Jsem připravený soutěžit?

lamas525
6. 2. 2019

Obrovské nadšení do posilování a tzv. fitness životního stylu přineslo kromě velkých tržeb pro firmy s fitness zbožím, milionu selfíček před zrcadlem, také obrovský zájem o soutěžení. Především u mladých lidí motivovaných skvělými videi na internetu, úžasnými příběhy profesionálů a pozorností žen se soutěžení jeví jako další krok. Je to skvělé, sportování je super a posilování a kulturistika člověka učí trpělivosti, vůli a odolnosti.

Pojďme si dnes spolu shrnout, co by člověk měl před soutěží zvážit, aby byl skutečně připravený.

1) Plán

Pro uspokojivý výsledek zřejmě nebude stačit se šest týdnů před nejbližší událostí rozhodnout, že bych si to vlastně taky chtěl zkusit. Příprava na soutěž vyžaduje precizní plán, včetně jednotlivých fází, které pak povedou k výsledkům. Častým znakem mladých závodníků bývá především netrpělivost, kdy chtějí soutěžit HNED a nehodlají ztrácet čas. Trpělivost přináší růže.

2) Trenér/zodpovědná osoba

Není náhoda, že i nejlepší kulturisté, kteří za sebou mají stovky soutěží, znají svoje tělo, vyzkoušeli mnoho diet, desítky typů tréninků, stále věří ve svoje trenéry. U začátečníků to platí několikanásobně. Jsou to lidé se zkušenostmi, kteří vám budou velmi nápomocní. Uklidní vás, když budete v dietě na pokraji zhroucení. Vysvětlí vám, proč zrovna takhle. Platí ovšem, že je potřeba mít ve svého trenéra důvěru. Pokud jeho krokům nebudete věřit a budete je v hlavě zpochybňovat, nepovedou k úspěchu. Trenér by měl být svým způsobem i mentor, který hlavně závodníky v mladém věku usměrní, namotivuje k tvrdé práci a udrží stranou příliš brzké cesty zakázaných látek.

3) Peníze

Na předchozí bod navazuje možná nejdůležitější bod. Připravit se dá i za menších finančních prostředků, ale nějaká ta zlatka bude potřeba vždycky. Ať už jde především o stravu, trenéra, suplementy, nebo výdaje spojené se soutěží, bez peněz to nepůjde. Pečlivě před soutěží zvažte, jestli máte prostředky, abyste to dotáhli do konce a neskončili 4 týdny do soutěže úplně bez peněz.

4) Psychika

Jak píšeme na začátku článku, kulturistika učí trpělivosti a odříkání. A to co dělá šampióna šampiónem je především hlava. Hlava vítěze. V hlavě to začíná a končí. Skrz měsíce přípravy si každý projde několika krizemi. Má to cenu? Vyplatí se to? Proč to dělám? Nevykašlu se na to? Krize přijdou, ale nejsilnější je přečkají. Musíte být připraveni, že to vždycky nebudou jen pochvalné reakce a cvičení s úsměvem.

5) Podpora

S předchozím bodem úzce souvisí podpora. Kulturistika se často především u rodičů setkává s negativními reakcemi. Ať už jde o nepochopení a nebo strach, že v té zvláštní dóze s nápisem whey protein jsou drogy, které vašeho synáčka do měsíce zhuntují. Když už nenajdete podporu doma, měli byste být alespoň mimo domov obklopeni lidmi, kteří vás podporují. Dokáží vás povzbudit, přivést na jiné myšlenky, pochválit, probudit ve vás touhu pokračovat.

6) Ambice

Pro nejlepší výsledek musíte být trochu cvok. Musíte chtít udělat něco navíc. Trénovat víc, trénovat tvrději, utáhnout jídelníček, odpustit si večírek, omezit dočasně některé aktivity. Pokud chcete být úspěšní a posouvat se dopředu, nemůžete si to jít prostě zkusit. Chcete vyhrát, chcete ze sebe dostat to nejlepší.

7) Sebe

A jako poslední věc zvažte sami sebe, ať nám vůbec odsoutěžíte.

Podělte se v komentářích o vaše názory, co je podle vás nejdůležitější hledisko, jestli je člověk připravený soutěžit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down