentě, kdy se příznaky onemocnění dostaví.

K tomu je velmi důležitý pro stavbu kostí, fungování svalů a šlach, pružnost pokožky, funkci cév i činnost nervového systému, ale také například snižuje únavu a oddaluje vyčerpání. To všechno jsou velice podstatné funkce, jež je třeba zohlednit především při zvýšené fyzické zátěži, kterou posilování rozhodně je. Nejen vrcholoví sportovci tak do sebe potřebují dostat zvýšené dávky vitamínu C, aby tělo na zátěž správně reagovalo a nedocházelo ke zbytečným zdravotním problémům.

V jakých potravinách najdeme nejvíce vitamínů C?

Lidské tělo si vitamin C nedokáže vyrobit samo, proto je nutné jeho přísun zajistit. Ačkoli jsou doplňky s vitamínem C velmi kvalitní a obsahují jej více než dost, jeho hlavní přísun by měl samozřejmě pocházet z vyvážené stravy.

Jistě jste už někdy slyšeli, že hlavním zdrojem vitamínů C jsou citrusové plody, což však není zcela přesné, protože se rozhodně nejedná o potraviny s nejvyšším obsahem kyseliny askorbové. Daleko větší obsah vitamínu C naleznete v červené paprice, růžičkové kapustě, jahodách, rajčatech, brokolici, kiwi, ale samozřejmě také šípcích, jež jsou taktéž častou přísadou vitamínových doplňků.

V odborné i laické veřejnosti se často řeší otázka, zda je více vitamínu C v zelenině syrové nebo tepelně upravené. I když si většina lidí myslí, že nejlepším zdrojem vitamínu C je zelenina syrová, realita je taková, že z hlediska jeho využitelnosti je mnohem lepší ji povařit.

Dávkování vitamínu C

Přísun vitamínu C musí být pravidelný a dostatečný, aby mohlo tělo správně fungovat. Není vhodné vitamín C přijímat nárazově ve větším množství, jelikož se správně nevstřebá a pravděpodobně velkou část z něj vyloučíte močí.

Doporučená denní dávka vitamínu C pro běžného dospělého člověka je 90 mg pro muže a 75 mg pro ženy. U kuřáku se doporučená dávka uvádí přibližně o 35 mg vyšší kvůli oxidantům, které jsou v cigaretách obsaženy. Vyšší dávky jsou doporučeny také u sportovců a osob se zvýšeným fyzickým či psychickým stresem. Maximální dávka vitamínu C by pak neměla překračovat 2000 mg.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu C?

Nedostatek vitamínu C se může projevovat různými způsoby, mezi nejběžnější symptomy jeho nedostatku se řadí:

 • Únava
 • Svalová slabost
 • Bolesti kloubů a svalů
 • Krvácející dásně
 • Častější onemocnění

Extrémní či dlouhodobý nedostatek vitamínu C pak způsobuje nemoc zvanou kurděje, která dříve trápila především námořníky a jiné profese se sníženou dostupností klíčových potravin. Ta se projevuje chudokrevností, zvýšenou krvácivostí, vypadáváním zubů, otoky kloubů a dásní, zkřehlými kostmi, slabým svalstvem či žaludečními vředy.

Předávkování vitamínem C

Vitamín C je plně rozpustný ve vodě a tělo ho dokáže snadno vyloučit. I přesto se však vitamínem C můžete předávkovat. Jeho nadbytečné užívání nejčastěji způsobuje zažívací potíže, jako je průjem či celková nevolnost. O mnoho nebezpečnější je však možnost zvýšeného množství železa v těle, jelikož jeho vstřebávání je s vitamínem C úzce provázáno. To pak způsobuje problémy se srdcem, játry nebo třeba štítnou žlázou.

Nic se nesmí přehánět. To platí i o vitamínu C, proto se nesnažte překračovat jeho maximální denní dávku, jež činí již výše zmíněných 2000 mg. S velikostí dávky navíc klesá i vstřebatelnost vitamínu, která se při 1000 mg dostane na přibližně 50 %. Za normálních okolností tedy není žádný důvod takové množství kyseliny askorbové přijímat.

Co si z článku vzít?

Vitamín C je pro lidské tělo nesmírně důležitým prvkem a je třeba jej dodávat pravidelně v přiměřených dávkách. Kyselina askorbová, což je jiný název pro Vitamín C, má klíčovou funkci především pro podporu naší imunity, ale podílí se na celé škále procesů v rámci našeho organismu.

Hlavní příjem vitamínu C by měl pocházet z vyvážené stravy obsahující zeleninu a ovoce, avšak v době zvýšeného rizika virových a jiných onemocnění nebo při extrémně náročném tréninku můžete jeho zvýšit prostřednictvím populárních vitamínových doplňků stravy. Nic se však nesmí přehánět, proto za žádných okolností nepřekračujte maximální denní dávku ve výši 2000 mg.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down