Jaký je vliv veganství na zdraví těla a tvorbu svalové hmoty?

lamas525
6. 2. 2019

Dnešní svět nám přináší spoustu alternativních možností stravování. Kromě "klasického" (jíme vše) patří mezi nejfrekventovanější vegetariánství a veganství. S vegetarinstvím se můžeme setkat už dlouhou dobu. Veganství se bleskově rozšířilo mezi širší veřejnost v posledních letech, okamžitě vyvolalo celou řadu diskuzí.

Co tedy vegetariánství a veganství oproti klasickému všežerství znamená?

Vegetariáni nejedí maso ani ryby. Pokud nejde o formu pescetariánství, která konzumaci ryb umožňuje. U veganů je to složitější. Ti odmítají jakoukoliv formu živočišné bílkoviny. Co vše tedy do jejich jídelníčku nepatří? Maso, ryby, vejce, med, mléko, rybí tuk a olej, sádlo, sýry, margaríny, syrovátku, obecně mléčné výrobky.

ZDRAVOTNÍ HLEDISKO

Vegetariánství ze zdravotního hlediska považuji za naprosto legitimní způsob stravování. I když je naše tělo přizpůsobeno ke konzumaci masa, člověk se po jeho krátkodobém/dlouhodobém vyřazení může cítit víc čerstvě, lehce, a ulevit trávení. Naprosto většinu tělu prospěšných látek získáme i konzumací nemasitých zdrojů živočišné bílkoviny. A zbytek můžeme nahradit doplňky stravy.

U veganství považuji tématiku zdravotního hlediska za daleko složitější. Ať chceme nebo ne, máme takové a takové morální přesvědčení, živočišnou bílkovinu pro správné fungování organismu lidské tělo potřebuje. Dlouhodobé veganské zvyky způsobují několik věcí. Zejména u mužů probíhá "kastrace". Potýkají se s nižší hodnotou testosteronu. Veganská stravy vyřazená o živ. bílkovinu způsobuje znatelné deficity v množství některých vitamínů a minerálů. Ve výčtu nejdůležitějších deficitních vitamínů nemůže chybět především B12, D3 a K2. Nedostatek některých těchto látek přispívá ke slabší imunitě a v dlouhodobém hledisku může přispět k vzniku některých civilizačních onemocnění.

A jak je to s tvorbou svalové hmoty?

I to do jisté míry vychází ze zdravotního hlediska. Tvorba svalové hmoty i spalování tuků se odvíjí od hormonální situace v těle. Pokud budeme trpět nedostatkem testosteronu a některých důležitých živin (veganská strava), tělo bude jen těžko tvořit a udržovat svalovou hmotu, současně pro něj bude složité zbavovat se vysoce odolného tuku. Co se týče vegetarináství a posilování. Jediný možný problém (nejedná se o neřešitelný) vidím v získávání dostatečného množství kvalitní bílkoviny z dostupných zdrojů, pokud vynecháme maso a ryby. Ale jak píšu, nejde o neřešitelný problém. Člověk by neměl mít problém nabírat svalovou hmotu ani na vegetariánské stravě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down