JAK SI PORADIT SE STAGNACÍ PŘI TRÉNINKU

lamas525
6. 2. 2019

Všichni to známe. Stejně tak jako se nám v soukromém životě střídají lepší a horší dny, tak se nám v posilovně střídají lepší a horší časy. Je měsíc, kdy máte ruce, nohy, prsa, záda, vše jako ze zlata. Každý trénink je skvělý, zlepšujete se, cítíte se super, svaly vypadají parádně, přidáváte kotouče, ostatní vás poplácávají po zádech a vy si říkáte, že takhle už to bude furt. A pak jednoho dne přijde pohlavek od života a bez vysvětlení nemáte tolik energie, nedaří se vám překonávat (či dokonce dorovnávat) svoje výkony z předchozích tréninků a chybí vám šťáva.

Jak z toho ven? Jak znovu nakopnout výkony? Co udělat, abychom se zlepšili? Dnes se podíváme na několik tipů, které by vám mohli pomoct zejména při základních cvicích.

1) Deficity
Deficity jsou vhodným pomocníkem při stagnaci zejména u mrtvých tahů. Pokud máte problém s odlepením činky od země, zkuste si stoupnout 10-20cm od země na kotouče/příslušenství a zapracujte na spodní fázi pohybu. V opačném případě můžete vyzkoušet dotahy, které vám pomůžou natrénovat a vylepšit vrchní část pohybu. U dřepů můžete pro změnu zařadit dosedy.

2) Zpomalovaná negativní fáze
Funguje skvěle u všech třech základních cviků. Při zpomalované negativní fázi kladete velký důraz na techniku, budujete svalovou hypertrofii a zároveň vám umožňuje soustředit se na velký výbuch dynamické síly při opačném pohybu.

3) Pauzy
Surovou sílu vybudujete i používáním pauz. Zkuste při dřepech zůstat ve spodní pozici, napočítat si do tří a teprve potom vyrazit. Bude to daleko těžší, budete muset ubrat na váze, ale bude to fungovat. Pro tělo je to úplně jiná zátěž. Dejte si každé opakování mrtvého tahu z mrtvého bodu. Položte činku na zem a nepoužívejte odraz.

4) Jiný trénink
Jednou za čas je dobré udělat vše úplně jinak. Šokovat tělo. I když pumpování a vysoké počty opakování obecně nedoporučuji, jednou za delší dobu tím nemůžete udělat chybu. Řekněte si třeba před tréninkem, že na každý cvik pojedete 3 série, 15 opakování a zvolte váhu, kdy to už od poloviny série bude spíš o vaší vůli a o tom jestli to nevzdáte dřív, než budete mít odpracováno. I tento typ tréninku vás dokáže pěkně utahat a odpočinek od těžkých vah a sérií do 3 opakování bude pro tělo vítaný.

5) Vynechání základních cviků
I tímto způsobem si můžete paradoxně pomoct. Dejte si od benchpressu odpočinek, vrhněte se na jednoručky a nejrůznější modifikace úchopů, provedení cviků a postoje a uvidíte, že po návratu budete na benchpressu ještě silnější. Budete mít chuť, budete plní energie a touhu se zlepšovat. Vaše tělo vám dává signály, nebojte se udělat změnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down