5 pravidel a cviků pro pořádný triceps

lamas525
6. 2. 2019

V dnešní posilování zaslíbené době můžeme často při tréninku paží sledovat téměř až dojemné příběhy, které bychom mohli titulovat jako lásku ke stahování kladek. Vyčerpávající snaha o 10 sériích po 20 opakování může vést k mohutnému okamžitému napumpování, ale nikoliv dlouhodobě. Cvik se zaměřuje pouze na jednu ze tří hlav tricepsu.

Pro svalové přírůstky všech tří hlav budeme potřebovat daleko více, než jen jeden cvik. I když si můžete říkat, že na triceps není dostatek cviků, budete se plést. Existuje hodně cviků, ještě více variant úchopů, úhlů a provedení cviku a spousta vybavení, které vám umožní procvičit sval úplně jiným způsobem!

Pojďme se spolu podívat na 5 pravidel a pohybů, jak se vyhnout stagnaci a umožnit tricepsům ideální podmínky pro růst.

1) Stahování kladky nadhmatem

Ano, stahování kladky samo o sobě je jedním z nejdůležitějších a rozhodně nejpoužívanějších cviků pro budování mohutného tricepsu. Kde je tedy problém? Obyčejně ve správném provedení. Jde především o správnou fixaci loktů, správný úchop a zapojení tricepsu. Běžně dochází k situaci, kdy tlačíme delty, předloktím, zápěstím, až prsty, zapojení tricepsu zůstává minimální. Proč? Důvod je prostý, naše ego. Zvedneme víc. Téměř nulová svalová odezva tricepsu nás netrápí.

2) Stahování kladky podhmatem

Mladší bratr a méně známější varianta výše zmíněného cviku, kterou v dnešních posilovnách vidíme spíše výjimečně. Obyčejnou změnou úchopu procvičíme rozdílnou část partie, střední hlavu tricepsu, která bývá nejčastěji zanedbávána. Jediná cesta pro maximální velikost tricepsu vede skrz maximální snahu o zvětšení všech tří hlav. Je potřeba věnovat dostatečnou péči každé z tří hlav.

3) Francouzské tlaky vleže

Francouzské tlaky patří rovněž mezi nejoblíbenější cvíky na triceps. Základní je varianta na rovné lavici, což by ovšem nemělo upírat naší pozornost od dalších variant cviku. Ať už jde o variantu s lavicí šikmo nahoru (incline), nebo směrem dolu (decline), obě nabízí zajímavé alternativy a stimulaci svalu.

Nejčastější chyby? NEfixace loktů, lokty daleko od hlavy, příliš dlouhá dráha pohybu. Zejména poslední patří mezi nejčastěji viděné chyby, kdy práci tricepsu, při nestabilně se pohybujícímu tělu, přebírají zejména delty a velký prsní sval.

Rada zní, nezůstávejte pouze u tlaků na rovné lavici a dbejte na správnou techniku. Je to jediný způsob, jak svaly přinutit růst.

4) Gumy a řetězy

Pokud mluvíme o speciálním vybavení a cvičení tricepsu kromě klasických strojů, jednoruček a os, musíme se soustředit především na řetězy a gumy. Jiná dráha pohybu, rozdíl v rozložení těžiště váhy a především úplně jiný stimul pro svalový růst.

Ať už jde o variace cviků s gumou, nebo řetězy, především při cvičení benchpressu úzkým úchopem, jedná se o zajímavou alternativu a vhodný doplněk pro váš trénink paží. Použití řetězů zvýší využití tricepsu při provedení cviku.

5) Shazované sety

Shazované sety, anebo drop-sety se těší v posledních letech velké oblibě, ať už jde o cvičení jakékoliv partie. Podle nejnovějších studií je optimální shozená váha vždy 20-30 procent od váhy původní. Využijte drop sety k enormní stimulaci svalů na závěr tréninku.

Možná si zrovna říkáte, že jde o obecně známé věci. Neubráním se otázce. Dodržujete všechny a kombinujete tvrdou práci, striktní techniku, cvičíte všechny tři hlavy tricepsu a nebráníte se inovacím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down