7 VÝHOD CVIČENÍ S JEDNORUČKAMI

lamas525
6. 2. 2019

Stejně jako do našeho tréninku neodmyslitelně patří základní cviky a velká osa, neobejdeme se ani bez jednoruček. I když při pohledu na jednoručky jako první člověka napadne pumpování bicepsu, tímto článek si ukážeme, že výhod mají opravdu hodně a patří do tréninku všech partií.

1) Stabilizace a aktivace svalových vláken

Podle studie zkoumající a srovnávala EMG (metoda pro měření aktiva elektrické aktivity svalu a nervu) hrudníku, tricepsu a bicepsu, při používání cviků s velkou osou, jednoručkami a multipressem. Aktivita u velké osy a jednoruček byla u tricepsu a hrudníku takřka stejná. U bicepsu však byla výrazně vyšší při používání jednoruček. Proč? Jednoručky vyžadují velkou stabilitu a soustředí pro přesné provedení pohybu. Správná stabilita při provedení pohybu aktivuje celou řad svalových vláken.

2) Stanovení a eliminace svalových disbalancí

Jednoručky donutí obě strany pracovat samostatně, i když je to jeden pohyb, jedná se ve své podstatě o dva cviky prováděné naráz. Pokud je jedna strana slabší, okamžitě to poznáte. Při správném provádění pohybu zapracujete na disbalancích.

3) Bezpečnost

Pokud jdete trénovat sami, může se zdát, že pokaždé úplně neodhadnete svoje možnosti. Nemáte zrovna den, činka je těžší než obvykle a může to být problém. Z přecenění vlastní možností už resultovalo spoustu zranění. Pokud jsou na vás jednoručky moc těžké, prostě je necháte být a vezmete si další.

4) Spousta možností

Při tréninku s jednoručkami si můžete připravit celou řadu super-sérií, shazovaných sérií, pyramidy a dalších věcí, které si naplánujete. Jednoduše si vedle sebe naskládáte jednoručky různých hmotností a můžete vesele pokračovat v sérii. Všichni víme, jak dokáže být otravné zvedat se uprostřed série na benchpressu a sundavat si sám kotouče.

5) Větší dráha pohybu

Jednou ze základních a efektivních možností pro nový svalový růst je zvětšit dráhu při provádění cviku. Je zde celá řada variant úchopů, trajektorií pohybu, pauz, delší dráhy. Nezůstavejte pořád jenom u jedné varianty.

6) Svoboda pohybu

Při používání jednoruček se snadno můžete vyhnout pozici, která vám při cviku s izolovaným postavením zkrátka nevyhovuje a přivádí vám bolesti. Můžete si nastavit ramena přesně tak, jak vám vyhovují a přizpůsobit dráhu pohybu vašich možnostem.

7) Prevence zranění

Pokud při cvičení jednoruček pracujete na odstraňování disbalancí, je zde vyšší pravděpodobnost, že se vyhnete zranění i při opětovném používání cviků s velkou osou. Jednotlivé strany partie už nebudou tolik přetížené a uvolníte jim.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down