Posilka.cz - Filip Grznár

Jaký je vliv veganství/vegetariánství na zdraví těla a tvorbu svalové hmoty?

před 501 dny
Přečteno 4639x
5 komentářů

Dnešní svět nám přináší spoustu alternativních možností stravování. Kromě "klasického" (jíme vše) patří mezi nejfrekventovanější vegetariánství a veganství. S vegetarinstvím se můžeme setkat už dlouhou dobu. Veganství se bleskově rozšířilo mezi širší veřejnost v posledních letech, okamžitě vyvolalo celou řadu diskuzí.

Co tedy vegetariánství a veganství oproti klasickému všežerství znamená? Vegetariáni nejedí maso ani ryby. Pokud nejde o formu pescetariánství, která konzumaci ryb umožňuje. U veganů je to složitější. Ti odmítají jakoukoliv formu živočišné bílkoviny. Co vše tedy do jejich jídelníčku nepatří? Maso, ryby, vejce, med, mléko, rybí tuk a olej, sádlo, sýry, margaríny, syrovátku, obecně mléčné výrobky.

ZDRAVOTNÍ HLEDISKO

Vegetariánství ze zdravotního hlediska považuji za naprosto legitimní způsob stravování. I když je naše tělo přizpůsobeno ke konzumaci masa, člověk se po jeho krátkodobém/dlouhodobém vyřazení může cítit víc čerstvě, lehce, a ulevit trávení. Naprosto většinu tělu prospěšných látek získáme i konzumací nemasitých zdrojů živočišné bílkoviny. A zbytek můžeme nahradit doplňky stravy.

U veganství považuji tématiku zdravotního hlediska za daleko složitější. Ať chceme nebo ne, máme takové a takové morální přesvědčení, živočišnou bílkovinu pro správné fungování organismu lidské tělo potřebuje. Dlouhodobé veganské zvyky způsobují několik věcí. Zejména u mužů probíhá "kastrace". Potýkají se s nižší hodnotou testosteronu. Veganská stravy vyřazená o živ. bílkovinu způsobuje znatelné deficity v množství některých vitamínů a minerálů. Ve výčtu nejdůležitějších deficitních vitamínů nemůže chybět především B12, D3 a K2. Nedostatek některých těchto látek přispívá ke slabší imunitě a v dlouhodobém hledisku může přispět k vzniku některých civilizačních onemocnění.

A jak je to s tvorbou svalové hmoty? I to do jisté míry vychází ze zdravotního hlediska. Tvorba svalové hmoty i spalování tuků se odvíjí od hormonální situace v těle. Pokud budeme trpět nedostatkem testosteronu a některých důležitých živin (veganská strava), tělo bude jen těžko tvořit a udržovat svalovou hmotu, současně pro něj bude složité zbavovat se vysoce odolného tuku. Co se týče vegetarináství a posilování. Jediný možný problém (nejedná se o neřešitelný) vidím v získávání dostatečného množství kvalitní bílkoviny z dostupných zdrojů, pokud vynecháme maso a ryby. Ale jak píšu, nejde o neřešitelný problém. Člověk by neměl mít problém nabírat svalovou hmotu ani na vegetariánské stravě.

PODPOŘTE ČLÁNEK

DALŠÍ ČLÁNKY

Vydrž a zvítězíš !

02. 10. 2017 v 13:08 | 0 komentářů

Jakou snídaní podpořit spalování tuku?

15. 09. 2017 v 09:48 | 2 komentářů

Ovlivňuje rychlost konzumace jídla vaše výsledky?

15. 09. 2017 v 09:45 | 11 komentářů

KOMENTÁŘE

avatar
avatar
Petr

Kdo to chce, být vegan? To je jako chodit po jedné noze s vědomím, že můžu používat i tu druhou, ale nechci

30.04.2018 odpovědět
avatar
Klára

Třeba člověk, který není totální ignorant a plně si uvědomuje chování většinové společnosti a jejich důsledky dopadu na přírodu? Takže tvůj komentář je zcela zcestný. Stejně jako článek od člověka, který už dostal od vegana několikrát na budku....

24.05.2018 odpovědět
avatar
Honza

Od vegana nemuze nikdo dostat na budku, pokud nezacal s veganstvim pred tydnem. Vegan je umirajici bytost. Veda rika jasne, ze pokud clovek dlouhodobe neprijima ve strave alespon 20% proteinu, telesne funkce zacinaji degenerovat. A ted se bez osprchovat nejakym modernim samponem, ty dopade na prirodu.

12.09.2018 odpovědět
avatar
Honza

Od vegana nemuze nikdo dostat na budku, pokud nezacal s veganstvim pred tydnem. Vegan je umirajici bytost. Veda rika jasne, ze pokud clovek dlouhodobe neprijima ve strave alespon 20% proteinu, telesne funkce zacinaji degenerovat. A ted se bez osprchovat nejakym modernim samponem, ty dopade na prirodu.

12.09.2018 odpovědět
avatar
DAVID

A proč by jako vegan nemohl mít ve stravě 20% bílkovin?a neřikej mi, že bílkovina je jen v mase:D :D Absolutně nechápu tvojí argumentaci s umírající bytostí, proteinama nebo dostání na "budku". :D Sice, žeru maso, ale znám několik veganů, který maj stoprocentně lepší postavu než ty a kluci z Vegan Fighterů, by ti rychle a jednou rukou vysvětlili, jaká si ubohá troska, která mluví o tématu, který očividně vůbec nezná :D ty "tvrdej" hochu :D :D a ještě mi tam chyběla hláška, že lev jí maso a ty seš jako lev :D :D :D :D

06.11.2018 odpovědět