IIFYM – populární způsob stravování

lamas525
6. 2. 2019

IIFYM aneb If it fits your macros je populární stravovací metoda, která se v posledních letech těší velké přízni. Jako zkratku jí můžete vidět nejčastěji na sociálních sítích a v neodborných diskuzích.

O co vlastně jde?

Základnímu chápání IIFYM stravování máme rozumět jako „můžeš vše, pokud ti to sedí do maker.“ Máte stanoveno určité množství základních makroživin (sacharidy, bílkoviny, tuky) a jejich vzájemné poměry. Svoboda je v tom, že tato metoda vám absolutně nepřikazuje množství jídel denně, velikosti jednotlivých porcí, nebo přesné potraviny. Můžete si je rozvrhnout do 10 porcí denně, 3 velkých porcí, nebo jíst až po šesté večerní hodině. Metoda to nevymezuje.

Jaké jsou základní poměry?

- sacharidy tvoří 40 procent denního energetického příjmu

- bílkoviny tvoří 30 procent denního energetického příjmu

- tuky tvoří 30 procent denního energetického příjmu

* denní příjem vlákniny by měl být minimálně 30g

Celkové množství živin stanovuje primární cíl. Ať už chceme hubnout, rýsovat a udržet svaly, nebo jít s váhou nahoru. Podle toho metoda stanoví celkové množství přijatých kalorií. Podíl mezi makroživinami bude pořád identický.

IIFYM zní jako téměř idealistický způsob stravování. I přes poměrnou volnost ve výběru potravin by člověk měl konzumovat kvalitní a zdravé potraviny. Komplexní zdroje sacharidů, dostatek zdravých tuků, kvalitní bílkovinu. Pokud si budeme v jídelníčku záměrně tvořit místo na nezdravé potraviny (sladké, tučné, smažené), jejich kalorická náročnost nás přinutí výrazně omezit zbytek denního příjmu.

Jedna z výhod IIFYM je bezpochyby psychologický aspekt. Díky tomu, že neexistují úplné restrikce některých potravin, nemáme zákazy. Ať už máme nejradši cokoliv, místo si dokážeme najít. Z toho důvodu nejsme ve stresu, nevyplavujeme stresové hormony, neklesá nám testosteron.

Nevýhodou může být ze začátku především počítání, vážená a zkoumání hodnot jednotlivých potravin. Postupem času to máte v oku, ale zezačátku z toho úplně štastní nebudete. Můžete si přijít jako otrok čísel a grafů.

IIFYM je určitě zajímavý způsob stravování. Pokud jde o začátečníky, rozhodně dokáže pomoci. Jste-li zkušenější, kontrolu zvládáte automaticky a IIFYM nepotřebujete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down