Kolik vypít vody za den

lamas525
12. 2. 2019

Dalším důležitou změnou po přechodu do fitness životního stylu je pitný režim. Dodržování pitného režimu by mělo být klíčové i pro běžnou populaci, často je však opomíjeno, nebo negativně ovlivňováno stresovými situacemi, volbou přeslazených limonád a nedostatkem času. Naprostým základem vašeho pitného režimu by měla být čistá voda, dnes si přiblížíme proč, řekneme si něco málo k pozitivnímu vlivu na tělo a jeho fungování a orientační množství na den.

Voda je zodpovědná za celou řadu procesů v lidském těle.

Rozvádí kyslík do svalů, mám vliv na metabolismus bílkovin a její nedostatek ve vašem těle tak sabotuje tréninkový pokrok. Dehydratace má skutečně rozhodující vliv ve snížení výstavby svalové hmoty. Zvlášť pokud je kombinována se zvýšenou tělesnou aktivitou, která má vliv na stav vašich zásob energie v těle.

Po přečtení desítek odborných a neodborných článků, zkoušení orientačně zvýšeného a sníženého příjmu mohu jen potvrdit názor, které prezentují. Rovnice a výpočty pro přibližný denní příjem se některými x a y liší, ale výsledky jsou až na mírné odchylky stejné.

Výzkumy ukazují, že tělo by mělo denně přijímat zhruba 40 ml vole na 1 kg tělesné váhy.

K výchozímu číslu je nutno připočíst zhruba 1,5 litru za hodinovou fyzicky náročnou aktivitu (200 před, 600-700 během a zbytek po) formou před tréninkových koktejlů, čisté vody nebo vody s BCAA během a po-tréninkové suplementace). Poměrně zajímavou variantu představuje příjem 1/3 tělesné váhy vydělené deseti na litry s přičtením 100 ml za každých 10g bílkoviny pro jejich lepší vstřebávání + litr za každých 60 minut fyzicky náročného tréninku.

Vezměme si 90 kg vážícího každý den náročně trénujícího člověka.

Modelový příklad 1 40 ml x 9 = 3,6 litrů + 1,5 litrů za fyzickou aktivitu = zhruba 5 litrů příjmu

Takové množství se vám může zdát naprosto nereálné, ale věřte mi, že při rovnoměrném rozložení příjmu tekutin je naprosto adekvátní. Doporučuji nosit sebou lahev, případně doma mít po ruce velkou sklenici s vodou. Nikdy do sebe nelijte nějaké šílené množství za účelem nahnat vodu. Pijte pomalu po pár doušcích a dopřejte tělu takřka neustálý přísun tekutin pro rozvod živin a správné fungování těla. Důležité je přijmout dostatečné množství tekutin v podstatě okamžitě po probuzení a nastartovat tak metabolismus a připravit lepší "půdu" po trávení snídaně.

Káva a další nápoje dehydratují, čili na každý šálek přidejte odpovídající množství (aspoň 300 ml) navíc. Za sebe můžu na doma doporučit instalaci filtrované vody.

Máme ve zvyku utrácet stovky a tisíce měsíčně za některé poměrně postradatelné suplementy a zapomínáme na to nejdůležitější. Vraťte se k základům a začněte od toho nejobyčejnějšího.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down