Jak správně dělat dřepy

lamas525
20. 2. 2019

Dřep je velice důležitý, mnohými příznivci posilování však opomíjený cvik. Nejrůznější odborníci a profesionální kulturisté jej dokonce označují za jeden z nejlepších prvků, u něhož neformujete pouze spodní partii, nýbrž celé tělo.

A je tomu opravdu tak. Chcete-li zmohutnit postavu lineárně a souměrně, musíte tento cvik zařadit do svého plánu již od samotného začátku, ať už je to na úkor těch nejmenších vah. Dřepy totiž slouží nejenom k posílení hýždí, ale také břišního svalstva, napřimovačů páteře, čtyřhlavého svalu a hamstringů. Při provádění dřepu jsou aktivní všechny hlavní svaly těla.

CO MI PŘINESOU PRAVIDELNÉ DŘEPY?

V první řadě je to objem. V největší míře samozřejmě nohou. U této partie těla jde v podstatě o jeden z nejzákladnějších a nejefektivnějších cviků, který se postará o viditelný růst svalstva v dolní části. Objem však očekávejte i v jiných oblastech, i když pozvolnější.

Dřepy jsou přínosnou cestou k nabývání nových sil, jež pomáhají při pokořování dalších hmotnostních hranic a posilují svalstvo před řadou nejrůznějších úrazů. Dřepy jsou zásadní jak pro milovníky svalové hmoty, tak atlety a jiné sportovce. Jejich důležitost je při pohybových aktivitách jednoduše neoddiskutovatelná.

SPRÁVNÉ DŘEPY KROK ZA KROKEM

Každý minimálně jednou v životě viděl někoho jiného provádět dřep, tudíž máte alespoň pomyslnou optickou představu o tom, co vše je zapotřebí. Zásadní je ale vědět, jak správně, abyste si zbytečně neničili kolena a jiné partie těla. Držet byste se měli několika následujících pokynů.

Správný úchop činky – Nejprve přistupte k čince a uchopte ji  trochu širším úchopem malinko více od vzdálenosti ramen.

Zvednutí činky – Při zvedání ze stojanu stůjte vždy pod činkou, hluboce se nadechněte, zatněte svalstvo a s narůstajícím tlakem ji zdvihněte.

Příprava na dřep – S činkou na ramenou odstupte jeden krok nazpět a srovnejte obě nohy do stejné pozice, včetně jejich mírného vytočení. Snažte se mít váhu přenesenou na střed spodní části chodidla. Měnte široký a úzko postoj viz. video.

Dřep až dolů – Před realizací dřepu vypněte hruď a zvedněte hlavu. S velkým nádech pozvolna klesejte dolů, přičemž tlačte kolena od sebe.

Návrat z dřepu – V té nejnižší poloze s lehkým pohybovým odrazem stoupejte vzhůru, přičemž mějte stále vypnutou hruď a zaťaté tělo. Kolena tlačte mírně k sobě - chodidla musí být stále na celé ploše paty se nesmí zvedat.

Činka na stojan – V okamžiku, kdy stejným způsobem odcvičíte všechny série, udělejte jeden krok ke stojanu a po kontrole na obou stranách činku usaďte.

Abyste se vyvarovali případným chybám, je třeba vše zkoušet s nižšími váhami a naučit se základní startovací polohu. Při dřepu využívejte hodně hýžďové svalstvo, díky čemuž se vám nebudou kroutit kolena.

SPRÁVNÁ TECHNIKA NA VIDEU OD FILIPA GRZNÁRA

JAKÉ JSOU TYPY DŘEPŮ?

Výše popsaný návod se týká klasického dřepu, jenž je mnohdy označován, jako olympijský. Narazit však lze minimálně na další dva.

  • LIFTERSKÝ DŘEP – OBDOBA KLASICKÉHO DŘEPU JEN S PODSTATNĚ ŠIRŠÍM POSTOJEM
  • ČELNÍ DŘEP – KLASICKÝ DŘEP S UMÍSTĚNÍM ČINKY V PŘEDNÍ ČÁSTI MEZI RAMENY A HRUDNÍKEM

U jiného než olympijského dřepu bývají výrazněji posilovány i ostatní partie, a to především díky konkrétnímu postoji a držení těla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down