Jak vybrat proteinovou tyčinku?

michal
5. 9. 2022

Proteinové tyčinky jsou zpestřením jídelníčku a často jde o svačinu ve chvílích, kdy nestíháme, jsme na cestách a podobně. Hlavní výhodou dobré proteinové tyčinky by měl být především dostatečný obsah kvalitních bílkovin. Existují však i další kritéria, podle kterých se můžete rozhodovat při výběru.

1. Podle obsahu bílkovin

Kvalitní proteinová tyčinka se může pyšnit dostatečným množstvím bílkovin. Jde o jeden z klíčových parametrů při výběru vhodné tyčinky. Ideální je, aby tyčinka obsahovala kolem 40-50 % bílkovin z celé své hmotnosti. Aby se jednalo o dostatečný zdroj bílkovin, mělo by jít alespoň o 20 gramů na tyčinku. Při nákupu si tedy prostudujte složení, jestli náhodou proteinu není málo.

2. Podle obsahu cukrů

Pokud chcete tyčinku s jednoduchými cukry, můžete sáhnout po obyčejných pamlscích. Obsah jednoduchých cukrů by měl v proteinové tyčince ideálně tvořit maximálně 5 gramů. Pro oslazení v řadě tyčinek najdeme alternativní sladidla, jako například sukralózu, která je bezkalorická.

Kromě jednoduchých cukrů najdeme v tyčinkách i komplexní polysacharidy, jako jsou nejrůznější mouky, ovesné vločky a podobně. Obsah polysacharidů může být klidně vyšší, záleží, jak máme postavený denní příjem a jaké tyčinky spíše využijeme. U vyvážené proteinové tyčinky by sacharidy měly být zhruba do 25 gramů.

Součástí moderních kvalitních proteinových tyčinek bývá i vláknina, která napomáhá lepšímu trávení. Doporučená denní dávka je minimálně 30 gramů vlákniny, přičemž některé tyčinky mohou obsahovat až 10 gramů.

3. Podle zdrojů bílkovin

Máte vybranou proteinovou tyčinku, kde podle složení čtete, že obsahuje dostatečné množství bílkovin. Jenže kromě tabulky zastoupení živin se podívejte i na to, z čeho dané bílkoviny pocházejí. Mezi kvalitní zdroje bílkovin v proteinových tyčinkách patří:

  • Syrovátkový koncentrát
  • Syrovátkový hydrolyzát
  • Micelární kasein
  • Přirozená mléčná bílkovina tvořena syrovátkovými a kaseinovými proteiny

Naopak nepříliš kvalitními a méně vhodnými zdroji bílkovin, které se objevují v tyčinkách, jsou hydrolyzovaný kolagen nebo kaseinát vápenatý, což je levnější forma micerálního kaseinu.

Pro veganské proteinové tyčinky je typický rýžový, hrachový, konopný nebo sójový protein. Pokud však nejste vegani, vybírejte si neveganské tyčinky s lepším zdrojem bílkovin.

4. Podle celkového množství kalorií

Jedním z důležitých kritérií je i celkové množství kalorií. Tyčinky se liší nejen svým složením, ale i hmotností. Najdete tak menší svačinky, které jsou vhodnější do redukčních režimů, i pořádné tyčinky pro doplnění příjmu energie ve fázi nabírání. Před nákupem tyčinek a hlavně jejich konzumací se podívejte, jaké mají celkové množství kalorií a jestli vám sedí do příjmu. Protože jde většinou o svačinu, pohybuje se energetická hodnota většiny proteinových tyčinek kolem 200-300 kalorií.

5. Výběr podle ceny

Stejně jako se liší kvalita jednotlivých tyčinek, liší se i jejich cena. Za ty méně kvalitní zaplatíte od 15 korun. Od světových značek pořídíte tyčinky s prvotřídním složením, ale často i vyšší cenou začínající od 40 korun a výše. Právě i cena patří mezi kritéria při výběru a vzhledem k tomu, že by tyčinky neměly tvořit hlavní část jídelníčku a jsou pouze doplňkem, můžeme udělat kompromis a nakoupit levnější s ne tak perfektním složením.

Jsou další ingredience přírodní?

V případě, že se opravdu zajímáte o to, co konzumujete, vybírejte si tyčinky s dobrým složením i z pohledu dalších ingrediencí. Existují proteinové tyčinky s téměř výhradně přírodními ingrediencemi. Oblíbené jsou nejrůznější raw tyčinky, které však mohou obsahovat i hodně cukrů. I velmi kvalitní tyčinka může mít minimalistické složení a skládat se z několika výborných ingrediencí v čele s dobře využitelnými bílkovinami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down