ZAŘAZOVAT DEALOAD FÁZE?

lamas525
6. 2. 2019

O deload fázi v rámci sestavování tréninkového plánu už jste zřejmě slyšeli. Pokud ne, řekneme si v krátkosti co to deload je, o co vlastně jde, kdy ho zařazovat a jaké jsou jeho největší benefity.

Nejjednodušší vysvětlění tzv. deloadu je v odpočinku od tréninkových jednotek. A nemluvíme zde o 1-2 dnech, což bývá běžný rest, když vám to časově nevyjde, máte v práci opravdu napilno, nebo se svojí drahou polovičkou zmizíte na prodloužený víkend mimo civilizaci. Deload je dopředu naplánovaný a přesně stanovený odpočinek na minimálně 3-4 dny.

Proč je vhodné deload zařazovat?

Pokud cvičíte několik let, určitě víte, že i v živote fitness nadšence se střídají lepší a horší období. Občas máte pocit, že vám jde vše na ruku. Po každém tréninku vypadáte skvěle, svaly jsou krásně plné při tréninku i mimo něj, daří se vám překonávat vaše silové výkony, nemůžete dopnout košili před prsa a jste neustále plní testosteronu a pozitivní energie. A pak přijde fáze, kdy vás to tolik nebaví. Svaly jsou prázdné, do cvičení se vám dvakrát nechce (samozřejmě jdete), jste utahaní a v lámete si hlavu s tím, kde se stala chyba. Nestravujete se špatně, psychicky jste v pořádku, v podstatě jste nic nezměnili. A přesto si tělo žádá zvýšenou pozornost.

Právě v tuto chvíli, kdy je tělo už několik měsíců v permanenci, cvičíte dejme tomu 4x-5x týdně a odpočíváte vždycky maximálně den, je vhodné zařadit deload. Stanovit si třeba týden dopředu, že od pondělí do pátku nebudete cvičit. Žádná trénink v posilovně, maximální odpočinek, čas na regeneraci, zajdete si do sauny nebo do bazénu.

Tělu tento proces může jenom prospět

Nebojte se, nebude vás to stát svaly. Neobalíte se během pár dní tukem. Nezhorší se vám vaše výkony. Naopak budete plní energie a už po třetím dnu doma budete odpočítávat hodiny, kdy se konečně vrátíte do posilovny.

Deload si jednoduše můžeme vysvětlit tak, že zkrátka nejsme roboti. Lidské tělo není naprogramováno tak, aby donekonečna vydávalo velké množství energie bez odpočinku. Ideální možností na delaod může být i zimní nebo letní dovolená.

Jak se stravovat při deloadu?

Ze zkušeností bych ubral na proteinech a nechal tělu odpočinek, naopak můžete zvýšit sacharidy a tuky. Pro vaše tělo to opět bude změna. Měsíce je přizpůsobeno na jeden styl stravování a plnou zátěž a teď má najednou spoustu času na regeneraci.

I když se lide z pravidla deloadu dlouho vyhýbají, než konečně objeví jeho přínos, my ho můžeme jen doporučit. Co je ovšem velmi důležité, možná nejdůležitější, je nastavení hlavy. Pokud do deloadu jdete, musíte do něj jít s pozitivním myšlením. Víte, že vám to pomůže. Víte, že vás to nebude stát svaly. Víte, že se vrátíte silnější a s větší chutí do cvičení. Tohle musí být váš přístup.

V případě, že si uprostřed deloadu budete každé 2-3 hodiny kontrolovat obvod bicepsu a stresovat se, jestli vám náhodou tričko, které vám bylo těsné, nezačalo být volné, deload bude k ničemu. To platí víceméně u všeho. Hlava bude vždycky základ, bez její pomoci to nepůjde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down